Informacje

 • Odwilż nie stanie na drodze narciarzom.
  Otwarty dla nich może zostać Kasprowy Wierch

  25-01-2016 12:48

  Stoki przestaną być jedynie naśnieżane

  Stok narciarski na Kasprowym Wierchu pozostaje zamknięty

  Shutterstock

  Choć w całej Polsce następuje odwilż, sytuacja na stokach narciarskich nie jest najgorsza. Większość z nich jest otwarta i sukcesywnie naśnieżana, tak, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

  Robi się coraz cieplej. Gdy temperatury osiągną wartości znacznie powyżej zera, sytuacja w górach powinna wciąż być dobra. Ośrodki narciarskie pozostaną czynne, stoki nie będą jedynie naśnieżane.

  Kasprowy jeszcze zamknięty

  Zamknięty jest jedynie ośrodek narciarski na Kasprowym Wierchu. Nie został on jeszcze otwarty od zeszłego roku z powodu niewystarczającej ilości białego puchu. Pokrywa śnieżna ma tam około 70 cm grubości, ale, jak poinformowały Polskie Koleje Linowe, jest to niewystarczająca warstwa do uruchomienia stoku. Nie ma się czym jednak martwić, bo na dniach zostanie on otwarty. Najlepiej byłoby, gdyby śniegu dosypało jeszcze 15-20 cm. Dyżurny TOPR podaje, że być może stanie się to już w środę.

  Na Kasprowym sytuacja dla narciarzy jest o tyle trudna, że stok ten nie jest naśnieżany. Warunki, które tam panują, zależą więc jedynie od stanu pogody i od tego, ile śniegu spadnie. Klimat w górach jest nieco inny niż na obszarach położonych niżej, więc nawet kilkudniowa odwilż "niestraszna" Kasprowemu i nie powinna mieć wpływu na otwarcie stoku oraz na jego ewentualne zamknięcie.

  Pokrywa śnieżna na stokach

  Najmniej śniegu jest w Szczawnicy na Palenicy (10-30 cm). W większości ośrodków narciarskich grubość pokrywy śnieżnej przekracza jednak 30 cm, a miejscami osiąga ona nawet metr grubości, w tym na stokach: Muszyna-Wierchomla, Kotelnica Białczańska i Świeradów-Zdrój. W Zawoi i Jaworzynie warstwa śniegu dochodzi do 90-95 centymetrów.W Zieleńcu białego puchu jest od 20 do 60 cm, na Gubałówce od 40 do 60 cm, a na Górze Żar (Międzybrodzie Żywieckie) od 40 do 80 cm.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • narty
  jak zwykle takie rzeczy tylko w polsce nie można naśnieżac kasprowego bo coś tam po prostu paranoja znowu musze jechac za granice pojezdzic
  ~narciarz /2016-01-25 14:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...