Informacje
 • Ogromny wysyp kleszczy w mazurskich lasach

  07-05-2015 15:35 Część jest zainfekowana

  Zdj.: Kleszcz w skórze, film: Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (wideo z 05.2013 roku)

  Zdj.: wikimedia.commons, film: TVN24

  - W woj. warmińsko-mazurskim tej wiosny nastąpił dużo większy niż w latach poprzednich wysyp kleszczy - powiedział ekolog z olsztyńskiego uniwersytetu prof. Zbigniew Endler. Lokalny sanepid spodziewa się wzrostu zachorowań na przenoszoną przez kleszcze boreliozę.

  Doświadczenia warmińsko-mazurskich epidemiologów, weterynarzy i przyrodników z ostatnich tygodni pokazują, że tej wiosny mamy do czynienia z ogromnym wysypem kleszczy.

  - Zdarza się, że pies czy kot z jednego spaceru po podwórzu przynoszą kilkanaście kleszczy. Ludzie znajdują je przede wszystkim na nogach, bo kleszcze najpierw wchodzą na buty, a następnie przedostają się na ciało - powiedział prof. Zbigniew Endler z wydziału nauk o środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  Kleszcze roznoszą groźne choroby

  Olsztyńskie lecznice dla zwierząt przeżywają oblężenie - każdego dnia trafia tam co najmniej kilka psów chorych na roznoszoną przez kleszcze babesziozę.

  Największym problemem dotyczącym kleszczy jest to, że co najmniej połowa z nich jest zakażona bakteriami np. boreli (wywołuje u ludzi boreliozę) i babeszi (u psów wywołuje babesziozę).

  - Zakażanie populacji kleszczy tymi chorobami jest ogromne, np. w okolicach Kętrzyna, Węgorzewa, czy Gołdapi zainfekowanych jest ok. 70 proc. kleszczy, w Olsztynie 40 proc. - powiedział prof. Endler i dodał, że choćby z tego powodu warto każdego dnia dokładnie oglądać ciało, sprawdzając, czy nie wbił nam się kleszcz.

  Liczba chorych rośnie

  Warmińsko-mazurski sanepid także zna problem tegorocznego wysypu kleszczy. Rzecznik instytucji Elżbieta Łabaj powiedziała, że liczba osób, które z

  powodu pokąsania przez kleszcze chorują głównie na boreliozę rośnie systematycznie od kilku lat.

  - W tym roku wysypu tej choroby spodziewamy się za ok. miesiąc - powiedziała Łabaj i dodała, że w połowie maja epidemiolodzy i weterynarze będą o chorobach odkleszczowych rozmawiali na konferencji naukowej. - Okazuje się, że choroby przenoszone przez kleszcze mutują się. Zaobserwowano też tzw. zjawisko koinfekcji, o którym mówimy, gdy jedna osoba zostanie ukąszona przez kilka kleszczy, z których każdy był zakażony inną bakterią - dodała.

  Winne są łagodne zimy

  W ocenie prof. Endlera tegoroczny wysyp kleszczy spowodowany jest tym, że od kilku lat panują w

  Polsce łagodne zimy, przez co przeżywają chłody nawet te kleszcze, które schowały się bardzo płyto np. w rozpadlinach murów. Ekolog dodał, że w tym roku kleszcza łatwiej jest złapać w miejskich parkach, a nawet na skwerach przed blokami niż w lasach.

  - Obserwujemy, że kleszcze zimują pod korami parkowych drzew, a nawet w szczelinach bloków, stąd ich obecność dosłownie przy samych domach - podkreślił ekolog. - W lasach kleszcze mają coraz mniej pożywienia, a w miastach jest odwrotnie. Owady są w stanie bardzo szybko przystosować się do nowych warunków i tak właśnie się stało z kleszczami - dodał naukowiec.

  Ochrona przed kleszczami

  Endler zwraca uwagę, że nie ma dobrego sposobu na ochronę przed kleszczami.

  - Dostępne na rynku repelenty są skuteczne o tyle, że gdy wbije się np. w psa kleszcz, to on zasycha w skórze zwierzęcia. Ale ukąszeń nie da się raczej uniknąć, możemy próbować zmniejszyć ich ilość - powiedział prof. Endler i dodał, że w jego ocenie najlepiej psy i koty wyczesywać gęstą szczotką po każdym spacerze, a ludzie po każdym wyjściu do parku powinni oglądać ciało, by zdjąć z siebie kleszcza, nim wbije się w skórę.

  W ocenie prof. Endlera najbezpieczniej jest stosować repelenty pochodzenia roślinnego w postaci stałej (do smarowania), nie w aerozolach, bo te ostatnie bardziej uczulają. Ekspert podkreśla jednak, że zastosowanie każdego repelentu powinna poprzedzić próba uczuleniowa - najpierw trzeba posmarować skórę w zgięciu łokcia i dopiero jeśli nie będzie reakcji alergicznej - resztę ciała.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Duda, PIS,
  kleszcze i co jeszcze?
  kólfa /2015-08-12 06:35
 • EKKA spokonie
  Po co te duże litery i co się tak napinasz. Kogo pytasz dlaczego - sądzisz, że ktoś Ci tu na to pytanie odpowie?
  ~Seph /2015-05-07 21:28
 • oto POlska właśnie
  nikt nie słucha bo mieszkasz w POlsce :-)
  ~korwinos /2015-05-07 18:51
 • rakieta
  się pytam gdzie są opryski kiedyś były i kleszy nie było
  ~dfg23edsrg /2015-05-07 16:52
 • DLACZEGO ICH NIE NISZCZYMY OPRYSKAMI?! CO DAJE MI MÓJ KRAJ
  OD 5 LAT OBSERWUJĘ WZROST 'POPULACJI' KLESZCZY, PODZIELALI TA OPINIĘ LUDZIE NA FORACH, ZASKOCZENI WETERYNARZE, ZSZOKOWANI LEKARZE KTÓRZY NA POGOTOWIACH ZAJMOWALI SIĘ ICH WYCIĄGANIEM, ALE MOJE PAŃSTWO NIC NIE ROBI! CHRONI NAWET TAKIE GÓWNIANE STWORY JAK KLESZCZ. BORELIOZA JEST NIESŁUCHANIE TRUDNA W DIAGNOZIE, A LECZENIE BARDZO CIEZKI I DŁUGIE I NIKOGO NIE INTERESUJE ŻE ZBIERZE ŻNIWA BO ROK ROCZNIE POWIĘKSZA SIĘ SZANSA JEJ ZARAŻENIEM. MOŻE EKOLODZY ETC. OCZEKUJĄ ŻE LUDZIE BĘDĄ PO PROSTU SIEDZIEC W DOMACH, BO PRZECIEŻ ŁONO NATURY NIE JEST DLA NAS. HAHA! OGÓLNE OPRYSKI PRZEZ LEŚNICZYCH, PRZEZ OPRYSKI Z SAMOLOTÓW/AWIONETEK/ETC. TO JEDYNE ROZWIAZANIE, I TO PRZYNAJMNIEJ DWA RAZY DO ROKU. KAŻDA POWYŻEJ 20CM TRAWA MA KLESZCZA - CZY TO NORMALNE??!!! NIKT NIC NIE DBA, TYLKO SIĘ GADA, NIECH DO CHOLERY ZACZNĄŁ PRACOWAĆ CI OD ŚRODOWISKA! CHCE BYĆ BEZPIECZNA, ZWIERZĘTA W LESIE TEŻ CHCĄ BYĆ BEZPIECZNE A TE GÓWNA-KLESZCZE OBIESZAJĄ JE JAK BOMBKI. TO CHORA SYTUACJA W KRAJU, DLACZEGO NIE SŁUCHA SIĘ TAKICH ALERTÓW?!!!!!!!!!!!!!! PYTAM DLACZEGO???????????
  ~EKKA /2015-05-07 15:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Teraz będzie ciepło, ale w połowie miesiąca do Polski napłynie zimne powietrze z...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...