Informacje

 • One też lubią ciepło. Wysyp kleszczy w lasach

  17-05-2017 15:36

  Sezon na kleszcze w pełni

  Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?

  Foto: Wojciech Lewandowski/Lasy Państwowe; film: TVN24

  Obecna ciepła i słoneczna pogoda zachęca do spacerów. Takie warunki przyczyniają się także do wysypu kleszczy. Gdański sanepid oraz tamtejsi leśnicy potwierdzają większą liczbę ukąszeń.

  Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku najwięcej osób pokąsanych przez kleszcze jest w okolicach Trójmiasta. Wzrost liczby kleszczy potwierdzają także leśnicy.

  Zwierzęta też cierpią

  - Obserwujemy coraz więcej saren i jeleni wręcz oblepionych kleszczami. To smutny widok, gdy zwierzę ma całą szyję, podbrzusze i pachwiny w pasożytach - mówi leśniczy ds. łowieckich z Nadleśnictwa Gdańsk Robert Schultka. - Szlakami migracyjnymi saren, danieli czy jeleni są bardzo często nasze, czyli ludzkie, szlaki turystyczne i leśne ścieżki. Dlatego tak łatwo o ukąszenie przez kleszcza podczas spaceru, nawet po niezbyt zadrzewionej leśnej okolicy - dodaje Schultka.

  Idealne warunki

  Kleszcze doskonale odnajdują się w liściastych i mieszanych lasach Trójmiasta. Także obecne warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi tego pasożyta. Z tego powodu może wzrastać liczba ukąszeń. Taka sytuacja może potrwać aż do jesieni. Największa aktywność kleszczy przypada na miesiące od maja do września.

  Jak powinniśmy się przygotować, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia podczas spaceru po lesie? Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie ubranie - długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulkę z długim rękawem oraz czapkę. Można użyć repelentów.

  Po spacerze

  Po powrocie z lasu koniecznym jest dokładne obejrzenie całego ciała. Uwagę należy skupić na pachach, pachwinach i pępkach. Jeśli znajdzie się kleszcza przyczepionego do skóry, należy go jak najszybciej usunąć. Im dłużej kleszcz jest w naszej skórze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lub infekcji. Jeśli tylko dostrzeżemy u siebie objawy takie jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy, konieczna jest konsultacja lekarska i podjęcie leczenia. Idealnie byłoby, gdyby kleszcza usunął lekarz.

  Po wyciągnięciu pasożyta (koniecznie w całości!) rankę należy przemyć środkiem odkażającym. Wskazane jest również umycie rąk. Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby, w tym zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu, boreliozę. Dobrym pomysłem jest oddanie do analizy laboratoryjnej wyciągniętego kleszcza. Tylko wtedy będzie stuprocentowa pewność, że nie był on nosicielem żadnej choroby.

  Posłuchaj, co specjalista mówi o kleszczach:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Odnosnie wypalania traw
  Tak, wytnijmy lasy, wypalmy trawy i żyjmy jak na pustyni, brawo @adfasdf
  ~Nick /2017-05-17 20:21
 • Badanie kleszcza
  Nie, oddanie kleszcza do badań nie daje stuprocentowej pewności. Po pierwsze każde badanie obarczone jest błędem: wynik fałszywie ujemny, jak i dodatni. Po drugie badanie wykrywa bakterie (i te żywe, jak i martwe), a nie wykrywa wirusa KZM.
  ~daz /2017-05-17 17:36
 • borelioza
  Jak się wypalało trawy z tymi kleszczami to nie było problemu,. Teraz wprowadzili zakaz to macie kleszcze i boreliozę... miłego leczenia przez dziesiatki lat.. .nie ma szczepionki...
  ~adfasdf /2017-05-17 16:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...