Informacje
 • Opada woda w Wisłoce, odwołano pogotowie przeciwpowdziowe. Za to Wisła przybiera

  14-07-2014 11:05 Poziom wody podnosi się na granicy z woj. świętokrzyskim

  W niedzielę w Jaśle było jeszcze sporo pracy przy usuwaniu skutków ulew i podtopień

  TVN24

  W związku z obniżeniem się poziomu wody w Wisłoce w poniedziałek rano odwołano pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu mieleckiego (woj. podkarpackie). Przybiera natomiast Wisła, która jest rzeką graniczną między woj. podkarpackim i świętokrzyskim.

  Podnoszenie się poziomu wody w Wiśle spowodowane jest spływem wód opadowych. Na wodowskazie w Kole stan ostrzegawczy na Wiśle przekroczony jest o 86 cm, a w Sandomierzu - o 65 cm.

  W obu tych miejscach poziom Wisły nadal rośnie, ale bardzo powoli. Pozostałe rzeki regionu znajdują się poniżej stanów ostrzegawczych.

  Weekend z alarmami

  W związku z intensywnymi opadami deszczu oraz przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach Podkarpacia w weekend w niektórych powiatach ogłoszone zostały pogotowia przeciwpowodziowe oraz alarmy powodziowe. Alarm obowiązywał m.in. od sobotniego poranka w Jaśle, gdzie doszło do lokalnych podtopień.

  W niedzielę sytuacja w regionie zaczęła się stabilizować, jednak mieszkańcy od rana walczyli ze skutkami ulew, a strażacy mieli dużo pracy przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i domów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • W Jaśle schodzą 3 rzeki
  do kupy:). Ropa i Jasiołka wpadają do Wisłoki. W kilku miejscach jest brak wałów przeciwpowodziowych i przy każdym większym deszczu część Jasła i okolic zalewa. Te wszystkie 3 rzeki powyżej Jasła to są górskie rzeki, bardzo szybko przybierają, ale też i szybko opadają. Ostatnio z piątku na sobotę spadło w dorzeczch tych wszystkich 3 rzek powyżej Jasła od 70 nawet do 110mm wody. W samym Jaśle około 90mm w ciagu kilkunastu godzin w niecałą dobę, około 80-90% tego deszczu spadło w 12 godzin na tym terenie. Były to opady podobne do tego niżu genuenskiego z tego roku, chmury napływały ze wschodu i północnego wschodu skręcały na południe i rozbijały się o góry, wysoki opad gotowy. Ten opad był nawet wyższy, bo w ciągu około 16 godzin spadło tyle deszczu ile ostatnio przez 3 dni. W ciagu 12-13 godzin spadło 60-90mm. Tyle tylko, że te opady wystapiły tylko głównie w dorzeczu Wisłoki i trochę mniejsze Wisłoka, a nie na całym południu. Powodzi nie będzie, ale ten opad na tych teranach był wyższy od tego wcześniejszego dużego w tym roku który wywołal falę powodziową na Wiśle i podtopienia.
  ~look7 /2014-07-15 12:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...