Informacje
 • Pięć martwych fok na polskim wybrzeżu.
  Kolejne nagrody za wskazanie sprawców

  08-06-2018 11:41 "Każdy człowiek ma w sobie jakąś dozę okrucieństwa"
  Nagroda dla osoby, która wskaże zabójcę fok Foto: TVN Meteo | Video: TVN24

  Nad Bałtykiem znaleziono już pięć martwych fok, których obrażenia wskazują, że to człowiek przyczynił się do śmierci tych zwierząt. Za wskazanie sprawcy lub sprawców organizacje i osoby prywatne zadeklarowały przekazanie przynajmniej 55 tysięcy złotych nagrody.

  To bardzo zły czas dla bałtyckich fok. W ostatnim czasie na polskim wybrzeżu odnaleziono ciała pięciu fok, które miały na sobie obrażenia sugerujące, że to człowiek przyczynił się do ich śmierci. Wyznaczono już w sumie przynajmniej 55 tysięcy złotych nagrody dla osoby, która wskazałaby sprawcę.

  - Pomysł wziął się właściwie trochę z bezsilności - tłumaczyła Beata Leszczyńska, behawiorystka i trener zwierząt.

  Z inicjatywy katowickiej Fundacji Świat Zwierzętom ogłoszono 30 tysięcy złotych nagrody.

  - Wydaje nam się, że to jest taka kwota, która powinna zmobilizować społeczeństwo do działania - mówiła Leszczyńska. - To jest chyba pierwszy taki incydent w Polsce, na taką skalę - podkreśliła.

  To była pierwsza zadeklarowana kwota. Po niej pojawiły się kolejne.

  20 tysięcy złotych zaoferowała znana pisarka Maria Nurowska za wskazanie, kto zabił foczkę Helenkę. Oświadczyła to na Facebooku:

  W środę zaś organizacja WWF poinformowała, że jej darczyńca przekaże dodatkowo 5 tysięcy złotych za ujawnienie sprawcy zabójstw:

  Trzy lata więzienia za zabicie foki

  Rafał Jankowski z WWF Polska ocenił, że problemem jest nie tylko celowe uśmiercanie zwierząt, ale też ich przypadkowa śmierć w rybackich sieciach.

  - Trzeba zmienić narzędzia połowowe, w tym sieci, na bezpieczne dla fok. Takie rozwiązania już są, trzeba je natychmiast wdrożyć - stwierdził.

  Argumenty drugiej strony przedstawił szef Związku Rybaków Polskich oraz doradca ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej do spraw rybołówstwa Grzegorz Hałubek.

  - Ekologicznie Zatoka Pucka i Zatoka Gdańska są w opłakanym stanie - powiedział Hałubek - Foki, tak jak i ludzie, muszą coś jeść, ale w sytuacji, w której w morzu z powodu zanieczyszczeń brakuje ryb, zwierzę to nie jest w stanie normalnie polować i musi wyrywać ryby z sieci.

  Doradca ministra wskazał, iż rybacy czasem wyławiają zaplątane w sieci martwe foki, jednak są to przypadki, jak przekonywał, "naprawdę incydentalne". Polemizował z hipotezą, jakoby to rybacy stali za śmiercią fok.

  - Każdy rybak wie, że foka jest gatunkiem chronionym, za którego uśmiercenie grozi trzy lata więzienia. Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek ryzykował taki wyrok, nawet jeśli uważa, że foka utrudnia połów - powiedział.

  Foki są bezbronne

  Ciężko stwierdzić, co powoduje, że ludzie zachowują się bestialsko wobec zwierząt.

  - Najłatwiej powiedzieć: głupota. Każdy człowiek ma w sobie jakąś dozę okrucieństwa - zauważyła Leszczyńska. - Niestety, okrucieństwo jest teraz coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza wobec zwierząt, na których łatwo jest wyładować swoją frustrację i złość - stwierdziła.

  Dlaczego foki?

  - Są bezbronne, nie potrafią uciekać. Foki mają tak ograniczoną ruchowość, że praktycznie każdy jest w stanie zrobić im krzywdę. Czy to jest ktoś, kto znajduje w tym przyjemność i jest po prostu okrutnym człowiekiem, czy to jest jakieś zorganizowane działanie, które ma na celu w ogóle eliminację fok, bo one też wchodzą w jakiś konflikt interesów - mówiła behawiorystka.

  Beata Leszczyńska o zabijaniu fok:

  Trzy foki w Zatoce Puckiej

  Pierwsze dwie martwe foki znaleziono 26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu. Spacerowicze natrafili na ciała zwierząt z pętlami ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły.

  Kolejna była Helenka, która na wolności spędziła jedynie dwa tygodnie. Jej ciało z roztrzaskaną czaszką znaleziono 29 maja na helskiej plaży. "Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka - miała zdruzgotaną czaszkę" - podali pracownicy fokarium na Helu.

  Na czwartą fokę natrafiono w niedzielę 3 czerwca na Ryfie Mew koło Kuźnicy, trzy mile w głąb morza. Ciało dryfowało w wodzie. Zwierzę miało rozcięty brzuch.

  Piąta martwa foka została odnaleziona 5 czerwca na plaży w Jastrzębiej Górze.

  Policja w Pucku prowadzi działania operacyjne w celu ustalenia okoliczności śmierci fok.

  - Codziennie robimy wszystko, żeby ustalić, kto stoi za śmiercią zwierząt. Jedną z hipotez jest to, że mógł przyczynić się do tego człowiek - przyznaje sierż. Ewa Bresińska, rzecznik komendanta powiatowego policji w Pucku.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kiedyś nie było takiego problemu.
  No właśnie kiedyś nie było takiego problemu. Bałtyk był czystszym morzem i ludzie łowili głównie patrząc na teraźniejsze potrzeby. Aktualnie stare łodzie (pełne rdzy) leżą na dole Bałtyku, nie wspominając o skażeniu przemysłowym. Naprawdę nie polecam jedzenia ryb znad naszego morza, bo to co można znaleźć w ich żołądkach woła o pomstę do nieba, nie mówiąc o zawartych w nich rtęci, ołowiu i dioksyn. O wiele zdrowsze są ryby słodkowodne i te z hodowli. Zamiast śledzia czy łososia lepiej zjeść pstrąga. Mój dziadek mawiał, że jeśli rybak krzywdzi morze to nie zasługuje, aby z niego żyć. Kiedyś rybacy byli lepszymi ludźmi i mieli świadomość, że to oni są zależni od morza, nie na odwrót. Łowią na potęgę, aby później powsadzać je w puszki lub zalewy. Dla fok ryby słonowodne to jedyne źródło pożywienia. Może trzeba zacząć od podstaw kształcić rybaków jeśli tego nie wiedzą? Ja tam ryb z Bałtyku nie jem... szkoda mojego zdrowia i życia fok.
  ~Paulina /2019-01-07 17:38
 • Kiedyś byli i rybacy i foki, co się stało?
  Rybaków jest za dużo, bądź też łowi się nadal za dużo. Nie fok, ich liczba jest daleka od pierwotnej i takiej, którą jest w stanie wyżywić Bałtyk. To ludzie chcą kupować więcej ryb z Bałtyku, jest popyt, to jest i podaż. To jest wielki przemysł, pamiętajmy o tym. Bałtyk jest przełowiony. Foki wracają, ale to człowiek, a nie foki nie zna umiaru.
  ~Adiks /2018-06-08 15:36
 • do Druga ciemniejsza strona medalu
  fok za dużo? mordować?...to może paru rybaków też, to będzie więcej ryb na łowisku
  ~obiektywny my ass /2018-06-08 14:37
 • xxl
  Szukają winnego a winni łapią ryby w Bałtyku i zabijają foki bo im ryby wyjadają !
  Zdzichu123 /2018-06-08 14:16
 • Druga ciemniejsza strona medalu
  O foki się martwicie banda hipokrytów... A co z rybakiem, który z morza wraca z głowami ryb bo wszystko zstało objedzone przez te niewinne zwierzęta. 100 kg głów, ponadgryzanych tusz nadających się jedynie do wyrzucenia. Kto o tym pomyśli? nikt kogo ten problem nie dotyka. Ale jakby wasze spokojne życie wisiało na włosku bo jakiś baran wpuscił foki do Bałtyku to nie było wypisywania i obdarowywania pieniędzmi... Kurs w morze łącznie z kosztami paliwa i całą reszą podatków to koszt nawet do 4000 zł... jak się wraca z pustymi rękoma to kto do cholery ma za to zapłacić....
  ~obiektywny /2018-06-08 12:17
 • "Podziękowania"
  Ślę serdeczne "podziękowania" dla pani poseł Prawa i Sprawiedliwości Doroty Arciszewskiej Mielewczyk za wspaniałą postawę i działalność na rzecz ochrony przyrody.
  ~Helenka /2018-06-08 11:57
 • rybacy
  podaje trop... najpierw przełowili Bałtyk, teraz robią to samo z wędkarzami _limit 5 sztuk na wędkarza:) widziałem powroty z morza "myśliwych"... Teraz winne foki...
  ~kibic /2018-06-08 11:56
 • !!!
  dokładam kolejne 30 tyś, znaleźć skurw....
  ~jfd /2018-06-07 18:53
 • Nagroda!
  Nagroda powinna być tak wysoka,żeby ktoś kto potrafi wskazać i udowodnić kto zabił fokę się skusił.Bardzo chętnie się dołożę i mam nadzieję,że nie tylko ja.
  ~wonski /2018-06-07 15:16
 • Ograniczona ruchowość Pani z COAPE
  "Są bezbronne, nie potrafią uciekać. Foki mają tak ograniczoną ruchowość, że praktycznie każdy jest w stanie zrobić im krzywdę."
  Proponuję dokształcić się na temat fok, a później się wypowiadać. Totalna bzdura, no chyba że foka jest chora lub ranna, wtedy może mieć utrudnioną możliwość ucieczki. Generalnie są to zwierzęta bardzo płochliwe i trzeba włożyć sporo wysiłku by "upolować" fokę. Stąd wniosek, że ktoś robi to w sposób zaplanowany i z fokami spotyka się często.
  ~Phoca /2018-06-06 19:35
 • Głupota ludzka niezna granic
  to jest bestialstwo i ludzka głupota.Podobno człowiek ma mózg i myśli. Krzywdzące jest to że te zwierzęta nie są niczemu winne. To jest podłe i brzydzę się takimi ludźmi.Tacy ludzie oprócz więzienia powinni za karę pracować społecznie do 3 lat i wpłacać na WWF odpowiednie kwoty.
  ~cxz /2018-06-06 08:00
 • Kto miał motywację?
  Dla kogo foki są konkurencją? Logika wskazuje, że prawdopodobnie zrobił to ktoś z rybaków. Mapka pokazuje, gdzie działa ta osoba. Nie będzie łatwo ją znaleźć. Jeśli ten ktoś chwalił się innym, być może wpadnie.
  ~psycholog /2018-06-06 07:16
 • Foki do wybicia
  foki to szkodniki tak jak stonka czy szczury żrą ryby na potęgę po 5 kilo dziennie
  ~Artur /2018-06-06 00:04
 • martwe foki
  To RYBACY. Foki zjadaja ryby. Proste
  ~ma9it7 /2018-06-05 23:25
 • Foki a rybacy
  Osobiście absolutnie nie dziwię się, że foki padają ofiarami człowieka. Ilość ryby, które foki wyjadają rybakom z sieci jest tak duża, iz nie dziwię się, że ktoś w końcu w bezsilnej złości zabił te foki.

  Podobny problem stanowią kormorany czarne ale tam sprawa załatwiana jest prościej na etapie jaj w gnieździe.
  ~Bury Kocur /2018-06-05 21:16
 • Honor i Ojczyzna
  Znajdzcie go jak najszybciej!!!
  Bl0to /2018-06-05 20:49
 • Polon64
  Człowiek i jego byt jest ważniejszy niż zwierzęta!
  poolon64 /2018-06-05 20:39
 • Sprawca
  Ja bym szukał winnych wśród miejscowych rybaków.
  ~Shrek /2018-06-05 20:15
 • Nareszcie!
  Dziękuję, że podnosicie temat, dziękuję za wyznaczenie nagrody, dołożę się chętnie. Myślę, że w ostatnich dniach bardzo wiele osób nosi w sobie widok tego koszmaru. Nie istnieje żaden powód, by w cywilizowanym kraju tolerować takie okrucieństwo.
  ~Despres /2018-06-05 18:58
 • oczywiste że rybacy mordują konkurencję
  szukać DNA na łodziach rybackich
  zdelegalizować myślistwo /2018-06-05 18:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...