Informacje
 • Pięć martwych fok na polskim wybrzeżu.
  Kolejne nagrody za wskazanie sprawców

  08-06-2018 11:41 "Każdy człowiek ma w sobie jakąś dozę okrucieństwa"
  Nagroda dla osoby, która wskaże zabójcę fok Foto: TVN Meteo | Video: TVN24

  Nad Bałtykiem znaleziono już pięć martwych fok, których obrażenia wskazują, że to człowiek przyczynił się do śmierci tych zwierząt. Za wskazanie sprawcy lub sprawców organizacje i osoby prywatne zadeklarowały przekazanie przynajmniej 55 tysięcy złotych nagrody.

  To bardzo zły czas dla bałtyckich fok. W ostatnim czasie na polskim wybrzeżu odnaleziono ciała pięciu fok, które miały na sobie obrażenia sugerujące, że to człowiek przyczynił się do ich śmierci. Wyznaczono już w sumie przynajmniej 55 tysięcy złotych nagrody dla osoby, która wskazałaby sprawcę.

  - Pomysł wziął się właściwie trochę z bezsilności - tłumaczyła Beata Leszczyńska, behawiorystka i trener zwierząt.

  Z inicjatywy katowickiej Fundacji Świat Zwierzętom ogłoszono 30 tysięcy złotych nagrody.

  - Wydaje nam się, że to jest taka kwota, która powinna zmobilizować społeczeństwo do działania - mówiła Leszczyńska. - To jest chyba pierwszy taki incydent w Polsce, na taką skalę - podkreśliła.

  To była pierwsza zadeklarowana kwota. Po niej pojawiły się kolejne.

  20 tysięcy złotych zaoferowała znana pisarka Maria Nurowska za wskazanie, kto zabił foczkę Helenkę. Oświadczyła to na Facebooku:

  W środę zaś organizacja WWF poinformowała, że jej darczyńca przekaże dodatkowo 5 tysięcy złotych za ujawnienie sprawcy zabójstw:

  Trzy lata więzienia za zabicie foki

  Rafał Jankowski z WWF Polska ocenił, że problemem jest nie tylko celowe uśmiercanie zwierząt, ale też ich przypadkowa śmierć w rybackich sieciach.

  - Trzeba zmienić narzędzia połowowe, w tym sieci, na bezpieczne dla fok. Takie rozwiązania już są, trzeba je natychmiast wdrożyć - stwierdził.

  Argumenty drugiej strony przedstawił szef Związku Rybaków Polskich oraz doradca ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej do spraw rybołówstwa Grzegorz Hałubek.

  - Ekologicznie Zatoka Pucka i Zatoka Gdańska są w opłakanym stanie - powiedział Hałubek - Foki, tak jak i ludzie, muszą coś jeść, ale w sytuacji, w której w morzu z powodu zanieczyszczeń brakuje ryb, zwierzę to nie jest w stanie normalnie polować i musi wyrywać ryby z sieci.

  Doradca ministra wskazał, iż rybacy czasem wyławiają zaplątane w sieci martwe foki, jednak są to przypadki, jak przekonywał, "naprawdę incydentalne". Polemizował z hipotezą, jakoby to rybacy stali za śmiercią fok.

  - Każdy rybak wie, że foka jest gatunkiem chronionym, za którego uśmiercenie grozi trzy lata więzienia. Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek ryzykował taki wyrok, nawet jeśli uważa, że foka utrudnia połów - powiedział.

  Foki są bezbronne

  Ciężko stwierdzić, co powoduje, że ludzie zachowują się bestialsko wobec zwierząt.

  - Najłatwiej powiedzieć: głupota. Każdy człowiek ma w sobie jakąś dozę okrucieństwa - zauważyła Leszczyńska. - Niestety, okrucieństwo jest teraz coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza wobec zwierząt, na których łatwo jest wyładować swoją frustrację i złość - stwierdziła.

  Dlaczego foki?

  - Są bezbronne, nie potrafią uciekać. Foki mają tak ograniczoną ruchowość, że praktycznie każdy jest w stanie zrobić im krzywdę. Czy to jest ktoś, kto znajduje w tym przyjemność i jest po prostu okrutnym człowiekiem, czy to jest jakieś zorganizowane działanie, które ma na celu w ogóle eliminację fok, bo one też wchodzą w jakiś konflikt interesów - mówiła behawiorystka.

  Beata Leszczyńska o zabijaniu fok:

  Trzy foki w Zatoce Puckiej

  Pierwsze dwie martwe foki znaleziono 26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu. Spacerowicze natrafili na ciała zwierząt z pętlami ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły.

  Kolejna była Helenka, która na wolności spędziła jedynie dwa tygodnie. Jej ciało z roztrzaskaną czaszką znaleziono 29 maja na helskiej plaży. "Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka - miała zdruzgotaną czaszkę" - podali pracownicy fokarium na Helu.

  Na czwartą fokę natrafiono w niedzielę 3 czerwca na Ryfie Mew koło Kuźnicy, trzy mile w głąb morza. Ciało dryfowało w wodzie. Zwierzę miało rozcięty brzuch.

  Piąta martwa foka została odnaleziona 5 czerwca na plaży w Jastrzębiej Górze.

  Policja w Pucku prowadzi działania operacyjne w celu ustalenia okoliczności śmierci fok.

  - Codziennie robimy wszystko, żeby ustalić, kto stoi za śmiercią zwierząt. Jedną z hipotez jest to, że mógł przyczynić się do tego człowiek - przyznaje sierż. Ewa Bresińska, rzecznik komendanta powiatowego policji w Pucku.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • "Podziękowania"
  Ślę serdeczne "podziękowania" dla pani poseł Prawa i Sprawiedliwości Doroty Arciszewskiej Mielewczyk za wspaniałą postawę i działalność na rzecz ochrony przyrody.
  ~Helenka /2018-06-08 11:57
 • rybacy
  podaje trop... najpierw przełowili Bałtyk, teraz robią to samo z wędkarzami _limit 5 sztuk na wędkarza:) widziałem powroty z morza "myśliwych"... Teraz winne foki...
  ~kibic /2018-06-08 11:56
 • !!!
  dokładam kolejne 30 tyś, znaleźć skurw....
  ~jfd /2018-06-07 18:53
 • Nagroda!
  Nagroda powinna być tak wysoka,żeby ktoś kto potrafi wskazać i udowodnić kto zabił fokę się skusił.Bardzo chętnie się dołożę i mam nadzieję,że nie tylko ja.
  ~wonski /2018-06-07 15:16
 • Ograniczona ruchowość Pani z COAPE
  "Są bezbronne, nie potrafią uciekać. Foki mają tak ograniczoną ruchowość, że praktycznie każdy jest w stanie zrobić im krzywdę."
  Proponuję dokształcić się na temat fok, a później się wypowiadać. Totalna bzdura, no chyba że foka jest chora lub ranna, wtedy może mieć utrudnioną możliwość ucieczki. Generalnie są to zwierzęta bardzo płochliwe i trzeba włożyć sporo wysiłku by "upolować" fokę. Stąd wniosek, że ktoś robi to w sposób zaplanowany i z fokami spotyka się często.
  ~Phoca /2018-06-06 19:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...