Informacje
 • Po burzach ponad tysiąc interwencji. Niedziela z gwałtowną pogodą

  29-06-2020 12:04 Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24

  Gwałtowna pogoda w niedzielę

  Łukasz Górski/kontakt 24

  W niedzielę przez Polskę przechodziły burze. Zdjęcia i nagrania niebezpiecznej pogody otrzymaliśmy na Kontakt 24. W całym kraju strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Równie burzowo w niektórych województwach zapowiada się poniedziałek.

  Od kilku dni przez Polskę przechodzą gwałtowne burze, w trakcie których występują opady gradu i ulewne deszcze, mogące powodować straty. W niedzielę padało dość intensywnie. Spadło do 10-30 litrów na metr kwadratowy, a porywy wiatru osiągały prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Pojawił się też grad.

  Burze mają się pojawić także w poniedziałek, wydano przed nimi ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują opady deszczu o sumie do 60 l/mkw. i porywy wiatru dochodzące do 110 km/h.

  >>> OBOWIĄZUJĄ OSTRZEŻENIA IMGW

  Tysiące interwencji

  Ponad tysiąc razy interweniowali w niedzielę w całym kraju strażacy w związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski.

  Najwięcej interwencji związanych z pogodą odnotowano w województwie podkarpackim (525), pomorskim (81) i śląskim (75).

  Od północy do godziny 6 w poniedziałek odnotowano siedem interwencji związanych z pogodą. Kompanie "Krakus II" i "Kielce", które wysłano z Centralnych Odwodów Operacyjnych na Podkarpacie, by pomogły w usuwaniu skutków nawałnic, wróciły do swoich jednostek macierzystych. Na miejscu pozostała jeszcze kompania "Woda" z województwa mazowieckiego i "Rzeszów I", które pracują w powiecie jasielskim na Podkarpaciu.

  Spokojna noc

  Jak poinformował w rozmowie z tvnmeteo.pl rzecznik prasowy PSP Krzysztof Batorski, na Podkarpaciu miniona noc, czyli od północy do godziny 6 w poniedziałek, była stosunkowo spokojna w porównaniu do ostatnich.

  Strażacy odnotowali zaledwie kilka nowych interwencji, wciąż jednak pomagali na terenach, które ucierpiały w wyniku ostatnich ulew.

  - W tych powiatach, które dotknęła błyskawiczna powódź, kończymy pomagać, wypompowujemy wodę, usuwamy konary z dróg. Najwięcej strażaków pracuje na terenie powiatu jasielskiego, który najbardziej ucierpiał w sobotę - podkreślił Betleja.

  Jak podał rzecznik, od piątku 26 czerwca do poniedziałku strażacy interweniowali 1944 razy. Najwięcej w powiecie jasielskim (727 interwencji), krośnieńskim, przemyskim i rzeszowskim.

  - W sumie ewakuowanych zostało 160 osób. Na szczęście nikt nie ucierpiał - zaznaczył brygadier.

  Obecnie trwa usuwanie skutków gwałtownych opadów deszczu na terenach dotkniętych przez żywioł. Pracują również komisje gminne, które szacują straty.

  Zdjęcia i filmy

  Na Kontakt 24 dostaliśmy w niedzielę wiele pogodowych relacji.  Miejscami było bardzo niebezpiecznie.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...