Informacje

 • "Po wylince są najbardziej głodne.
  Sądzę, że chętnie by coś zjadł"

  10-07-2018 17:25

  Poszukiwany pyton tygrysi to prawdopodobnie samica

  Wciąż trwa poszukiwanie pytona pod Warszawą Foto: Animal Rescue Polska/Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt | Video: TVN24

  W powiecie piaseczyńskim poszukiwany jest pyton tygrysi, którego bytowanie potwierdzono nad Wisłą w pobliżu Warszawy. Dyrektor gdańskiego zoo Michał Targowski powiedział TVN24, że obecne warunki panujące nad Wisłą sprzyjają pytonowi. Według niego wąż ma teraz zwiększony apetyt i poszukuje jedzenia.

  Wylinkę węża znaleziono w sobotę nad Wisłą w okolicy miejscowości Gassy i Ciszyce (powiat piaseczyński w województwie mazowieckim). Poszukiwania utrudnia charakter terenu - podmokły, pełny krzaków i wysokich traw. Służby muszą przeszukiwać obszar głównie pieszo, jednak w użyciu jest też kilka samochodów terenowych. Policja patroluje brzeg Wisły z łodzi. W akcję zaangażowana jest między innymi Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska.

  Nocne poszukiwania bez efektów

  - Nocne poszukiwania prowadzone przez fundację Animal Rescue Poland przy pomocy eksperta od tego typu gadów nie przyniosły rezultatów. Znaleziono nowe ślady bytności węża - powiedział we wtorek Jarosław Sawicki z policji w Piasecznie.

  Jak dodał, odkryto je na wysokości miejscowości Ciszyca, tuż przy rzece, gdzie są podmokłe tereny piaskowe. Nie sprecyzował jednak, jakie ślady odkryto. - Od godziny 7 rano policjanci wznowili poszukiwania węża na terenach od strony rzeki - powiedział Sawicki.

  Więcej powiedział Dawid Fabiański. - W ciągu dnia udało nam się potwierdzić kolejne ślady, dotarli do nas też kolejni specjaliści, którzy mogli to potwierdzić. I faktycznie zostało to potwierdzone, że ślad na piasku, który ujawniliśmy, to ślad węża. Przypuszczamy, że tego, który zrzucił tę wylinkę - zaznaczył.

  "Warunki odpowiednie dla jego gatunku"

  Zgłoszenie o znalezieniu wylinki otrzymały w poniedziałek Animal Rescue oraz Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt . - Podstawową rzeczą jest zlokalizowanie tego węża, a dopiero później będziemy prowadzić akcję jego odłowienia - mówił późnym wieczorem Dawid Fabjański z Animal Rescue Poland. - Myślę, że tutaj będzie bytował, bo warunki, które tu ma są odpowiednie dla jego gatunku. Jest wilgotno, spokojnie, cicho, ma też miejsce do wygrzania się. Ma też pokarm w postaci ptaków i zwierząt, które się tam poruszają - dodał.

  Według informacji, którymi dysponuje organizacja, pyton jest samicą o długości 4-6 metrów. Odnaleziona wylinka miała 5,3 metra, jednak Fabjański podkreśla, że podczas zrzucania mogła się skurczyć lub rozciągnąć.

  "Chętnie by coś zjadł"

  Pyton tygrysi to dusiciel - Bardzo szybko owija się wokół ofiary swoim silnym, muskularnym ciałem i dusi. Kiedy wyczuje, że serce przestaje bić, połyka ofiarę w całości - mówił Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo. Gady te żywią się najczęściej gryzoniami, królikami lub ptakami. Jedzą zazwyczaj raz na dwa-cztery tygodnie.

  Targowski uważa, że obecne warunki panujące nad Wisłą sprzyjają pytonowi. Węże te lubią wysoką temperaturę, która umożliwia im wygrzewanie się. Uwielbiają również przebywać w wodzie. Pod wodą mogą pozostawać nawet kilkanaście minut. - Stamtąd oczekują nadejścia swojej ofiary, bo mają doskonały zmysł orientacyjny. Dosyć słabo widzą, ale świetnie mogą wyczuć nadchodzącą ofiarę - zaznaczył Targowski.

  Prawdopodobnie wąż ma teraz zwiększony apetyt i może poszukiwać pożywienia. - One po wylince są najbardziej głodne. Sądzę, że chętnie by coś zjadł - powiedział dyrektor zoo. Podkreślił, że pyton może być niebezpieczny, na przykład owijając się wokół szyi małego dziecka.

  Posłuchaj rozmowy z Michałem Targowskim

  Apel o ostrożność

  Animal Rescue oraz Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt apeluje do wszystkich o baczne obserwowanie okolicy oraz zachowanie czujności podczas spacerów w pobliżu Wisły. Na atak węża narażone są głównie dzieci oraz zwierzęta domowe. Wszystkie osoby, które natkną się na gada, jego wylinkę lub mają jakiekolwiek inne informacje, proszone są o kontakt z komendą Policji w Piasecznie pod numerem 22 60 45 213 lub Fundacją Animal Rescue Polska pod numerem 22 350 66 91.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...