Informacje

 • Pogoda jest kapryśna,
  ale pszczelarze mogą się z tego cieszyć

  18-04-2015 11:09

  Owady będą w lepszej kondycji

  Fot: Pojawi się więcej pszczół w lepszej kondycji Film: Hotel dla pszczół

  TVN24

  - Zmienna pogoda w kwietniu może pomóc pszczelarzom, bo wraz z nieco spóźnioną, ale obfitszą wegetacją pojawi się więcej pszczół w lepszej kondycji; owady powinny wyprodukować więcej miodu - uważa prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

  - Tegoroczne warunki pogodowe nie sprzyjają zbiorom miodów wiosennych. Bywają dni, że jest ciepło i słonecznie, ale często też temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, co uniemożliwia pszczołom opuszczanie uli oraz zbieranie nektaru – powiedział Dylon.

  Dodał, że w tym roku pszczoły zebrały już nektar z niektórych kwiatów m.in. wierzby iwy.

  - Obecnie rozpoczyna się kwitnienie mniszka lekarskiego i pospolitego, śliwy, tarniny, a niebawem zacznie kwitnąć jabłoń i wiśnia - powiedział prezes rzeszowskich pszczelarzy.

  Kwiecień-plecień

  W jego ocenie, dotychczasowe zbiory miodów wiosennych "były krótkie i przeznaczone jedynie na rozwój pszczół". - Kapryśna pogoda pozwoliła np. jedynie na dwudniowy zbiór pożytków z iwy – przypomniał Dylon.

  Podkreślił jednak, że "zmienna pogoda w kwietniu, która utrudnia normalny rozwój rodzin pszczelich może jednak pomóc pszczelarzom". - Wraz z nieco spóźnioną, ale obfitszą wegetacją pojawi się więcej pszczół w lepszej kondycji; w konsekwencji owady powinny wyprodukować więcej miodu - 

  wyjaśnił.

  Dylon uważa, że jeśli nie nastąpi nagłe załamanie pogody, miody majowe pojawią się pod koniec przyszłego miesiąca.

  Drogi miód spadziowy

  W 2014 r. podkarpaccy pszczelarze zebrali średnio tylko 9,5 kg miodu z jednego ula. Były to najniższe zbiory od kilkunastu lat; praktycznie nie było miodu ze spadzi drzew iglastych. Pogoda nie sprzyjała rozwojowi mszyc, dzięki którym powstaje spadź.

  Z Podkarpacia pochodzi ok. 40 proc. miodu spadziowego w Polsce. Jest on droższy od innych miodów; należy do produktów eksportowych. Pszczoły wytwarzają go ze spadzi drzew iglastych.
  Spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

  Na Podkarpaciu ponad cztery tysiące pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin takie rodziny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Kwietniowe lato ma się ku końcowi. Przed nami pogorszenie pogody i spadek temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem układu niżowego znad Skandy...