Pogoda pomaga w walce ze smogiem

Jak walczyć ze smogiem?
Jak walczyć ze smogiem?
tvn24
Jak walczyć ze smogiem?tvn24

W walce ze smogiem pomoże nam teraz głównie pogoda, dzięki której jakość powietrza w Polsce powoli zacznie się poprawiać. Niestety, na mapie nadal widzimy sporo czerwonych punktów, do wieczora sytuacja ta powinna się jednak poprawić. Zapoznaj się z aktualną sytuacją w polskich miastach.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

W ciągu najbliższej doby nasunie się nad Polskę zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Przyniesie śnieg, przechodzący w opady deszczu ze śniegiem i deszcz. - Zniknie również inwersja osiadania, wzrośnie prędkość wiatru do 50 km/h, a na zachodzie kraju do 70 km/h, na wybrzeżu osiągnie nawet 85 km/h - mówi Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl. Warunki pogodowe będą więc sprzyjać poprawie jakości powietrza.

Pogoda wpłynie na jakość powietrza
Pogoda wpłynie na jakość powietrzatvnmeteo.pl

Taka sytuacja meteorologiczna będzie sprzyjać intensyfikacji dyspersji zanieczyszczeń i wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju.

Jak na razie widzimy jednak jeszcze sporo czerwonych punktów, które oznaczają zły, bardzo zły lub dostateczny stan jakości powietrza. Miejsca te cały czas są jeszcze zanieczyszczone, jednak w stosunku do poprzednich dni sytuacja zdecydowanie się poprawia.

Poprawa w woj. śląskim

Stopniowo poprawia się jakość powietrza w woj. śląskim, przy jednoczesnym wzroście zanieczyszczenia powietrza w Krakowie, południowej i wschodniej części Małopolski i zachodniej części Podkarpacia - poinformował w środowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

GIOŚ podał, że obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach w południowej i południowo - wschodniej Polski przekracza 100 mikrogramów na metr sześcienny. Największe stężenia jednogodzinne, przekraczające wartość 200 mikrogramów na metr sześcienny występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), małopolskim (Kraków, Skawina, Nowy Targ, Nowy Sącz), podkarpackim (Jasło), dolnośląskim (Nowa Ruda), lubelskim (Lublin) i świętokrzyskim (Kielce).

"Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego" - podkreśla Inspektorat.

Stężenie pyłu zawieszonego (PM10) w godz. 13-14 w Polsce (GIOŚ)

Ministerstwo Środowiska zaznaczyło jednak, że na obszarach, gdzie występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego przebywania na otwartym powietrzu powinny unikać małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca, dróg oddechowych i astmatycy.

Tak zła sytuacja w południowej części kraju powiązana jest z wysoką emisją ze źródeł komunalnych.

Obecnie zanieczyszczenie powoli spada. Nadal jednak wiele norm jest przekroczonych. Jeśli musimy wyjść z domu, warto zaopatrzyć się w maski przeciwpyłowe, które można kupić w aptece za ok. 25-30 gr za sztukę.

Smog w Polsce
Smog w Polscetvn24

Zła sytuacja w Warszawie

Jakość powietrza w Warszawie nie jest dobra. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 po godz. 15 w środę przy ul. Marszałkowskiej 68 wyniosło 295,4 µg/m3. Jakość tego powietrza nadal określana jest jako zła.

Poprawa na Śląsku

W woj. śląskim, gdzie w niedzielę normy pyłu w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone, zdaniem służb kryzysowych jakość powietrza miała się stopniowo poprawiać.

W wielu miejscach stężenie pyłów nadal jest bardzo wysokie. Według danych z godz. 15 w środę stężenie PM10 w Rybniku spadło i wynosiło 32,5 µg/m3. W Katowicach było to 142,1 µg/m3. W porównaniu do poprzednich dni stężenie w tych miastach zmniejszyło się. Podobnie w Częstochowie, gdzie obecnie wynosi 55,9 µg/m3.

W poniedziałek prezydent Rybnika stwierdził, że najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Zdecydował też, że uczniowie we wtorek i środę nie będą musieli iść do szkół i przedszkoli. Według informacji urzędu miasta dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu zostały przekroczone o 1000 proc. W niektórych dzielnicach wyniki były jednak nawet trzykrotnie gorsze.

Jakość powietrza w woj. śląskim (WIOŚ Katowice)

Bezpłatna komunikacja miejska w Kielcach

W Kielcach jakość powietrza względem poprzednich godzin poprawiła się i jakość powietrza określana jest jako dostateczna. Po godz. 15 stężenie PM10 wynosiło 76,0 µg/m3.

W poniedziałek władze Kielc, w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza, wprowadziły bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich pasażerów. Będzie ona obowiązywała jeszcze we wtorek i w środę.

Jakość powietrza w woj. świętokrzyskim (WIOŚ Kielce)

W Krakowie powietrze bardzo złe

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni również mieszkańcy Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Po godz. 15 w środę stężenie pyłu zawieszonego PM10, mierzonego na ulicy Mietla, wyniosło 403,7 µg/m3. Stan powietrza GIOŚ określa jako bardzo zły.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta i gmin ościennych o stosowanie podstawowych zasad postępowania mogących ograniczyć wielkość emitowanych z gospodarstw domowych zanieczyszczeń pyłowych.

- Proszę przede wszystkim tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość używanego węgla i o niespalanie w nich odpadów domowych - podkreślił.

Jakość powietrza w woj. małopolskim (GIOŚ Kraków)

Poznań na dobrej drodze

Ostrzeżenie dotyczące stężenia zawieszonego w powietrzu pyłu PM10 zostało ogłoszone także w zwykle wolnym od smogu Poznaniu. Jakość powietrza znacznie się tu już polepszyła. W środę po godz. 15 stężenie pyłu wynosiło 36,5 µg/m3. Stężenie pyłu PM2,5 wyniosło 42,8 µg/m3. To znacznie niższe wartości od tych, które występowały w momencie wydania ostrzeżenia - o północy stężenie PM10 wynosiło 328 µg/m3. Dwie noce wcześniej było niewiele lepiej - 249 µg/m3.

- Na tak wysokie stężenie składa się kilka czynników: sezon grzewczy, niska temperatura, niski pułap chmur, mgły i przede wszystkim brak wiatru. W niedzielę od godziny 17 była cisza, zero wiatru. Generalnie Poznań stał. Ruch wiatru pomaga rozrzedzać te zanieczyszczenia - tłumaczyła Danuta Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jakość powietrza w woj. wielkopolskim (WIOŚ Poznań)

Zawyżone normy

Warto zwrócić uwagę na to, że normy w Polsce zostały podwyższone w 2012 roku, przez co w naszym kraju dopuszczalne są znacznie wyższe stężenia zanieczyszczeń niż w pozostałych krajach europejskich.

- Jeżeli patrzymy na normy europejskie, to oczywiście polska norma została w 2012 roku zawyżona i to jest te słynne 300 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, od tego momentu mówimy o alarmach smogowych. Natomiast w Paryżu to jest 80 mikrogramów. Gdybyśmy mieli normę francuską w Polsce, to mielibyśmy permanentne alarmy smogowe właściwie w całej Polsce i to nie tylko w dużych miejscowościach - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Global Compact (inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zrzesza firmy i instytucje, by dyskutowały o warunkach zrównoważonego rozwoju).

Jak zauważa Wyszkowski, w Polsce obszarów, w których mierzy się jakość powietrza jest 46, z czego w 35 sytuacja jest bardzo zła.

Jak walczyć ze smogiem w Polsce?

Gościem TVN24 był Marek Józefiak ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Rozmowa dotyczyła smogu w Polsce i tego, jak z nim walczyć. Jakie są mity dotyczące smogu w Polsce?

- Często spotyka się taki głos: a smog to tylko samochody, albo Niemcy też palą węgiel, ale jakoś tam ten problem nie jest tak duży. Faktem jest natomiast, że głównym źródłem smogu w Polsce jest ogrzewanie domów - tłumaczył Józefiak.

Najczęściej ogrzewamy nasze domy węglem. Taka sytuacja jest niespotykana w innych krajach. We Francji, czy w Niemczech, węgiel nie jest podstawowym paliwem do ogrzewania.

Drugim problemem jest to, że palimy ten węgiel w instalacjach o bardzo niskiej sprawności. Nie ma żadnych norm, dotyczących w jakim kotle można palić. Takie normy są w Niemczech, Czechach. Producenci w Polsce dostosowują się do tych norm niemieckich. Polskie kotły są tam eksportowane. Jednak w Polsce tak nie jest. Polski Rząd powinien ustanowić takie normy i wydać rozporządzenia dotyczące jakości węgla. U nas można palić odpadami węgla, czyli mułami, miałami węglowymi i flotokoncentratami. Np. w Czechach jest to zakazane. Trzeba także ustanowić normy dotyczące kotłów.

Kolejną sprawą jest także ocieplenie domów.

- Siedem na dziesięć polskich domów, a domów w Polsce jest ponad pięć milionów, jest ocieplonych słabo lub wcale - zaznaczył Józefiak.

Ludzie, aby zaoszczędzić palą śmieci, co jest zakazane. Polakom trzeba pomóc w ociepleniu domów. Takie programy są prowadzone m.in. w Niemczech, Czechach i Słowacji. U nas takiego narodowego programu termomodernizacji nie ma. Będzie to dla Polski duży krok cywilizacyjny. Obecny rząd zlikwidował program "Ryś", który zakładał dopłaty do termomodernizacji.

Smog można porównać do biernego palenia. Przeciętny warszawiak wypala biernie trzy papierosy dziennie. W Krakowie, czy w Zakopanem jest to już prawie pół paczki dziennie. W Opocznie i w Nowym Targu jest to już prawie paczka dziennie. Ten problem dotyczy całej Polski.

Warto jednak zmiany zacząć od siebie. Może możemy zmienić ogrzewanie na ekologiczne. Istnieją odnawialne źródła energii, pompy ciepła, czy kotły na pelet, jest to ekologiczne paliwo produkowane z odpadów gospodarki drzewnej. Warto dobrze ocieplić dom, to pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. Porządna termomodernizacja pozwala obniżyć zapotrzebowanie na energię nawet o połowę. Ma to same plusy, ponieważ spowoduje mniejszą emisję zanieczyszczeń i jest to realna oszczędność. Taka inwestycja zwraca się po 8-10 latach. Warto rozejrzeć się za dotacjami, ponieważ na takie cele są przeznaczone środki unijne. Jednak zmiana systemowa jest bardzo potrzebna. Bez wkładu rządu znaczące zmiany jednak nie zajdą.

Zbyt mało punktów pomiarowych

Istotnym problemem jest także to, iż w Polsce jest zdecydowanie zbyt mało punktów pomiarowych, które określają jakość powietrza. W większych miastach mamy po kilka takich punktów, natomiast, jak zauważa Wyszkowski, np. w Pradze jest ich 28, w Berlinie ponad 70, a w Londynie ponad 100.

Mniejsze miejscowości są znacznie słabiej monitorowane, a często to właśnie tam ludzie ogrzewają swoje domy, paląc w piecach węglowych.

Kamil Wyszkowski o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce
Kamil Wyszkowski o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce

Autor: mat,zupi,AP/mtom/rp,aw / Źródło: GIOŚ, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia w 15 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.04. W nocy chwyci miejscami lekki mróz. W dzień lokalnie popada przelotny deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl