Informacje

 • Polaków sposoby na majówkę

  01-05-2017 19:51

  Tatry przeżywają oblężenie

  Słoneczna pogoda w długi weekend to sprzyjające warunki do wycieczek

  TVN24

  Poniedziałkowa pogoda rozpieszczała Polaków po ostatnich deszczowych dniach. Takie warunki w połączeniu z długim majowym weekendem równały się z wieloma, choćby jednodniowymi, wyjazdami.

  W tym roku Majówka jest wyjątkowo długa. Jeżeli komuś udało się dostać urlop 2 maja, może cieszyć się aż pięcioma dniami wolnymi. Taka sytuacja zdecydowanie sprzyja wyjazdom. Dodatkowym czynnikiem motywującym do wyruszenia w choćby nawet jednodniową podróż jest dużo przyjemniejsza niż we wcześniejszych, deszczowych dniach, pogoda.

  Nad Polskę nadciąga front atmosferyczny, jednak w poniedziałek jeszcze nie dotyczył on żadnego miejsca w kraju. Dostaliśmy dużą dawkę słońca.

  Korki i kolejki do kolejki

  Zimowa stolica Polski, Zakopane, przeżywa istne oblężenie. Na drodze krajowej numer 7, czyli tzw. Zakopiance, tworzyły się kilkukilometrowe korki.

  - Podróż z Krakowa do Zakopanego trwała blisko 3 i pół godziny. Kierowca autobusu i tak omijał korki bocznymi trasami. - tak relacjonowała swoją podróż turystka z Krakowa Tygodnikowi Podhalańskiemu. Przeciętny czas jazdy tą trasą trwa około dwóch godzin.

  Najgorsza sytuacja jednak panowała na drogach dojazdowych do najpopularniejszych szlaków turystycznych. Jak zwykle, najdłużej stało się na trasie prowadzącej na Palenicę Białczańską, czyli tam, gdzie zaczyna się najpopularniejszy szlak w stronę Morskiego Oka.


  Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego próbowali zniechęcać turystów do wędrówki tym szlakiem. Zachęcali do ruszenia w inne części Tatr. Odradzali również kierowcom jazdę w tamtym kierunku, zaznaczając, że lepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z komunikacji publicznej.

  Obecnie w Tatrach powyżej 1700 m n.p.m obowiązuje zagrożenie lawinowe drugiego stopnia. Na niżej położonych terenach również mogą panować zimowe warunki. Nie należy wyruszać w góry bez odpowiedniego doświadczenia, sprzętu oraz, co najważniejsze, wiedzy na temat poruszania się w warunkach zimowych.

  Nad morzem także tłoczno

  Turyści zjechali się również do innych miejsc w Polsce. Tłumy ruszyły nad morzem. Na molo w Sopocie po raz pierwszy w tym roku spacerowało tak wielu ludzi. Podobnie było na Mazurach.

  Również w miastach można było uczestniczyć w wielu imprezach. We Wrocławiu odbyło się światowe bicie rekordu Guinessa w jednoczesnej grze na gitarze utworu Hey Joe. Obchodzony jest również tydzień Gwiezdnych Wojen. Z tego powodu można uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych z popularną sagą.

  Szacuje się, że 1 maja stanowił moment kulminacyjny wyjazdów turystycznych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...