Informacje
 • Polska: młode boćki masowo padają w gniazdach

  02-07-2013 13:33 Bardzo wysoka śmiertelność wśród ptaków, które jeszcze nie nauczyły się latać
  Polska: młode boćki masowo padają w gniazdach

  Śmiertelności winna może być pogoda

  Shutterstock

  - W Polsce, i to we własnych gniazdach, masowo padają młode bociany. Przyczyny tego zjawiska nie zostały jeszcze wyjaśnione. Ornitolodzy podejrzewają jednak , że jest to związane z warunkami atmosferycznymi - poinformował Krzysztof Gajda z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie.

  Przykładem tego negatywnego zjawiska jest wioska Kłopot w Lubuskiem, gdzie znajduje się jedyne w kraju Muzeum Bociana Białego, a tamtejsze ptaki są pod stałym nadzorem naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. 24 czerwca tego roku w 15 gniazdach żyło 37 młodziaków. Po niecałym tygodniu było ich dziewięć w pięciu gniazdach.

  Za dużo wody

  - Duże znaczenie na kondycję młodych mają warunki atmosferyczne i sytuacja hydrologiczna - powiedział Gajda. Dodał, że wysoki poziom wód gruntowych sprawia, że mniej jest dżdżownic, którymi karmione są młode bociany. - W dodatku chłodniejsze dni połączone z wysoką wilgotnością oraz częstymi i ciągłymi opadami deszczu potęgują niedożywienie i wychłodzenie organizmu - ocenił.

  Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na wysoką śmiertelność młodych ptaków, jest przesunięcie się o około dwa tygodnie okresu lęgowego, co wynikało z przeciągającej się niemal do końca marca zimowej pogody.

  Bardzo wysoka śmiertelność nie tylko na Ziemi Lubuskiej

  Z reguły najwięcej młodych ptaków ginie podczas nauki latania. W tym roku sytuacja jest inna. Młode boćki jeszcze nie uczą się latać, a mimo to ich śmiertelność jest na wysokim poziomie.

  W samym Kłopocie w poprzednich latach dorosłym ptakom udawało się odchować od 30 do nawet 47 osobników. Ten sezon lęgowy będzie jednym z najgorszych w ostatnich kilkunastu latach. Ziemia Lubuska nie jest tutaj wyjątkiem.

  - Jak donoszą przyrodnicy z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, na terenie powiatu ostrowskiego zaobrączkowanych zostało tylko 19 młodych z 11 gniazd - powiedział Gajda. Stwierdził, że przez ubiegłegotygodniowy deszcz padło tam około 75 proc. młodych, ale jeszcze dramatyczniej sytuacja wygląda na terenie byłego woj. leszczyńskiego, gdzie śmiertelność wynosi 90 proc. - jak wynika ze wstępnych obliczeń. Na tym terenie w minionych latach ornitolodzy obrączkowali około 300 osobników, w tym roku - 33.

  - Dramatyczne dane spływają z całej Polski, jednak na oficjalne podsumowanie śmiertelności młodych bocianów w naszym kraju musimy poczekać. Być może na znalezienie dokładnych, oficjalnych przyczyn tego zjawiska będziemy musieli poczekać kilkanaście tygodni. Pierwszy raz w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat badań nad tymi ptakami, obserwuje się tak masową śmiertelność młodych bocianów na gniazdach - dodał Gajda,

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak dokarmiać
  małe boćki w gnieździe?.Czym dokarmiać i jak im podać pożywienie ,żeby się nie wystraszyły.
  ~nus782 /2013-07-03 12:59
 • Nie zdziwiłbym się
  gdyby nasz bociany były trute przez Izraelitów. Raz już zabijali te ptaki.
  ~Kermit /2013-07-03 00:36
 • moze to wina tuska?????
  ja myske ze to wszystko przez rzad Tuska......
  ~mark /2013-07-02 22:31
 • Wszystkie boćki padły
  w okolicy, w której mieszkam są trzy gniazda. w dwóch na pewno wykluły się młode, ale jakiś tydzień temu gniazda opustoszały. wszystkie. wczoraj na jedno wróciła para, na drugie tylko jeden bocian, a trzecie jest dotąd puste.
  aż strach na to patrzeć.
  ~Ultramaryna /2013-07-02 22:02
 • co z bociankami???
  W Polsce trudno jest żyć. Rok temu wypuszczono wode z Wisły, potem częściowo zatopiono Warszawę a teraz topimy bociany bo widocznie jakis docent czy profesor doszedł do wniosku że sa one dla naszej gospodraki zbędne! No coż po Polakach zostają tylko ruiny i zgliszcza gorzej niż po szarańczy
  ~CyJanek /2013-07-02 21:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...