Informacje

 • Polska walczy z suszą

  30-11-2011 14:25

  Tak niskiego stanu wód nie było od lat

  Polska walczy z suszą

  Na rzekach tworzą się wyspy

  Kontakt24/Mariusz

  Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Deszczu było ponad połowę mniej niż powinno było spaść. Najgorzej sytuacja wygląda na południu Polski. W 23 stacjach pomiarowych poziom wody jest najniższy od momentu, kiedy zaczęto go monitorować, czyli od przeszło 100 lat.

  SUSZA W POLSCE I EUROPIE - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY

  Opadająca woda w rzekach odsłania całe połacie piachu. Gdzieniegdzie jest tak płytko, że można przejść rzekę brodząc w wodzie po pas. Jeżeli w ciągu kilku następnych dni nie spadnie deszcz nie spadnie, to w dorzeczu Wisły i Bugu będziemy mieć historyczne minimum stanu wód.

  ZDJĘCIA WYSCHNIĘTEJ ZATOKI TELEŚNICKIEJ (WOJ. PODKARPACKIE) OTRZYMALIŚMY NA KONTAKT 24

  Niski stan Odry i rzek Przymorza

  Niski i średni poziom wody jest na Odrze – zwłaszcza w jej środkowej części oraz lokalnie w górnej oraz w dolnej.

  Hydrolodzy poziom wody w dorzeczach również określają jako niski. Taka sytuacja panuje na Kłodnicy, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Strzegomce, Baryczy, Bobrze, Kwisie, Warcie, Widawce, Nerze, Inie, na Ślęzie, Bystrzycy, Widawie, Kaczawie, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.

  Stan niski zaobserwowano na Redze, Słupi, Łynie oraz Guberze, zaliczanych do rzek Przymorza.

  Tworzą się wyspy

  Wody w Białym Dunajcu jest tak mało, że w nocy zamarza. W Polańczyku i w Solinie, o czym informuje jeden z Internautów, poziom wody spadł o kilka a może nawet kilkanaście metrów. Na zdjęciach poniżej widać "okresową wyspę" na Zatoce Teleśnickiej (województwo podkarpackie) oraz na Polańczyku. Na tą ostatnią przy normalnych warunkach pogodowych można dopłynąć promem.

  Niski stan wody w Wiśle i jej dorzeczach

  W Wiśle stan wody określa się jako niski i średni. Na większość dopływów w jej górnym nurcie – na Radomce, Pilicy, Kamiennej, Supraśli, Pisie, Bugu, Nurcu oraz gdzieniegdzie na Narwi, Biebrzy, Liwcu i Wkrze sytuacja wygląda podobnie.

  Niskie temperatury nad ranem i w nocy oraz niski poziom wody sprawia, że na Dunajcu, Wisłoce, Sanie oraz Wisłoku występuje lód brzegowy oraz tzw. śryż, czyli lód prądowy.

  Ceny pójdą w górę, a potoki wyschną

  Stan wielu rzek jest najniższy od lat. Na deszcz najbardziej czekają rolnicy. Bez odpowiedniego nawodnienia nie mają co liczyć na dobre plony. Poranne przymrozki dodatkowo wysuszają glebę. Brak deszczy lub śniegu będzie miał negatywny wpływ na uprawy, za które w przyszłym roku przyjdzie nam więcej zapłacić.

  Wymrą pstrągi

  Niski poziom wód zagraża populacji pstrąga. Kilkutygodniowe tarliska tego gatunku mogą się zamulić, a stada, które wyruszyły w górę potoku, mogą zostać uwięzione w bardzo płytkiej wodzie i tym samym stać się łatwym łupem dla drapieżników:

  To nie koniec złych informacji

  - Jeśli jej nie dopada, to po prostu na wiosnę po zimie niektóre potoki i rzeczki znikną - ostrzega Leszek Kabłak, reporter TVN24, który sprawdzał w środę rano poziom wody na Białym Dunajcu.

  Okazuje się, że z nielada dużym problemem borykają się właściciele stoków narciarskich. Otwarcie sezonu narciarskiego zbliża się wielkimi krokami, a tu nie ma ani śniegu, ani możliwości dośnieżania stoków na większą skalę. Aby armatki śnieżne poszły w ruch potrzeba dużo wody, a tej jest stanowczo za mało.

  - Na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy Górskiej sięgnięto po wodę z wodociągów, co zwiększa koszty obsługi takiej stacji narciarskiej - komentuje Leszek Kabłak.

  Tymczasem na Podhalu można pojeździć w dwóch miejscach i to na sztucznym śniegu - w Białce Tatrzańskiej oraz na Polanie Szymoszkowej.

  

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Paranoja jakaś!
  Co wy za bzdury wypisujecie. Jaka susza? W pomorskim pada już nie pamiętam od kiedy. Dobre dwa miesiące leje praktycznie bez przerwy. Nawet z dziećmi na dwór nie można wyjść aby nie utopił nas deszcz.
  ~weles /2012-01-12 18:18
 • susza
  na śląsku nie pada a podobno miało padać w chorzowie
  ~gosc /2011-12-02 20:45
 • zobaczycie
  Zobaczycie co bedzie za 3 miesiace beda sniezyce
  ~dsawe /2011-12-01 20:07
 • Susza
  Dokladnie susza na polach,i susza w portwelach,bedzie kolejny pretekst do wysokich cen!! A te mapki o aktualnej temeperaturze to zenada,w tej chwili w okolicach debicy(Podkarpackie) jest 5 stopni na plusie!!
  ~Jack /2011-11-30 19:43
 • jak będzie wyglądać wiosna?
  Ludzie, pzreraża mnie to, co piszecie. Jeśli sytuacja pogodowa się nie zmieni i rośliny nie dostana wody, to wyobraźcie sobie, jak będzie wyglądać wiosna 2012? A Wy ciągle stękacie, że do bzr, że nie pada bo coś tam. Spójrzcie trochę dalej niż na czubek własnego nosa. Deszcz to najpiękniejszy cud natury, bez którego nie ma życia. chcecie, żeby wiosna niczym nie różniła się od jesieni? Rośliny bez wody nie wypuszczą liści a w końcu zaschną zupełnie. Nic, tylko módlcie się o deszcz i przestańcie stękać, że to zło konieczne. A tym wszystkim pogodynkom radzę wykreślić słowa "niestety będzie padać" ze słownika. To żenujące i zakrawa o dyletanctwo, by osoby przepowiadające pogodę uważały, że deszcz jest złem. Wręcz przeciwnie, powinny uświadamiać telewidzom, że deszcz jest najwspanialszym zjawiskiem.A na powodzie, to sobie sami zapracowaliśmy zanieczyszczając środowisko.
  ~ekowrazliwiec /2011-11-30 19:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Finlandii....