Informacje
 • Posmakował szukania pożywienia w koszach. "To nie jest wesoła fotka misia"

  14-03-2019 17:39 To w lasach najniebezpieczniejszy okres
  W Alasce urządzany jest plebiscyt na grubego niedźwiedzia Foto: Dorota Bogusz/Facebook/@NadlesnictwoCisna | Video: KatmaiNPP

  Na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie. Jest co prawda duży, ale często pieszczotliwie nazywamy go misiem. Nic bardziej mylnego. Niedźwiedzie zamieszkujące bieszczadzkie lasy to drapieżniki, a leśnicy podkreślają: niedźwiedź to nie pluszowy miś, może być groźny przy bliskim spotkaniu!

  W czwartek rano Nadleśnictwo Cisna udostępniło relacje ze spotkań z tymi zwierzętami. Widać na nich niedźwiedzie szukające pożywienia w koszach na śmieci.

  "To nie jest wesoła fotka misia - to dziki niedźwiedź, który posmakował szukania w koszach pożywienia" - czytamy komentarz leśników do udostępnionego zdjęcia.

  "Niedźwiedź nie mogąc się doczekać na autobus zdemolował kosz na śmieci. To bardzo zły sygnał, który świadczy o tym, że wśród odpadków szuka pożywienia. Synantropizacja jest bardzo szkodliwym zjawiskiem. Przestrzegamy przed próbami dokarmiania, które tylko mu szkodzą!" - czytamy z kolei w opisie filmu.

  Czym jednak jest synantropizacja? W ekologii jest to proces przystosowania gatunków do warunków stworzonych przez działalność człowieka, stanowiącą w danym miejscu główny czynnik środowiskotwórczy.


  Na terenie Nadleśnictwa Cisna mieszka około 40 niedźwiedzi.

  Wbrew powszechnej opinii nie przesypiają one całej zimy. - Obserwujemy stały trend, że coraz rzadziej zapadają w długi sen. Są to raczej krótkie drzemki - tłumaczył w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna.

  A teraz mamy najniebezpieczniejszy okres. Młode, które się niedawno urodziły, mają około miesiąca. Ich matka w momencie przypadkowego spotkania z człowiekiem może zaatakować.

  Przy drodze najłatwiej spotkać jednak piastuna. To niedźwiedź, który pomagał samicy odchować młode, a teraz został przez nią odgoniony. Jeżeli wcześniej podchodził do ludzi, to teraz wraca w te miejsca i zaczyna żerować.

  - Absolutnie nie można ich dokarmiać, ani do nich podchodzić - podkreślał Świerczyński. Jeżeli niedźwiedź przyzwyczai się do łatwego zdobywania jedzenia, zacznie się tego domagać i zrobi się niebezpiecznie. A to może zaszkodzić także samemu zwierzęciu. Osobnik, który często pojawia się w okolicach zabudowań, może zostać uśpiony i odwieziony daleko od tego miejsca.

  - Robimy im tylko krzywdę, jeżeli przyzwyczajamy je, że są słodkie - dodał Świerczyński.

  Spotkania z niedźwiedziami

  Poruszając się po terenie, na którym mieszkają niedźwiedzie, powinniśmy unikać spotkania z tymi zwierzętami. Kiedy już jednak do niego dojdzie, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Przypominają o nich leśnicy w poradniku opublikowanym na stronie Lasów Państwowych. Powstał on przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

  Co zrobić, żeby nie spotkać niedźwiedzia?

  • Przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki, oraz unikaj przebywania w rejonie ich wystąpienia po zmroku.
  • Nie chodź po zmroku sam, ponieważ zwierzęta te unikają głośnych grup ludzi.
  • Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia.
  • Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.

  Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?

  • Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
  • Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
  • Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
  • Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
  • Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
  • Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie ruszaj się, wycofuj się bardzo powoli.
  • Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • mało casu, kruca bomba!
  Może nie starczyć czasu, aby wszystkie dobre rady zastosować, gdy niedźwiedź jest samicą, z młodymi i do tego głodny
  ~baba /2019-03-15 10:19
 • Gospodarz
  Pamiętaj! To Ty jesteś gościem w lesie. Niedźwiedź jest u siebie.
  ~raz /2019-03-15 10:13
 • Pomóżmy niedźwiedziom przetrwać zimę
  Czy nikt nie widzi, że na filmach jest zima i śnieg leży - skąd niedźwiedzie mają wziąć jedzenie? Co mają jeść zimą - jagody, zielone pędy, ryby ze strumienia? Kiedyś miśki spały w gawrach aż topniał śnieg i pojawiały się młode pędy, teraz robią sobie tylko drzemki i głodują. Leśnicy dokarmiają żubry, sarny, jelenie. Małe zwierzęta żerują w miastach i na wsi, nawet dzikom pozwala się żerować w miejskich parkach, a co z niedźwiedziami? Nie zasługują na naszą pomoc i ochronę? Jeśli będą dokarmiane w głębi lasu , to nie będą wchodziły do siedlisk ludzkich.
  ~bezel /2019-03-14 23:55
 • I nawet ...
  jadąc rowerem nie mamy szans na ucieczkę. Niedźwiedzie biegają do 60km/h.
  Także jak co to podkulić się i przyjąć pozycje embrionalną, udawać nieżywego aż sobie pójdzie.
  ~kkk /2019-03-14 22:06
 • Wymienić kosze
  W miejscach, gdzie pojawiają się niedźwiedzie należy zainwestować w specjalne kosze, których niedźwiedź nie może otworzyć.
  StellaMorela /2019-03-14 21:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...