Informacje

 • Postrzelone bociany walczą o życie

  04-08-2011 15:03

  Znaleziono cztery ranne ptaki

  Postrzelone bociany walczą o życie

  Bociany ufność przypłacają życiem

  sxc.hu

  Cztery postrzelone bociany trafiły w ostatnich dniach na leczenie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Pomyślnie przeszły operacje. Czeka je rehabilitacja.

  - Bociany zostały ranione śrutem z broni pneumatycznej. Przywieziono je do nas z różnych miejscowości regionu. Ich stan był ciężki, niektóre miały m.in. połamane skrzydła. W każdym przypadku musieliśmy przeprowadzić skomplikowaną, kilkugodzinne operacje - powiedział lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński.

  Oberwały, bo ufały

  Wszystkie postrzelone bociany są osobnikami młodymi, które nie uciekają przed człowiekiem. - Trwa rehabilitacja poszkodowanych bocianów. Mamy nadzieję, że zakończy się dla nich pomyślnie - podkreślił lekarz weterynarii z przemyskiej placówki.

  Jego zdaniem przypadki strzelania do bocianów w naszym kraju zdarzają się bardzo rzadko. - Nigdy nie mieliśmy aż tylu tak drastycznych postrzeleń tych ptaków - zaznaczył.

  Przemyski ośrodek działa od 20 lat. Są tam leczone ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia, choć bywa, że również z sąsiednich województw.

  Bociani szpital

  Ranne bociany mogą znaleźć schronienie także w woj. podlaskim. W Łomżyńskim Parku Krajobrazowym w Dolinie Narwii istnieje bociani szpital. Trafiają tam ptaki potrącone przez samochody lub wypchnięte z gniazd. Najwięcej pacjentów trafia tam jednak po silnych burzach, których wiatry strącają z gniazda dopiero co wyklute pisklaki.

  W bocianim szpitalu przebywa obecnie 20 ptaków. W dzień korzystają do woli z zielonego terenu, ale no noc są zamykane w specjalnych klatkach. Najsłabsze osobniki przebywają w ośrodku nawet do końca życia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....