Informacje
 • Pożary od uderzeń piorunów, niszczycielski wiatr. Potężne załamanie pogody w Polsce

  13-06-2019 20:16 Wasze relacje dostaliśmy na Kontakt 24
  Zniszczenia po burzach w Rakowcu koło Kwidzyna Foto: Kontakt 24 | Video: TVN24

  W czwartek w kilku regionach kraju przeszły nawałnice. Strażacy odnotowali ponad 160 zgłoszeń. W Łobżenicy w województwie wielkopolskim w dach domu uderzył piorun. Ewakuowano sześć osób, w tym dwoje dzieci. W Łodzi - prawdopodobnie od pioruna - zapalił się magazyn. Ewakuowano ponad 450 osób.

  W położonym w województwie pomorskim Kwidzynie rozszalała się burza gradowa. Dla Kwidzyna Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już wcześniej ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem.

  Sprawdź, gdzie jeszcze wydano ostrzeżenia.

  Burze występują obecnie w kilku miejscach w całej Polsce, sytuacja jest jednak dynamiczna i szybko się zmienia.

  Sprawdź, czy burza będzie w twojej okolicy.

  Groźnie w całym kraju

  Od północy do godziny 16 w czwartek w całym kraju doszło do ponad 160 zdarzeń w związku z silnym wiatrem i opadami deszczu - poinformował wieczorem rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

  129 zdarzeń, do których wyjeżdżali w czwartek strażacy, było związanych z silnym wiatrem, a 32 - z opadami deszczu. Najwięcej takich interwencji - 65 - miało miejsce w woj. zachodniopomorskim.

  Pożar w domu w Wielkopolsce

  Jak mówił młodszy brygadier Zbigniew Szukajło z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, podczas burzy, która przeszła w czwartek przez północną Wielkopolskę, piorun uderzył w dom wielorodzinny w Łobżenicy.

  - Działania na miejscu prowadziło dziewięć zastępów straży. Co najważniejsze, nie ma osób poszkodowanych. Jeszcze przed przybyciem pierwszych zastępów z budynku ewakuowało się sześć osób, w tym dwoje dzieci - powiedział Szukajło.

  Jak dodał, "od uderzenia piorunu w maszt zapaliła się instalacja elektryczna w budynku, wybuchł pożar. Nadpalona została konstrukcja drewniana dachu i poddasza".

  - Działania były bardzo utrudnione ze względu na duże zadymienie i ciężko było zlokalizować źródło pożaru - podkreślił.

  Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt powiedział, że dotychczas straż nie odnotowała innych poważniejszych zdarzeń.

  Powalone drzewa i uszkodzone dachy w Rybniku

  Nawałnica w czwartek przeszła też nad Rybnikiem.

  - Mamy kilka powalonych drzew i działania przy uszkodzonych dachach, ale nie jest tych interwencji dużo - powiedziała dyżurna Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.

  Strażacy mają na razie informacje o dwóch uszkodzonych dachach. Jak relacjonują, intensywny deszcz połączony z silnym wiatrem ustał po kilkunastu minutach i liczba interwencji nie powinna już wzrosnąć.

  Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach przekazał, że poza burzą w Rybniku nie ma dotychczas zgłoszeń szkód spowodowanych przez burze w innych częściach regionu.

  Interwencje na Pomorzu

  Jak poinformował Frątczak w woj. pomorskim wpłynęło 130 zgłoszeń, głównie w powiatach: sztumskim i kwidzyńskim, a także w powiecie kartuskim.

  W czwartek po południu dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Szewel przekazał, że chodziło głownie o podtopienia i drzewa tarasujące drogi. Doszło też do uszkodzenia dachów sześciu budynków mieszkalnych i gospodarczych: dwóch w Mikołajkach Pomorskich i czterech w Dzierzgoniu.

  Powalone silnymi podmuchami wiatru drzewa zatarasowały w okolicy Sztumu drogę krajową 55. Straż usunęła już wiatrołomy i szosa jest przejezdna, ale na oczyszczenie czeka nadal kilka innych lokalnych dróg.

  Padające drzewa spowodowały też zerwanie kilkunastu napowietrznych linii energetycznych. Energetycy uporali się już z częścią awarii, w czwartek po południu bez prądu pozostawali jednak nadal odbiorcy w rejonie Zblewa, Gniewu i Smętowa Granicznego oraz - na północy województwa - w okolicy Szemudu.

  Piorun uderzył w magazyn

  Jak poinformował rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Łukasz Górczyński, najprawdopodobniej wyładowanie atmosferyczne było przyczyną ognia, który około godziny 16 pojawił się w przewodach wentylacyjnych budynku magazynowego firmy odzieżowej przy ul. Traktorowej 148/158. Na miejscu interweniowało siedem jednostek straży pożarnej.

  Konieczna była ewakuacja 450 osób. Pożar został już opanowany, a w jego gaszeniu brało udział siedem jednostek straży pożarnej.

  Groźnie też na Warmii i Mazurach

  - Na Warmii i Mazurach skutki nawałnic to w większości powalone drzewa tarasujące drogi - podał rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie starszy kapitan Rafał Melnyk.

  Jak podała straż, najwięcej zdarzeń odnotowano do tej pory w powiecie elbląskim, w Pasłęku, Lidzbarku Warmińskim, Iławie, Ostródzie oraz Bartoszycach i Braniewie. W powiecie elbląskim strażacy usuwali ok. 20 połamanych drzew, w tym drzewo, które oparło się o budynek mieszkalny. Inne drzewo przewróciło się na samochód. Nie było poszkodowanych.

  W powiecie ostródzkim wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Między Pieniężnem a Sawitami drzewo przewróciło się na tory.

  Na drodze S7 Gdańsk-Warszawa podmuch wiatru przewrócił na wysokości Pasłęka samochód ciężarowy. Policja poinformowała, że ciężarówka już została postawiona na koła i trasa jest przejezdna. Między Mrągowem a Giżyckiem, w Wilkasach ulewa zalała drogę krajową nr 59. Jezdnia była nieprzejezdna na długości 200 metrów. Wodę z drogi wypompowywali strażacy.

  Wasze relacje pogodowe

  Na Kontakt 24 dostaliśmy nagranie przedstawiające drogę w Mikołajkach Pomorskich. Na filmie widać przewrócone drzewa, niektóre wyrwane z korzeniami, w wyniku silnego wiatru.

  Kwidzyn pod gradobiciem

  Reporterzy Kontaktu 24 nagrali wiele filmów obrazujących siłę, z jaką grad uderzał w ziemię.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Za lekka więźba
  tego szytego blachą dachu, oj, za lekka!

  Teraz rozumiecie, dlaczego kiedyś dachy miały potężne więźby i były kryte dachówką?
  ~Anarchol68 /2019-06-13 22:59
 • masakra?
  Jak stawia sie dachy z tektury to tak jest niestety
  ~mysliciel /2019-06-13 20:39
 • tragedia
  Co tu komentować. Żal na to patrzec. Szkoda mi ludzi, którzy stracili dachy nad głową.
  ~Malwa /2019-06-13 18:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...