Informacje
 • Prawo się zmieniło, drzewa padają.
  Szyszko: kto posadził, ma prawo wyciąć

  16-02-2017 20:40 Ekolodzy protestują też przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej

  Wycinka drzew

  TVN24, Fakty po południu

  Najnowsze prawo pozwala na bezkarną wycinkę drzew na własnej posesji. Jednak wielu je nadużywa, pozwalając sobie na masowe wręcz usuwanie drzew. Na czwartkowej konferencji minister środowiska zwrócił uwagę na wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Takim działaniom stanowczo sprzeciwiają się organizacje ekologiczne.

  Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

  - Rolą samorządu, a nie państwa jest kontrola tego, czy wycinka drzew na prywatnej posesji jest zgodna z prawem - mówił podczas czwartkowej konferencji minister środowiska Jan Szyszko.

  Minister pytany był o to, czy jego zdaniem nowe przepisy nie wymykają się spod kontroli. Po zmianie prawa m.in. w podwarszawskich miejscowościach nastąpiło masowe wycinanie drzew, w tym tych starych.

  Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl.

  - Własność prywatna jest własnością prywatną. Ludzie nie tylko wycinają drzewa, ale i je sadzą (...) To jest prawo konstytucyjne, prawo własności, kto posadził, ma prawo wyciąć i dokładnie wie, co z tym drzewem ma zrobić - mówił szef resortu środowiska.

  Działalność gospodarcza

  Szyszko pytany był też o kwestię kontroli tego, czy wycinka nie następuje pod działalność gospodarczą. W takim przypadku pozwolenie na usunięcie drzewa jest bowiem niezbędne.
  Minister podkreślił, że kontrola w takich sprawach nie należy do państwa, tylko do samorządu. Wskazał, że każdy, kto ma prawo własności, jest osobą fizyczną ma prawo dokonać wycinki drzew bądź krzewów.

  Jak tłumaczyło wcześniej Ministerstwo Środowiska, samorząd na podstawie prawa miejscowego nie może zakazać wycinki właścicielom prywatnych posesji, jeśli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

  Zezwolenie nie jest też wymagane, kiedy drzewa i krzewy usuwane są w przypadku przywracania nieużytków na cele rolnicze.

  Ograniczenia

  Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że nie oznacza to braku jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów. Bez zezwolenia nie można usunąć pomników przyrody. Ograniczenia dotyczą też parków krajobrazowych, czy zieleni objętej ochroną konserwatorską.

  Wycinka w Puszczy Białowieskiej

  Na konferencji zwrócono szczególną uwagę na Puszczę Białowieską, gdzie również prowadzona będzie wycinka drzew.

  - Będzie prowadzone terminowe usuwanie drzew zasiedlonych przez kornika drukarza, we wszystkich stanach, wieku drzew wraz z pozyskaniem drewna i terminowym jego wywozem - powiedział Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

  Minister środowiska przedstawił wyniki inwentaryzacji dziedzictwa przyrodniczego w Puszczy Białowieskiej. Podtrzymał też zapewnienia, że jedna trzecia lasu będzie wolna od ingerencji człowieka.

  - Dwie trzecie tej puszczy zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami z naturą 2000 będzie poddane naprawie - zawiadomił Jan Szyszko.

  W ubiegłym roku ze względów bezpieczeństwa w nadleśnictwie Białowieża wycięto blisko 7,5 tysiąca drzew. Według planu ministerstwa środowiska do końca 2021 wyciętych będzie blisko 190 tys. m sześć. drzew m.in. ze względu na wzrost populacji zagrażającego im kornika drukarza.

  Sprzeciw ekologów

  Takim działaniom stanowczo sprzeciwiają się organizacje ekologiczne. W obronie Puszczy Białowieskiej apelowały już do Komisji Europejskiej i premier Beaty Szydło.

  - Komisja Europejska rozpoczęła formalne postępowanie przeciwko rządowi polskiemu w związku z decyzją dotycząca puszczy - powiedziała Agata Szafraniuk z Fundacji Client Earth - prawnicy dla Ziemi.

  Ekolodzy twierdzą, że wycinka drzew prowadzona jest w strefach chronionych UNESCO. A to ich zdaniem może doprowadzić do wpisania puszczy na listę obiektów światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

  - Ostatnia sesja komitetu światowego UNESCO wykazała, że puszcza nie jest w zagrożeniu i nic nie wskazuje na to żeby była w zagrożeniu - powiedział Konieczny.

  Zobacz także materiał Faktów TVN na temat wycinki drzew:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Chcę bić moje dzieci, bo s a moje
  Wszystko powinno mieć granice. Wiele osób zamieszkało w wybranych miejscach ze względu na sąsiadujące drzewa. Zapłacili kolosalne pieniądze za działkę, bo chcieli mieć dom blisko drzew. Teraz deweloperzy zacierają ręce. Wystarczy w ostatniej chwili przed wycinką po machlować. Gdzieś to opisano, jak to się dzieje. Przeraża mnie widok wyciętych drzew, szczególnie tam, gdzie rosły one od wielu lat. I jak za uderzeniem szyszkowej różdżki znikają całe place zielonych skwerów. Nikt tego nie sprawdza, nikt nie kontroluje, a jeśli już, to mają i tak związane ręce. Więc pytam, jeśli działka to własność prywatna i mogę wyciąć drzewa wszystkie jakie na niej rosną od wielu lat (nie udawajmy, nikt nie przejmował się małymi drzewkami nigdy czy krzewami) bo są "moje", to dlaczego nie mogę bić własnych dzieci, jak są moje? Bo nieludzkie? A co mnie to obchodzi, to powinno być moje prawo własności.
  ~Szyszunia /2017-03-11 11:16
 • Votum separatum
  Minister ma rację!. Wbrew medialnej nagonce popieram Ministra. 40 lat temu posadziłem na swojej działce na wsi kilkadziesiąt drzew i krzewów. Obecnie mam zamiar je wyciąć i posadzić inne. Mam do tego prawo jako właściciel nieruchomości i żaden miastowy "zielony" nie ma prawa mi w tym przeszkadzać!
  ~Ted /2017-02-20 20:38
 • Panie Szyszko
  Mam taką refleksję odnośnie tego gniota prawnego. W związku z łaskawym donosem że pewien jegomość wyciął mnóstwo starych drzew ze swojej posesji, jedziemy w teren. Na miejscu Pan przypomina, że jest nowa ustawa, a że on nie ma zamiaru prowadzić działalności gospodarczej to może sobie ciąć co chce. Pan ma rację, więc z podtulonym ogonem informujemy donosiciela że wycinający drzewa jest po prawie. Szkopuł w tym że za jakiś czas pojawiają się tam fundamenty pod budowę sklepu... Coś tam rosło, ile sztuk nie wiadomo, jakie gatunki też nie, o obwodach nie wspomnę. Niech więc Pan Szyszko podpowie jak samorządy mają weryfikować czy wycinka jest legalna czy też nie, bo gdyby nie donosy to Urzędy nie mają teraz żadnej wiedzy co, gdzie i ile drzew idzie pod topór!!!
  ~Tomcio /2017-02-20 14:32
 • Minister wydał decyzję masowej lub przyśpieszonej wycinki !
  Głosowałem na PIS ale przez ministra Szyszko zmieniłem orientację polityczną .W tak szybko postępującej zmianie klimatu każde drzewo powinno być na wagę złota i wycięcie drzew wyłącznie w szczególnych warunkach i pod kontrolą . Drzewa liściaste produkują tlen i pobierają dwutlenek węgla ale widocznie ministrowi uleciało to z głowy . Szyszko to jest szkodnik który zezwolił na wycinanie drzew dla deweloperów i z różnych powodów min. dla kaprysu ,widzimisię , wolności .W tym inne błahe powodu jak opady liści i ich zbieranie lub komuś po wielu zaczęło drzewo przeszkadzać lub zwierzątko które tam się chroniło . Szyszko dał się poznać jako zawzięty obrońca miejscowej gawiedzi i krzykaczy którzy mówili do kamery ,że jakieś owady ,płazy nie będą decydować gdzie ma droga być budowana. Dzięki obrońcom przyrody i drzew jednak trasa drogi mogła ominąć Dolinę Rospudy i ją zbudowano wbrew ministrowi .Szyszko został ponownie wybrany i nosi w internecie miano dewastatora przyrody i szkodnika drzew . *Wreszcie właściciel jest właścicielem*= to twierdzenie abderyty i nie myślącego logicznie dalekowzrocznie . Dla dzieci i przyszłych pokoleń zmiana klimatu będzie bardziej odczuwalna dlatego teraz trzeba zabronić wycinania drzew bez opamiętania czy z głupoty.
  ~Obiektywny79 /2017-02-20 10:29
 • szok
  drzewa nie sa wlasnoscia czlowieka minister wprowadzi zaraz przepis co stworzyles mozesz zabic.sadzmy drzewa niech szyszko uschnie na wycietej sosnie.rolnicy tna u nas co popadnie teraz i nie sadzili tych drzew.dla zysku to robia
  ~nie eko /2017-02-19 23:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...