Informacje
 • Przewracał stragany, zrywał dachy.
  Skutki silnego wiatru w Tatrach

  13-11-2019 19:28 Interweniowali strażacy
  Wysłany został alert RCB Foto: PAP/Grzegorz Momot | Video: TVN24

  Mieszkańcy Małopolski we wtorek i środę zmagali się z silnym wiatrem. Miejscami porywy osiągały nawet 200 kilometrów na godzinę. Strażacy interweniowali 120 razy. Wiatr zrywał dachy, linie energetyczne i przewracał stragany.

  We wtorek i środę strażacy interweniowali w Małopolsce ponad 120 razy -  prawie 30 razy we wtorek, z czego 25 razy na Podhalu oraz blisko 90 razy w środę, z czego  65 razy na Podhalu. Silny wiatr we wtorek zniszczył m.in. część straganów na Gubałówce, część domów zostało odciętych od prądu.

  - Kilkanaście zgłoszeń dotyczyło pozrywanych dachów na budynkach gospodarczych. W wyniku silnego wiatru nikt nie został poszkodowany - powiedział w środę wieczorem rzecznik prasowy małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak i dodał, że strażacy w dalszym ciągu otrzymują zgłoszenia.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ: IMGW WYDAŁ OSTRZEŻENIA, RCB WYSŁAŁO ALERT

  Apel o ostrożność

  Straż pożarna apeluje o schowanie przedmiotów, które wiatr mógłby porwać lub zwalić i zranić innych, a do kierowców zwraca się z prośbą o ostrożność podczas jazdy. We wtorek w górach prędkość wiatru przekraczała nawet 200 kilometrów na godzinę, w środę w Zakopanem wiatr dochodził w porywach do 70 km/h.

  >>> PRZECZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W GÓRACH


  To nie był halny

  Jak wytłumaczył synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, wiatr, który wystąpił w nocy z wtorku na środę, nie był wiatrem halnym, choć miał kilka podobnych cech.

  - Ludzie myślą, że jak wieje w górach, to na pewno chodzi o wiatr halny. Tymczasem taki wiatr, wiejąc ze Słowacji, musi mieć prostopadły kierunek. Ponadto jest to suchy wiatr, a na Podhalu padał wtedy śnieg - zaznaczył synoptyk. Dodał, że choć porywy były bardzo silne, średnia prędkość wiatru oscylowała w okolicy 60 kilometrów na godzinę. To zbyt mało, by można było mówić o wietrze halnym.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @erti bo kase na turystach się robi
  Po to tam stoją ;)
  ~Nick /2019-11-14 18:47
 • Stragany odpustowe
  Te stragany na Gubałówce to aż sie prosi aby je stamtąd wymiotło. Kto to widział żeby tak zepsuć krajobraz i klimat tego miejsca.
  ~erti /2019-11-13 22:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...