Informacje

 • Pyton nadal nieuchwytny. "Głodny może zaatakować"

  11-07-2018 13:17

  Poszukiwania trwają od soboty

  Wciąż trwa poszukiwanie pytona pod Warszawą Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Służby nie ustają w poszukiwaniu pytona, który ma przebywać nad Wisłą w rejonie Warszawy. Spacery w tej okolicy nie są wskazane. Specjaliści zaznaczają, że w przypadku spotkania z wężem należy spokojnie się oddalić.

  Trwają poszukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono w sobotę w okolicy miejscowości Gassy pod Warszawą. Akcję utrudnia pogoda - silne opady deszczu przed południem przerwały na pewien czas działania służb.

  "Niebezpieczeństwo rzeczywiście istnieje"

  Odnaleziona wylinka sugeruje, że zwierzę ma 4-5,5 metra. Tej wielkości pyton może być niebezpieczny dla człowieka.

  - Zdarzały się przypadki uduszenia i pożarcia dzieci, a także dorosłego człowieka. Przy dużych osobnikach rzeczywiście takie niebezpieczeństwo istnieje - mówił Włodzimierz Stanisławki, dyrektor ds. hodowlanych w zoo w Łodzi.

  - Uważam, że jeżeli wąż będzie głodny, może nas zaatakować. On reaguje na ruch i na ciepło - podkreśliła Violetta Wojcieszyk ze Starego Zoo w Poznaniu. W razie natrafienia na węża powinniśmy zachować spokój i się oddalić. Herpetolog z warszawskiego zoo Olga Pofelska stwierdziła jednak, że gad może być groźny jedynie dla zwierząt takich jak koty, psy, gryzonie czy króliki. Zjedzenie człowieka byłoby zbytnim wydatkiem energetycznym.

  Więcej przeczytasz tutaj.

  Doniesienia spod Otwocka

  Poszukiwania prowadzone są również po prawej stronie Wisły w okolicy Otwocka. Węża miał tam zobaczyć wędkarz. Jak przekazał Dawid Fabjański z Animal Rescue Poland, według mężczyzny "pyton szykował się do ataku na bobra". Innym razem węża miał nagrać jeden z policjantów.

  We wtorek paralotniarka poinformowała, że kilka miesięcy temu widziała z powietrza grupę ludzi, którzy mieli wrzucić do Wisły, na wysokości Wilanowa, duże zwierzę.

  Jeśli utrzyma się ciepła i wilgotnej aura, gad będzie w stanie przetrwać nad Wisłą nawet do jesieni.

  "Niektórzy śmieją się z działań"

  W poszukiwaniach biorą udział policja, straż pożarna oraz kilka organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Wzdłuż Wisły rozstawiono fotopułapki. Część z nich jest termowizyjna, co może być nieefektywne - węże są bowiem zwierzętami zmiennocieplnymi i ich temperatura nieznacznie odbiega od temperatury otoczenia.

  - Niektórzy śmieją się z tych działań, ale my musimy podchodzić do nich bardzo, bardzo realnie - mówił we "Wstajesz i wiesz" młodszy inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji. Nie wyklucza jednak, że ktoś celowo wprowadził opinię publiczną w błąd, na przykład wrzucając do Wisły przedmiot jedynie przypominający węża.

  Ciarka przypomniał, że w Małopolsce w przeszłości pojawiły się doniesienia, że na wolności grasuje lew. Nigdy go jednak nie znaleziono.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pyton poszukiwania i Wojska Obrony Terytorialnej
  Zapytam o zdanie w temacie PYTONA niezłapanego od tygodnia a stanowiącego poważne zagrożenie do mieszkańców okolic jego działania. Nie można go skutecznie zlokalizować co świadczy o słabości oraz nieskuteczności działania SYSTEMU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO wykazuje zupełną nieporadność w takiej sytuacji, dlaczego nie wprowadzą do akcji PYTON pododdziałów WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ aby wykazały swoją skuteczność ??? Zadaniem WOT jest reagowanie w sytuacjach zagrożenia i kryzysowych a taka z wężem prawdopodobnie jest .......
  ~Wojtek /2018-07-14 15:41
 • Bober
  nie można po prostu przesłuchać tego bobra, żeby sprawdzić czy jego wersja i wędkarza się zgadza?
  ~Bober /2018-07-11 13:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...