Informacje

 • Samica raroga zniosła jaja na kominie ciepłowni. Ale piskląt nie będzie

  21-05-2018 18:46

  To gatunek zagrożony wyginięciem

  Raróg to ptak drapieżny zagrożony wyginięciem Foto: e3000/Visualhunt (CC BY-SA 2.0) | Video:  

  Samica raroga - drapieżnego ptaka zagrożonego wyginięciem - zadomowiła się na terenie zakładu PKN Orlen w Płocku. "Wygoniła" z gniazda parę sokołów wędrownych, które od kilkunastu lat bytują tam i dochowują się potomstwa.

  Samica raroga rozgościła się w budce lęgowej, zamontowanej na wysokości ponad 100 metrów na kominie instalacji oczyszczania spalin zakładowej elektrociepłowni PKN Orlen, gdzie złożyła jaja. Mieszkająca tam wcześniej para sokołów wędrownych – Rafik i Werwa – przeniosła się do innej budki lęgowej na terenie płockiego koncernu.

  Raróg, który zamieszkał na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego zakładu głównego PKN Orlen w Płocku, otrzymał imię Raszka. Wybór nastąpił poprzez głosowanie internautów. Ponad 180 osób zgłosiło 143 propozycje imion, w tym takie, jak Bystra, Elektra, Jagna, Cleo, Penelopa czy Kropla.

  Druga próba podboju gniazda, tym razem udana

  "Raróg próbował przejąć gniazdo sokołów umieszczone na ponad 160-metrowym kominie już w ubiegłym roku, ale został przez nie przepędzony. W tym roku jest jednak odwrotnie, a samica raroga zniosła cztery jaja" – poinformował w poniedziałek płocki koncern.

  - Przez cały okres obserwacji raroga (...) nie udało nam się stwierdzić drugiego osobnika. Najprawdopodobniej samica jest sama i nie wiemy, co spowodowało, że złożyła jaja. Być może w najbliższych latach pojawi się jakiś drugi osobnik i stworzą wtedy parę – stwierdził Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

  Po ostatnio przeprowadzonym badaniu okazało się, że płockie jaja są niezalężone. "Z obserwacji gniazda w ostatnich dniach wynika także, że niewyklucie się piskląt w terminie mogło spowodować, iż samica rzadziej zagląda do gniazda lub postanowiła zmienić miejsce zamieszkania" - zaznaczył płocki koncern.

  Po wojnie tylko raz wylęgły się pisklęta

  Ornitologowie podkreślają, że po wojnie dotychczas tylko raz stwierdzono lęg raroga w Polsce, gdyż nasz kraj leży poza zasięgiem normalnego występowania tego gatunku. Rarogi gniazdują jednak na terenie Czech i Słowacji. Tam populacja powoli wzrasta, "można więc oczekiwać w przyszłości, że wizyty rarogów, a może również jego lęgi, będą częstsze".

  - Obecność raroga w naszym kraju ornitolodzy zanotowali niespełna sto razy - przekazał Karol Kustusch z Biura Badań i Ekspertyz Środowiskowych Avesnature z Grudziądza. Ekspert zwrócił uwagę, że raróg jest gatunkiem częściowo wędrownym, co oznacza, że jedynie część populacji, zamieszkującej północne szerokości geograficzne, podejmuje wędrówkę na południe. Zimowiska populacji europejskiej znajdują się głównie w obszarze śródziemnomorskim, a niektóre osobniki docierają na południe od Sahary.

  Legenda: kolorem żółtym oznaczone są letnie lęgowiska, zielonym - siedliska całoroczne, niebieskim - zimowiska.

  Gatunek zagrożony wyginięciem

  Drapieżny raróg, zaliczany do rodziny sokołowatych, został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Organizację Ochrony Przyrody. Gatunek został też umieszczony w załączniku Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej i Konwencji Bońskiej, dotyczącej ochrony wędrownych gatunków dzikich zwierząt, które migrując, przekraczają granice jurysdykcji państwowej.

  PKN Orlen od ponad 16 lat uczestniczy w programie odbudowy populacji sokoła wędrownego. W 1999 r. na terenie zakładu produkcyjnego koncernu umieszczono dwie budki lęgowe na wysokich kominach – zakładowej elektrociepłowni oraz instalacji Clausa. Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 r. Od 2002 r. na terenie płockiej rafinerii na świat przyszły 42 pisklęta sokoła wędrownego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....