Informacje
 • Sarna europejska może nosić w macicy
  dwa zarodki od różnych samców

  27-10-2019 08:35 Badania nad jeleniowatymi
  Daniel biega po ulicach Ostrowa Wielkopolskiego Foto: Shutterstock | Video: Marcin Żurek

  Naukowcy z Zakładu Ochrony Bioróżnorodności PAN prowadzą badania dotyczące rozrodu sarny europejskiej. Samice tego gatunku mogą kontrolować termin urodzenia potomstwa.

  O różnych przejawach bioróżnorodności, w tym zróżnicowaniu genetycznym w świecie zwierząt, będą rozmawiać naukowcy podczas konferencji w Białowieży  7 i 8 listopada. Organizuje ją Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie wraz z białowieskim Instytutem Biologii Ssaków PAN.

  Rozród zwierząt na przykładzie jeleniowatych

  Jak wyjaśniła profesor Anna Korzekwa, naukowcy Zakładu Ochrony Bioróżnorodności zajmują się problematyką rozrodu zwierząt, która ma służyć ochronie gatunków wolno żyjących, zagrożonych wyginięciem. Badania prowadzone są na zwierzętach jeleniowatych, których przedstawicielami są np. jeleń szlachetny, sarna europejska, łoś euroazjatycki czy daniel zwyczajny.

  - Choć populacji polskich jeleniowatych nie grozi zagłada, to są one świetnymi modelami dla zwierząt, których los w przyszłości może być niepewny. Chodzi na przykład o takie zwierzęta, jak huemal chilijski, występujący w Ameryce Południowej - wyjaśniła.

  Naukowcy z Zakładu Ochrony Bioróżnorodności tworzą bank nasienia i doskonalą metodę zapłodnienia in vitro oraz technikę przenoszenia zarodków od dawczyń do samic, u których mogą się rozwijać ciąże. W ten sposób zagrożone populacje zwierząt mogą się odradzać.

  Prowadzą badania dotyczące rozrodu saren europejskich. Występuje u nich tak zwane zjawisko diapauzy ciążowej. Często ciąża jest bliźniacza, a samica sarny może w macicy nosić dwa zarodki od różnych samców. I to w przypadku, gdy zapłodnienia nastąpiły w różnym czasie, nawet w odstępstwie kilku miesięcy. Potomstwo zaś urodzi się w jednym terminie, choć jeden zarodek jest starszy.

  "Uśpiony" zarodek

  Do pierwszego zapłodnienia może dojść na przełomie lipca i sierpnia. Po tym zarodek jest swobodnie noszony w macicy przez dłuższy czas, nie zagnieżdża się w ścianie macicy i nie podlega dalszemu rozwojowi. Jest jakby uśpiony.

  Gdy w grudniu dochodzi do zapłodnienia kolejnej komórki jajowej przez innego samca, to wówczas oba zarodki - zarówno pierwszy, wcześniejszy, jak i drugi, późniejszy - zostają zaimplantowane w ścianie macicy, gdzie przez następne miesiące rozwijają się, a samica rodzi potomstwo (swoiste bliźniaki, choć pochodzące od innych samców) w jednym czasie.

  Naukowcy mogą ukierunkować rozród zwierząt także pod względem wzmocnienia pewnych pożądanych cech.

  Dzieje się to w przypadku hodowli jeleni szlachetnych. Gatunek może być hodowany ze względu na wartość mięsa albo na okazałe poroże. Dzięki metodzie in vitro nasienie jako nośnik pożądanych cech pobierane od tak zwanego super samca jest przekazywane potomstwu. Pobieranie nasienia od byków dzikich, wolno żyjących, służy także poszerzeniu puli genetycznej i odnowieniu stada.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...