Informacje
 • Setki małych rybek i małże.
  To nowi mieszkańcy Zagożdżonki

  28-10-2019 17:43 W pobliżu Radomia
  Rybki różanki wpuszczono do rzeki w Nadleśnictwie Kozienice Foto: Lasy Państwowe/Alicja Krasa | Video: Lasy Państowe

  W rzece Zagożdżonce zamieszkało prawie tysiąc malutkich rybek. Różanki, bo o nich mowa, podlegają częściowej ochronie, a do rzeki trafiły wraz z małżami.

  W piątek do rzeki Zagożdżonki na terenie Nadleśnictwa Kozienice wpuszczono niemal tysiąc rybek.

  - Różanka jest niewielką, dorastającą do dziewięciu centymetrów, pięknie ubarwioną, szczególnie w okresie rozrodczym, rybą. Z punktu widzenia Unii Europejskiej i naszego krajowego prawa jest cenna przyrodniczo, jest gatunkiem objętym ochroną - mówi dr Witold Strużyński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który sprawował nadzór merytoryczny nad akcją.

  Gatunek ten w Zagożdżonce wcześniej już występował. Niestety - jak dodaje Strużyński - ze względu na rozwój przemysłu znikły najpierw małże, a później różanki, które są z nimi związane.

  Człowiek jest zagrożeniem

  - Największym zagrożeniem dla różanek jest utrata miejsc wylęgania ikry, czyli małży - szczeżui oraz skójki - ponieważ są one inkubatorami i osłoną dla larw różanki - tłumaczy Beata Waluś z Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Jak wyjaśnia, małżom zagraża głównie człowiek - zanieczyszczając rzeki lub niszcząc miejsca ich występowania podczas pogłębiania zbiorników wodnych czy tworzenia kąpielisk.

  Zagożdżonkę wybrano między innymi ze względu na naturalny układ koryta z licznymi źródliskami, gdzie różanka i małże z powodzeniem mogą się zaaklimatyzować.

  Akcję wpuszczenia rybek zainicjowało Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, a zrealizowali naukowcy i studenci z Katedry Biologii Środowiska Wydziału Nauk o Zwierzętach i Koła Naukowego Biologów SGGW.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...