Informacje
 • "Słońce może stanowić zagrożenie".
  Jak przetrwać upały?

  28-07-2018 09:27 Filtry i zasady korzystania ze słonecznej pogody
  Napłynie bardzo zimne powietrze znad północnego Atlantyku Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Stosowanie preparatów z filtrami, odpowiednie ubranie i nakrycie głowy, a także korzystanie z półcienia - to podstawowe zasady, pozwalające bezpiecznie korzystać z uroków słońca.

  W Polsce od kilku dni mierzymy się z upałami. - Słońce jest wielkim dobrodziejstwem, ale również może stanowić zagrożenie - przypomina dermatolog profesor Anna Woźniacka, kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Lato sprzyja dłuższemu przebywaniu na świeżym powietrzu, a tym samym również ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Prof. Woźniacka podkreśla, że opalanie - w rozumieniu dermatologów - nigdy nie przynosi dobrych efektów dla skóry, ale na szczęście intensywna opalenizna nie jest już modna.

  - Chronimy naszą skórę na długie lata i wiemy już dzisiaj, że promieniowanie UV może przyczynić się do wystąpienia wielu groźnych chorób - nie tylko przyspiesza nasze starzenie, nie tylko powoduje defekt kolagenu, ale jest również znanym, uznanym i bardzo ważnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi czerniaka - przypomniała ekspertka.

  Co robić?

  Jak powinniśmy się zachowywać, żeby podczas codziennej, wakacyjnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne nie zaszkodzić swojej skórze? Dermatolog radzi przede wszystkim, aby korzystać z półcienia.

  - To jest sposób naturalny i racjonalna dawka promieniowania UV. Możemy oczywiście stosować filtry słoneczne, które są niezwykle przydatne zwłaszcza w takich sytuacjach, kiedy musimy być dłużej eksponowani na promieniowanie słoneczne, albo nie możemy się w sposób racjonalny zakryć odzieżą, która również stanowi doskonały filtr i znakomicie chroni nas przed niekorzystnym działaniem słońca - dodaje prof. Woźniacka.

  Filtry ochronne to tylko jeden aspekt fotoprotekcji. Należy pamiętać także o odpowiednich nakryciach głowy - kapeluszach z szerokim rondem, czapkach z daszkiem, czy też o koszulach, przewiewnych, ale z długim rękawem. - Oczywiście w sposób naturalny możemy unikać słońca między godzinami 11 a 15 czy 16, czyli w czasie największej ekspozycji - dodała dermatolog.

  Jak dobierać kosmetyki z filtrem ochronnym?

  Przede wszystkim należy patrzeć na tak zwany wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor), który mówi nam, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu, aby uzyskać ten sam efekt na skórze.

  - Jeśli osoba wrażliwa na promieniowanie UV po 10 minutach obserwuje u siebie zmiany rumieniowe, to jeśli zaaplikuje przed ekspozycją na słońce filtr o wskaźniku 2, to ten sam rumień pojawi się w czasie dwukrotnie dłuższym. Ale on się pojawi, ponieważ blokujemy działanie promieniowania słonecznego na określony czas - wyjaśniła ekspertka.

  Filtry dobieramy w zależności od rodzaju skóry, popularnie zwanej karnacją. Osoby posiadające jasną skórę i niebieskie oczy muszą być bardziej uważne i zwykle na początku sezonu dobierać filtry o wyższym współczynniku fotoprotekcji. Obecnie na rynku najwyższe filtry opatrzone są numerem 50.

  - Oczywiście inaczej dobieramy filtry, jeżeli jesteśmy pierwsze dni na słońcu, a inaczej pod koniec naszych wakacji, kiedy skóra jest już przyzwyczajona, a my mamy wypracowane pewne modele właściwej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W tych późniejszych dniach możemy dobrać niższy wskaźnik fotoprotekcji - dodała prof. Woźniacka.

  Jak używać filtrów?

  Ekspertka przypomniała, że obecnie dostępne są kosmetyki z filtrami ochronnymi, które są kompozycją czynników fizycznych i chemicznych, czyli preparatów, które absorbują światło czy też je odbijają. - Ale tak naprawdę używajmy takich, które są wygodne w aplikacji - zaznaczyła. Preparaty, które pozostawiają pewien film na skórze, trudniej stosować w mieście, ale mogą się one dobrze sprawdzić na plaży czy na łódce.

  Kosmetykami ochronnymi należy smarować się na 15-20 minut przed wyjściem na słońce. I nie wolno zapominać, że smarujemy nimi również dłonie, uszy i usta, które też powinny być zabezpieczone przed promieniowaniem UV.

  Filtry należy nakładać w odpowiedniej ilości. - Najczęstszy błąd, jaki popełniamy to aplikacja niedostatecznej ilości kremu na nasze ciało. I to może być przyczyną tego, że filtr, który w założeniu spełnia pewną ochronę, nie działa, bądź działa znacznie słabiej - podkreśliła dermatolog.

  Pamiętać też trzeba o dosmarowywaniu się ochronnym preparatem co kilka godzin, a także po kąpielach czy zmianie odzieży, ponieważ również wtedy filtr zostaje starty ze skóry.

  - Oczywiście musimy pamiętać, aby po zejściu z plaży również zadbać o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Na rynku mamy masę preparatów tak zwanych emolientów, które przywracają utraconą sprężystość skóry i pobudzają włókna kolagenowe - dodała prof. Anna Woźniacka.

  Ostrzegamy

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

  RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

  Obejrzyj materiał Faktów TVN, jak radzić sobie z upałami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...