Informacje
 • Smog w Warszawie? Nic z tych rzeczy

  08-12-2015 20:07 Artur Badyda rozwiewa wątpliwości

  Ostatnio dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i smogu, a także o jego zgubnych dla zdrowia skutkach. Wiadomo, że smog występuje przy dużej wilgotności powietrza, gdy pojawiają się zamglenia. Jednak czy każdy przypadek, gdy mgły wiszą nad miastem, możemy uważać za złowieszczy i potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia?

  Od pewnego czasu mgły utrzymujące się nad Warszawą wywołują burzę spekulacji. Uważa się, że nie jest to zwykłe zjawisko meteorologiczne, a właśnie smog, zagrażający zdrowiu i życiu. 8 grudnia tajemnicza mętność atmosfery utrzymywała się nad Warszawą przez cały dzień, alarmując niektórych mieszkańców. Ale czy słusznie? Artur Badyda, kierownik Laboratorium Badań Fizycznych Środowiska i adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, rozwiewa nasze wątpliwości.

  Zanieczyszczenie powietrza to nie smog

  - Czasem można pomylić mgłę z zanieczyszczeniem, ale jak się pooddycha tym powietrzem, czuć, że nie jest ono zanieczyszczone - opowiada Badyda portalowi TVN Meteo.

  - Sam fakt zanieczyszczenia powietrza nie oznacza występowania smogu - tłumaczy Badyda i dodaje - Pojęcie smog oznacza bardzo specyficzne warunki związane z obecnością konkretnych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak pył, tlenki węgla i tlenki azotu.

  Pojęcia zanieczyszczenia powietrza i smog są coraz częściej utożsamiane, niestety błędnie.

  - Często pojęcie smogu mylone jest z przekroczeniami niektórych zanieczyszczeń w powietrzu - twierdzi nasz ekspert.

  Podwyższone stężenie

  I obecnie to właśnie taka sytuacja ma miejsce w Warszawie. Stężenia pyłu i tlenków azotu w powietrzu są podwyższone.

  - Jest to związane z dwoma sektorami: komunalno-bytowym i z transportem - mówi Badyda.

  Zanieczyszczenia powietrza są głównie skutkiem spalania węgla przy ogrzewaniu gospodarstw domowych, działaniu kotłowni i zakładów usługowych w okresie od jesieni do wiosny, czyli z tzw. sektorem komunalno-bytowym. Często uważa się, że głównym czynnikiem zanieczyszczenie powietrza jest przemysł, jednak nie jest to prawda.

  - Obecnie wykorzystuje się nowoczesne systemy do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Przemysł generuje jedynie kilka procent zanieczyszczeń, podczas gdy 80 procent energii w Polsce otrzymuje się z węgla - tłumaczy Badyda i dodaje - Im jest chłodniej, tym emisja zanieczyszczeń się zwiększa i pojawiają się zjawiska smogowe.

  Smogiem zagrożone jest południe

  Jednak tak zwane "epizody smogowe" występują głównie na południu kraju, m.in. w Krakowie, Rybniku i aglomeracji śląskiej.

  Ale samo położenie geograficzne nie przesądza o występowaniu zjawiska. Smog może pojawić się też w Warszawie, jednak możemy o nim mówić w przypadku, gdy zanieczyszczeniom powietrza towarzyszą specyficzne warunki meteorologiczne, takie jak brak wiatru, a przede wszystkim inwersja termiczna. Jest to sytuacja, gdy temperatura rośnie wraz z wysokością, a nie maleje, jak zazwyczaj. W związku z tym zanieczyszczenia zalegające w przyziemnej warstwie atmosfery nie mają dokąd uciec i utrzymują się nad miastem.

  - Ciepłe powietrze pozostaje przy powierzchni Ziemi i nie mamy mieszania mas powietrza, a zanieczyszczenia się utrzymują. Ale nie powinniśmy każdego zanieczyszczenia powietrza utożsamiać ze smogiem - twierdzi Badyda.

   

  Najbardziej narażone na zatrucie powietrza są dzieci. Jak uchronić siebie i pociechy przed przykrymi skutkami zanieczyszczenia? Przekonajcie się, oglądając film.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smog?
  My jestesmy upierdliwcy wiecznie cos tylko szukac dziury w calem tak od 26 lat tylko problemy zaczyna byc to nudne od wyborow do wyborow bla bla bla i nic sie nie robi,przegadamy to wszystko a tak lepiej nie bedzie.
  ~kolka /2015-12-08 21:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego postępującego od...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...