Informacje
 • Smog w Warszawie? Nic z tych rzeczy

  08-12-2015 20:07 Artur Badyda rozwiewa wątpliwości
  Smog w Warszawie? Nic z tych rzeczy

  Warszawa we mgle

  Flickr (CC BY 2.0) / Anna & Michal

  Ostatnio dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i smogu, a także o jego zgubnych dla zdrowia skutkach. Wiadomo, że smog występuje przy dużej wilgotności powietrza, gdy pojawiają się zamglenia. Jednak czy każdy przypadek, gdy mgły wiszą nad miastem, możemy uważać za złowieszczy i potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia?

  Od pewnego czasu mgły utrzymujące się nad Warszawą wywołują burzę spekulacji. Uważa się, że nie jest to zwykłe zjawisko meteorologiczne, a właśnie smog, zagrażający zdrowiu i życiu. 8 grudnia tajemnicza mętność atmosfery utrzymywała się nad Warszawą przez cały dzień, alarmując niektórych mieszkańców. Ale czy słusznie? Artur Badyda, kierownik Laboratorium Badań Fizycznych Środowiska i adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, rozwiewa nasze wątpliwości.

  Zanieczyszczenie powietrza to nie smog

  - Czasem można pomylić mgłę z zanieczyszczeniem, ale jak się pooddycha tym powietrzem, czuć, że nie jest ono zanieczyszczone - opowiada Badyda portalowi TVN Meteo.

  - Sam fakt zanieczyszczenia powietrza nie oznacza występowania smogu - tłumaczy Badyda i dodaje - Pojęcie smog oznacza bardzo specyficzne warunki związane z obecnością konkretnych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak pył, tlenki węgla i tlenki azotu.

  Pojęcia zanieczyszczenia powietrza i smog są coraz częściej utożsamiane, niestety błędnie.

  - Często pojęcie smogu mylone jest z przekroczeniami niektórych zanieczyszczeń w powietrzu - twierdzi nasz ekspert.

  Podwyższone stężenie

  I obecnie to właśnie taka sytuacja ma miejsce w Warszawie. Stężenia pyłu i tlenków azotu w powietrzu są podwyższone.

  - Jest to związane z dwoma sektorami: komunalno-bytowym i z transportem - mówi Badyda.

  Zanieczyszczenia powietrza są głównie skutkiem spalania węgla przy ogrzewaniu gospodarstw domowych, działaniu kotłowni i zakładów usługowych w okresie od jesieni do wiosny, czyli z tzw. sektorem komunalno-bytowym. Często uważa się, że głównym czynnikiem zanieczyszczenie powietrza jest przemysł, jednak nie jest to prawda.

  - Obecnie wykorzystuje się nowoczesne systemy do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Przemysł generuje jedynie kilka procent zanieczyszczeń, podczas gdy 80 procent energii w Polsce otrzymuje się z węgla - tłumaczy Badyda i dodaje - Im jest chłodniej, tym emisja zanieczyszczeń się zwiększa i pojawiają się zjawiska smogowe.

  Smogiem zagrożone jest południe

  Jednak tak zwane "epizody smogowe" występują głównie na południu kraju, m.in. w Krakowie, Rybniku i aglomeracji śląskiej.

  Ale samo położenie geograficzne nie przesądza o występowaniu zjawiska. Smog może pojawić się też w Warszawie, jednak możemy o nim mówić w przypadku, gdy zanieczyszczeniom powietrza towarzyszą specyficzne warunki meteorologiczne, takie jak brak wiatru, a przede wszystkim inwersja termiczna. Jest to sytuacja, gdy temperatura rośnie wraz z wysokością, a nie maleje, jak zazwyczaj. W związku z tym zanieczyszczenia zalegające w przyziemnej warstwie atmosfery nie mają dokąd uciec i utrzymują się nad miastem.

  - Ciepłe powietrze pozostaje przy powierzchni Ziemi i nie mamy mieszania mas powietrza, a zanieczyszczenia się utrzymują. Ale nie powinniśmy każdego zanieczyszczenia powietrza utożsamiać ze smogiem - twierdzi Badyda.

   

  Najbardziej narażone na zatrucie powietrza są dzieci. Jak uchronić siebie i pociechy przed przykrymi skutkami zanieczyszczenia? Przekonajcie się, oglądając film.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smog?
  My jestesmy upierdliwcy wiecznie cos tylko szukac dziury w calem tak od 26 lat tylko problemy zaczyna byc to nudne od wyborow do wyborow bla bla bla i nic sie nie robi,przegadamy to wszystko a tak lepiej nie bedzie.
  ~kolka /2015-12-08 21:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze tylko na kilka dni opuściło Polskę, ustępując miejsca nieco chł...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...