Informacje
 • Śnieg zasypał drzwi obserwatorium na Kasprowym Wierchu. Zamknięto szlak do Morskiego Oka

  03-01-2019 10:56 Niebezpiecznie w górach
  Pracownik TPN odradza wycieczki w góry Foto: Justyna Żyszkowska, przewodnikwtatry.pl | Video: TVN24

  W ostatnich dniach w górach spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Zasypał on między innymi wejście do Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu. Tatrzański Park Narodowy zamknął szlak prowadzący do Morskiego Oka.

  W Tatrach obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzański Park Narodowy odradza wszelkich wyjść w góry. W czwartek zamknięty jest szlak prowadzący do Morskiego Oka. TPN nie prowadzi sprzedaży biletów wejściowych na teren parku.

  Warunki do uprawiania turystyki są skrajnie niekorzystne. "Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin" - informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

  Ponad półtora metra śniegu

  W wielu miejscach w Tatrach grubość pokrywy śnieżnej przekracza metr. W czwartek o godzinie 6 rano na Kasprowym Wierchu zalegało 165 centymetrów śniegu, a 116 cm było nad Morskim Okiem. Niewiele mniej śniegu odnotowano na Hali Gąsienicowej - 112 cm. Na Polanie Chochołowskiej leżało 98 cm białego puchu.

  Na Kasprowym Wierchu już w środę śniegu było tak dużo, że zablokował on wejście do Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW, znajdującego się na tym szczycie.

  Jak informuje Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, w środę wieczorem w ciągu czterech godzin spadło tam ponad pół metra śniegu. Biały puch zasypał schody prowadzące do budynku oraz okno z widokiem na taras.
   


  Lawiniasto w Karkonoszach i na Babiej Górze

  Również w innych polskich pasmach górskich jest niebezpiecznie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach w Karkonoszach, drugi stopień w Bieszczadach.

  W najbliższych dniach śnieg nie przestanie sypać. Na terenie powiatów górskich województw małopolskiego i śląskiego do godziny 7 rano w piątek będzie obowiązywał alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Więcej o aktualnych ostrzeżeniach przeczytasz tutaj.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...