Informacje
 • "Śnieżna Zośka". W górach wróciła zima

  15-05-2019 13:32 Pada w Karkonoszach, Beskidach i Tatrach
  Przysypało w Karkonoszach Foto: tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  W wielu górskich regionach opady śniegu sięgnęły już około 10-20 centymetrów. Zimowa aura może utrzymać się jeszcze w czwartek.

  W Beskidach, Karkonoszach i Tatrach sypnęło śniegiem. Opady pojawiły się we wtorek i trwały przez całą noc. Łącznie spadło około 10-20 centymetrów mokrego śniegu.

  Powrót zimy

  Jak powiedziała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, za taką pogodę odpowiada strefa chłodnego powietrza, która przechodzi na zachód kraju. W ciągu najbliższej doby w regionach południowych może jeszcze dosypać około 5-10 cm śniegu. Temperatura tam sięgnie maksymalnie 1-2 stopni Celsjusza.

  - Cały tydzień temperatura jest zbliżona do 0 stopni Celsjusza, nawet był -1 stopień Celsjusza, a w tej chwili nadeszła długo oczekiwana zima. Druga zima. I zimna Zośka chyba powinna się nazywać "śnieżna Zośka" od tej pory - mówił właściciel jednego z karkonoskich pensjonatów Janusz Kowalski.

  Jak twierdził mężczyzna, przez kilka dni pogoda była bardziej łaskawa, dlatego wiele osób już ruszyło do szklarni, aby zasadzić kwiaty. Teraz wiele roślin może nie przetrwać.

  - Nikt się chyba nie spodziewał, że w tym okresie będzie dość spora zima - powiedział Janusz Kowalski. - Jestem tutaj ósmy rok i na początku maja zawsze był śnieg. Natomiast po raz pierwszy o tej porze jest go tak dużo - dodał.

  Może być niebezpiecznie

  W Tatrach od wysokości 1600 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jak podaje komunikat Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Lawiny mogą schodzić samorzutnie, głównie w postaci zsuwów i małych lawin. W Tatrach występują na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

  W środę po południu poinformowano, że na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazali, że w miejscach odłożenia starego śniegu przykrytego ostatnim opadem mogą wystąpić zsuwy i małe lawiny. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków i zagłębień terenowych. Wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym.

  - Przy schroniskach na Markowych Szczawinach oraz na Hali Miziowej leży blisko 30 centymetrów mokrego śniegu, z czego 10 centymetrów spadło w ciągu ostatniej doby. Warunki turystyczne są trudne. Śnieg przestał wprawdzie padać, ale szlaki są bardzo śliskie i grząskie – powiedział ratownik dyżurny Tomasz Górny.

  W Karkonoszach nie zostały wydane ostrzeżenia dotyczące ryzyka lawinowego. Mimo to ratownicy ostrzegają, że wycieczki w wyższe partie gór mogą być niebezpieczne ze względu na śliskość podłoża i ograniczoną widzialność.

  Zimowa aura może utrzymać się jeszcze w czwartek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pogoda
  OCIEPLENIE KLIMATU !!!!! ZIMA W MAJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ~obserwator /2019-05-15 15:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...