Informacje
 • Śnieżyce w Polsce.
  "W ciągu kilku minut zrobiło się biało"

  14-01-2019 16:42 Poniedziałkowa pogoda na Waszych zdjęciach i nagraniach
  Trudne warunki na polskich drogach Foto: cichoraf/Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  W wielu regionach Polski pojawiają się krótkotrwale, ale intensywne śnieżyce. Towarzyszą im silniejsze porywy wiatru. Na Kontakt 24 wysyłacie pogodowe relacje ze swoich miejscowości.

  - Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Normalnie jak dym - słychać na nagraniu przesłanym na Kontakt 24 przez Reporterkę 24 Wiolę. Na filmie widać, jak chmura przesuwa się ze znaczną prędkością nad poznańskim osiedlem. W końcu zaczyna sypać śnieg.

  Krótkotrwałe śnieżyce wystąpiły również w Kaliszu.

  W ciągu kilku minut zrobiło się biało, śniegowi towarzyszył bardzo mocny, aż zatykający, wiatr - opowiadał Reporter 24 maszyny_pancerne. Dodał, że widzialność spadła do około 100 metrów. Sytuacja trwała około 20 minut, po czym na niebie pokazało się słońce.

  Poranne burze

  Polska znajduje się w zimnej masie powietrza arktycznego. Front burzowy, na którym pojawiły się wyładowania, rozciągał się w poniedziałkowy poranek nad Kujawami, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem.

  Jak poinformowała po godzinie 9 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek słabe i umiarkowane burze wystąpiły w woj. wielkopolskim w rejonie Kleczewa, Ślesina oraz Odolanowa. Towarzyszyły im opady śniegu do 5 centymetrów oraz krupy śnieżnej. Wiatr osiągnął prędkość w porywach do 70 kilometrów na godzinę.

  Śnieżyce i silniejszy wiatr

  W godzinach popołudniowych powstały niewielkie, chłodne fronty wtórne. Pierwszy rozciąga się nad Śląskiem, Dolnym i Górnym Śląskiem, Śląskiem Opolskim i Małopolską. Drugi natomiast nad Kujawami i Mazowszem. Na nich wypiętrzają się chmury i występują krótkotrwałe, ale intensywne śnieżyce, które bardzo mocno ograniczają widzialność. Te niebezpieczne zjawiska trwają zwykle maksymalnie kilkanaście minut, jednak w tym czasie widzialność spada niemal do zera. Dodatkowo pod wypiętrzonymi chmurami występują silniejsze porywy wiatru do 60-70 kilometrów na godzinę oraz zawieje śnieżne.

  Śnieżyce mogą utrzymywać się do godzin wieczornych. W nocy pojawią się jeszcze przelotne opady śniegu do 1-2 centymetrów.

  Nad ranem od zachodu do Polski wejdzie ciepły front. Przyniesie opady śniegu do 1-4 cm na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Powieje też silniejszy wiatr do 60 km/h, a na Pomorzu i zachodzie kraju lokalnie do 90 km/h.

  ZOBACZ RELACJE POGODOWE, KTÓRE OTRZYMUJEMY NA KONTAKT 24:Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...