Informacje
 • Sowieci uderzyli na Pałac Jedlinka

  28-04-2012 16:16 Majówka z rekonstrukcją historyczną na Dolnym Śląsku

  Grupa wcielająca się w sowieckich żołnierzy

  TVN24

  Punktualnie o godzinie 15 oddziały sowieckie zaatakowały obsadzony przez wojska hitlerowskie Pałac Jedlinka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Choć nad polem bitwy krążyły niemieckie Messerschmitty, a z moździerzy i karabinów sypał się grad kul, to nie było się czego obawiać - to tylko rekonstrukcja potyczki z maja 1945 roku.

  Jak tłumaczy organizator imprezy Łukasz Kazek, inscenizacja to próbaodtworzenia wydarzeń, do których doszło 8 i 9 maja 1945 r. - m.in. wejścia wojsk radzieckich w Góry Sowie, dwóch potyczek Armii Czerwonej z wojskami Wermachtu i SS oraz próbę wywozu dokumentów i złota z Pałacu Jedlinka.

  Jeszcze przed rozpoczęciem bitew można było zobaczyć obozy polowe wojsk radzieckich i niemieckich, w którym oprócz zabytkowych pojazdów znalazło się także wyposażenie, broń i mundury. - O poziomie realizmu i dbałości o historyczne szczegóły niech świadczy fakt, że nawet papierosy palone przez żołnierzy nie będą miały filtrów, których w tamtym czasie jeszcze nie używano - zachwalał Kazek.

  Będzie tak, jak na końcu wojny

  W rekonstrukcji dwóch potyczek udział zapowiedziało w sumie kilkadziesiąt osób ze sprzętem pancernym, samochodami i karabinami maszynowymi. Do wystrzelenia miały około tysiąca ślepych pocisków. Jak zapewniał Kazek, wszystko miało wyglądać tak, jak w ostatnich dniach wojny. - Po raz pierwszy w tego typu wydarzeniach będzie także można zobaczyć repliki samolotów Luftwaffe, Messerschmitt Bf 109, które będą krążyły nad polem bitwy - dodawał Kazek.

  Rekonstrukcja pierwszej bitwy rozpoczęła się o godz. 15, a drugiej zacznie o godz. 18. O 18.30 odbędzie się uroczysta parada uczestników, a widowisko zakończy się o godz. 21.30 pokazem sztucznych ogni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • komentarz
  Kapitalna sprawa, coś niesamowitego. Ogromne gratulacje dla organizatorów. Oby za rok było podobnie. Wszyscy kibice byli zachwyceni.
  ~Jarmark /2012-05-02 14:23
 • Materiał z Błękitnego
  Czekamy na materiał z Błękitnego24, który filmował całą akcję. Załoga czarnego, która też filmowała :)
  ~Hejka /2012-05-02 00:27
 • bravo!
  bravo, super impreza plenerowa, rozmach i super pomysł na przybliżenie odrobiny historii Dolnego Śląska w "żywym" wydaniu, gratulacje!
  ~jsk /2012-04-29 19:36
 • pokaz samolotów
  Szkoda, że wywiad kończy się przed pokazem samolotów, które byy ponoć fantastyczne.
  ~Mike /2012-04-29 10:41
 • bdcj
  mało informacji wczoraj tam byłam najfajniejsze samoloty
  ~domisie /2012-04-29 08:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...