Informacje
 • "Spokój, cisza, aktywny wypoczynek" - to znajdziesz w Starych Jabłonkach

  22-07-2018 16:02 Wyjazdowa prognoza pogody
  Rozmowa z Magdaleną Malinowską Foto: TVN Meteo | Video: TVN Meteo

  Jeśli szukacie miejsca, w którym będziecie mogli obcować z przyrodą, zaznać ciszy i spokoju, jednocześnie wypoczywając aktywnie - musicie odwiedzić Stare Jabłonki.

  Stare Jabłonki to urokliwa wieś położona tuż przy Ostródzie w województwie warmińsko-mazurskim. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywny wypoczynek.

  - W Starych Jabłonkach mamy mnóstwo ścieżek rowerowych, spacerowych, nordic walking, biegowych. Możliwości aktywnego wypoczynku są u nas wręcz nieograniczone - zachwalała przewodnik Magdalena Malinowska.

  Tutejsze lasy słyną z sosny taborskiej - drzewa, które w czasie odkryć geograficznych miało wartość porównywalną do dzisiejszej ropy naftowej. Drzewo dorasta do 40 metrów, wobec czego idealnie nadawało się jako maszty do statków.

  W krajobrazie dominują jednak jabłonie, najstarsze z czasów przedwojennych.

  - Mamy też mnóstwo jezior, kilkanaście przepięknie położonych w lesie, otoczonych przyrodą śródleśnych jeziorek - mówiła Malinowska. - Spokój, cisza, aktywny wypoczynek to są właśnie główne elementy wypoczynku w Starych Jabłonkach - podkreśliła.

  Dawna kuchnia inspiracją dla dzisiejszej

  Jeziora położone w okolicy Starych Jabłonek, w tym między innymi Szeląg Mały, obfitują w wiele gatunków ryb, wliczając w to wyśmienite płoci, leszcze, sandacze i liny. Ryby te goszczą w kuchni Warmii i Mazur od dawna. Dariusz Struciński, szef kuchni, zaznaczył, że kuchnia z czasów przeszłych stanowi inspirację do tworzenia tej współczesnej.

  - Mam wrażenie, że wielu szefów, którzy pracują na Mazurach i Warmii, czerpiąc z tradycji, tworzy nową kuchnię Warmii i Mazur. Jakże nie kreować tej kuchni, skoro ten region dostarcza nam takich cudownych produktów jak na przykład sandacz - zachwalał Struciński. Sam poleca zupę rybną, ugotowaną właśnie z sandacza i szczawiu.

  Decyzja na wagę igrzysk

  Stare Jabłonki są również związane ze sportami plażowymi. Jak podkreślił organizator zawodów sportowych Tomasz Dowgiałło, w 2013 roku zorganizowano tutaj mistrzostwa świata w siatkówce plażowej.

  Teraz miejscowość stawia na sport trochę mniej znany - plażową piłkę ręczną. Niedawno odbyły się tutaj finały klubowych mistrzostw Europy w tej dyscyplinie. - Tak się spodobały federacji światowej, że bardzo mocno nas nakłaniali do tego, żeby zorganizować imprezę jeszcze większą, która ma zdecydować o tym, czy piłka ręczna znajdzie się na Olimpiadzie w Paryżu, czy nie - opowiadał Dowgiałło. Decydującą imprezą ma być finał mistrzostw Europy.

  Stare Jabłonki są przygotowane na przyjazd tysięcy widzów. W trakcie mistrzostw w 2013 roku w siedem dni przez wieś przewinęło się ponad sto tysięcy ludzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Najbliższe dni przyniosą nam wyjątkowo wysoką jak na grudzień temperaturę. Na te...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...