Informacje
 • Superksiężyc będzie dziś zachwycać. Nocą spójrzcie w niebo

  07-05-2020 18:35 Majowa pełnia Księżyca
  Pełnia Kwiatowego Księżyca Foto: pixabay.com | Video: Kontakt 24

  Najbliższej nocy na niebie pojawi się Księżyc w całej swojej krasie. Będzie wydawać się dużo większy niż zazwyczaj. Zawdzięczamy to pełni, która nastąpiła w czwartek o godz. 12.45, i "niewielkiej" odległości Srebrnego Globu od Ziemi.

  Ta noc będzie wyjątkowo jasna. Wszystko za sprawą pełni Księżyca, do której doszło o godzinie 12.45. Księżyc, który wzejdzie o godzinie 20.16, zajdzie dopiero w piątek o godzinie 5.40 rano.

  W środę 6 maja o godzinie 5.02 nasz naturalny satelita znalazł się w punkcie swojej orbity najbliższym względem Ziemi. Dystans pomiędzy obydwoma ciałami niebieskimi wyniósł wtedy niecałe 360 tysięcy kilometrów. Taki punkt astronomowie określają terminem perygeum. Zbieżność pełni z przejściem Księżyca przez perygeum określana jest potocznie mianem superpełni albo superksiężyca.

  Jak wpływa to na widziany przez nas obraz Księżyca? Może on wydawać się większy niż zwykle. Orbita Srebrnego Globu nie jest idealnie kołowa, tylko eliptyczna, co sprawia, że Księżyc raz jest dalej, a raz bliżej Ziemi.

  Nazwy majowej pełni

  Majowa pełnia Księżyca nosi kilka nazw. Najczęściej bywa określana jako pełnia Kwiatowego Księżyca. Rdzenni Indianie obserwowali, jak w maju rozkwita mnóstwo roślin, takich jak czosnek, dzwonki, łubin, rosiczka czy fiołki, co zainspirowało ich do nazwania majowej pełni Kwiatową.

  Inne nazwy dla majowej najjaśniejszej fazy Księżyca to Księżyc Kukurydzy, ponieważ w tym miesiącu wysiewano te rośliny, oraz Mleczny Księżyc, gdyż na ten okres przypadał czas zwiększonej produkcji mleka u krów. Niektóre źródła określają ją również jako Zajęczy Księżyc, ale ta nazwa jest częściej używana do określenia pełni marcowej.

  JEŚLI UDA CI SIĘ ZAOBSERWOWAĆ DZISIEJSZĄ PEŁNIĘ, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...