Informacje
 • Susza w Polsce.
  Największe zagrożenie dla zbóż jarych

  25-06-2019 12:45 Najnowszy raport IUNG
  Ogromne straty w rolnictwie Foto: Couleur/pixabay | Video: TVN24

  Na terenie Polski w dziesięciu województwach występuje susza rolnicza. Największe zagrożenie zanotowano wśród zbóż jarych - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Wzrosło też zagrożenie pożarowe w polskich lasach.

  W czwartym okresie raportowania - od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku - Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odnotował wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

  "Szczególnie duży niedobór wody wystąpił w szerokim pasie Polski środkowej oraz w mniejszym stopniu w północno-wschodnich rejonach kraju. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 10, w poprzednim okresie było ich dziewięć. Suszą objętych jest 11 gatunków i grup upraw" - napisano w komunikacie instytutu.
  "Natomiast w dalszym ciągu na południu kraju notowany jest nadmiar wody dla roślin uprawnych" - dodano.

  Susza w 10 województwach

  Jak poinformowano, susza rolnicza występuje na terenie dziesięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. To o jedno województwo więcej niż w poprzednim raporcie, kiedy to suszy rolniczej nie odnotowano w województwie dolnośląskim.

  IUNG wyjaśnił, że największy deficyt wody (od -170 do -209 litrów wody na metr kwadratowy) w prezentowanym okresie wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Duży deficyt wody, wynoszący od -120 do -170 l/mkw. notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego.

  Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -60 do -119 l/mkw. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim notowano wartości KBW od -59 l/mkw. po wartości dodatnie.

  Zagrożenie dla upraw

  Według IUNG największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 549 gminach Polski (22,16 procent gmin kraju). Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13 proc. gmin kraju).

  Jak informuje instytut, suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 271 gminach Polski (10,94 proc. gmin kraju). Odnotowano ją w ośmiu województwach na powierzchni 4,19 proc. gruntów ornych. Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 198 gminach Polski (7,99 proc. gmin kraju).

  Susza występuje też w uprawach rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 158 gminach Polski (6,38 proc. gmin kraju). Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w tych uprawach w 103 gminach Polski (4,16 proc. gmin kraju).

  Jak informuje IUNiG, susza występuje na powierzchni mniejszej niż procent gruntów ornych w uprawach drzew owocowych, warzyw gruntowych i tytoniu.

  Zagrożenie pożarowe

  Ściółka w lesie jest bardzo sucha. Wystarczy iskra, aby wybuchł pożar. Obszar dużego zagrożenia pożarowego obejmuje niektóre obszary województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

  - Ściółka jest sucha jak siano, wystarczy iskra i mamy tutaj niewyobrażalne straty - powiedziała we wtorek rano Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Retencja - obce słowo
  Niestety, nic się nie nauczono przez tyle lat... Sami sobie winni
  ~Nick /2019-06-26 11:45
 • Susza
  Rolnicy - nikt nam tyle nie da za straty ile da nam Kaczyński, Morawiecki Szysło0
  Śpijmy spokojnie PiS czuwa. Czuwaj
  ~Rolnik /2019-06-25 17:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...