Informacje
 • Susza w Polsce. Wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach

  10-05-2020 19:33 Brakuje opadów
  Pogoda na środę 27.05 Foto: Shutterstock/IBL | Video: tvnmeteo.pl

  Zagrożenie pożarowe w lasach w wielu częściach kraju rośnie. Jak podaje Instytut Badawczy Leśnictwa, najgorsza sytuacja występuje na północy Polski.

  Z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, podlaskim, a także na północy mazowieckiego i wielkopolskiego.

  Według mapy opublikowanej w niedzielę na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa, na pozostałym obszarze kraju zagrożenie pożarowe określane jest jako średnie, a w kilku regionach małe. Najniższy stopień ostrzeżeń obowiązuje w Małopolsce, na Opolszczyźnie i Śląsku oraz na południu województwa dolnośląskiego.

  Czy czeka nas poprawa?

  Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach wynika z panującej w kraju suszy. Instytut apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

  Czy zapowiadane na kolejne dni opady, związane z załamaniem pogody w Polsce, przyniosą poprawę sytuacji w lasach? Jak poinformował w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozowany opad będzie miał wpływ na zmniejszenie zagrożenia pożarowego w lasach, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju oraz chwilowo poprawi zasoby wilgoci w glebie.

  Przygotowywanie prognoz

  Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

  Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...