W czwartek w godzinach popołudniowych nad Tatrami przeszła burza, która w Polsce pozbawiła życia cztery osoby. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta. Ponad 100 osób zostało poszkodowanych.
>>>CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL
>>>SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA PIĄTEK
Zamknięty szlak na Giewont
Giewont należy do szczególnie niebezpiecznych miejsc podczas burzy. To miejsce wyjątkowo narażone na uderzenia piorunów z uwagi na metalowy krzyż oraz łańcuchy ubezpieczające wejście na szczyt. Szlak został zamknięty z uwagi na prowadzoną w tym rejonie akcję ratunkową. W piątek szlak ma być ponownie sprawdzony pod kątem tego, czy ktoś jeszcze nie potrzebuje pomocy.
Zamknięty do odwołania jest również szlak między Świnicą a Zawratem. Powodem jest obryw skalny oraz zniszczenie dużego fragmentu szlaku.
>>>SPRAWDŹ, CO ZROBIĆ, KIEDY ZASTANIE CIĘ BURZA
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
"Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry zapoznaj się z prognozą pogody. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Władze TPN podkreślają, że wybierając się w góry trzeba się odpowiednio przygotować. "Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem". Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
Mokre i śliskie szlaki
Jak informuje TPN, w Tatrach jest bardzo duży ruch turystyczny. Nocą padał deszcz, więc wszystkie szlaki są mokre, a znajdujące się na nich kamienie mogą być śliskie. Na odcinkach prowadzących przez las zalega błoto i kałuże.
W miejscach, gdzie zamontowane są sztuczne ułatwienia - m.in. na szlaku na Rysy czy w rejonie Orlej Perci tworzą się zatory, co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, szlakach wyposażonych właśnie w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych.
Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN.
Komentarzy 1