Informacje

 • Ta "trąba" wirowała na parkingu w Kielcach

  18-05-2017 11:01

  Film przysłał nam Reporter 24 Piotr

  Diabeł pyłowy

  Kontakt 24

  Na jednym z parkingów w Kielcach pojawiło się intrygujące zjawisko atmosferyczne. Nie trwało długo, jednak Reporter 24 Piotr nie zasypiał gruszek w popiele i zdążył nagrać wirujący słup powietrza.

  - Film pokazuje bardzo ciekawe zjawisko atmosferyczne, podobne do trąby powietrznej, tylko w dużo mniejszej skali. To wir pyłowy zwany diabełkiem pyłowym lub piaskowym. Podobne zjawisko w zimie nazywane jest diabełkiem śnieżnym - wyjaśniła nam synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

  Lej składa się uniesionych z podłoża cząsteczek pyłu i ma kształt wirującej kolumny o małej średnicy (do około 10 metrów) i wysokości od kilku metrów do nawet tysiąca. Oś takiego wiru jest zbliżona do pionu.

  Kiedy powstaje

  Taka "trąba" piaskowa powstaje podczas słonecznej pogody nad dobrze nagrzaną i suchą powierzchnią ziemi. Wtedy nad gruntem tworzy się warstwa mocno nagrzanego powietrza, które unosi się i zaczyna wirować. Dzieje się tak w warunkach tak zwanej chwiejności atmosfery, gdy ciepłe powietrze może swobodnie i szybko unosić się nietłumione żadnymi osiadającymi prądami powietrza. Diabełki pyłowe są zjawiskiem często występującym na terenach takich jak pustynie.

  Żyją krótko

  - Te zjawiska "żyją" krótko, co widać na filmie. Wirują od kilku do kilkunastu minut, rzadziej do kilkudziesięciu - mówiła Arleta Unton-Pyziołek. W Kielcach było w środę pogodnie i ciepło, a temperatura po południu wzrosła do 22 stopni Celsjusza. Wydaje się, że nagrzany betonowy parking, pokryty pyłem, był idealnym miejscem do powstania tego ciekawego zjawiska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • sralabartek
  to był własnie on :)
  ~damcio /2017-05-18 23:13
 • :)
  to nie jest trąba tylko trąbka :)
  katarzyna2mgj /2017-05-18 15:48
 • Diabelek
  A ja tez widziałam i tez na parkingu, ale w Szwecji. Akurat wysiadalam z samochodu i ten "diabelski lejek"mało mnie nie przewrócił a w oczach miałam multum piaslu
  Bolge /2017-05-18 14:07
 • :)
  Jaki kraj takie tornado... ale fajna sprawa chcialbym takie widziec na wlasne oczy :)
  robertqbvn /2017-05-18 11:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...