Informacje
 • Tak "pływa" Polska. Strażacy przygotowują się na kolejne ciężkie chwile

  22-06-2020 22:11 Materiały wysyłacie na Kontakt 24
  Wiatr częściowo zerwał banner reklamowy w Krakowie Foto: Pati42/Kontakt 24 | Video: Kontakt 24/Jarek

  Od kilku dni pogoda w Polsce jest gwałtowna. Nie inaczej było w poniedziałek. Przez kraj przetaczały się burze z ulewnym deszczem, ale według synoptyków w nocy też będzie padać. Materiały pokazujące, jak trudna była sytuacja pogodowa, dostaliśmy na Kontakt 24.

  Poniedziałek był kolejnym dniem z burzami i ulewami w Polsce. Groźne zjawiska spodziewane są jeszcze w nocy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy nawet trzeciego, najwyższego stopnia.

  Świętokrzyskie z interwencjami

  Ponad 50 razy interweniowali w poniedziałek świętokrzyscy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie wypompowując wodę z zalanych obiektów. Mimo opadów nie ma na razie zagrożenia przeciwpowodziowego na świętokrzyskich rzekach.

  Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach, w poniedziałek do godziny 22 odnotowano 52 interwencje w regionie. W 44 przypadkach dotyczyły one wypompowywania wody z zalanych obiektów.

  Ponadto strażacy siedem razy interweniowali przy powalonych konarach drzew. Ich pomoc potrzebna była także w Jędrzejowie, gdzie zalana została jedna z dróg gminnych.

  - Strażacy ułożyli worki z piaskiem, bo niedaleko drogi płynie rzeka, która wylała i zagrażała pobliskim budynkom - powiedział dyżurny WSKR w Kielcach. Dodał, że najwięcej interwencji było w powiatach sandomierskim, kieleckim i koneckim.

  Gwałtowna pogoda na Podkarpaciu

  Groźne było na południu kraju. Ponad 480 interwencji odnotowali podkarpaccy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu, które przechodziły w poniedziałek od popołudnia przez region. Najwięcej interwencji dotyczyło pompowania wody.

  - Nasze działania polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, posesji, w domach mieszkalnych i w budynkach gospodarczych. Pomagaliśmy także zabezpieczać workami z piaskiem budynki zagrożone podtopieniem - przekazał rzecznik podkarpackich strażaków brygadier Marcin Betleja. Dodał, że strażacy udrażniali także przepusty drogowe i usuwali połamane konary drzew leżące na jezdniach, ulicach i chodnikach. - Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny - zapewnił.

  Najczęściej strażacy wyjeżdżali w powiatach: rzeszowskim, sanockim, krośnieńskim, przemyskim i leskim.

  Z informacji przekazanych w poniedziałek wieczorem w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wynika, że w związku z przybieraniem wód w rzekach i potokach alarm powodziowy ogłoszony został w gminie Zarszyn, zaś pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w gminach: Dydnia, Kolbuszowa, Zarzecze, Sieniawa oraz miasto Sieniawa, a także w powiecie przeworskim i brzozowskim.

  Interwencje na Mazowszu

  Jak poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik komendanta głównego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie młodszy brygadier Karol Kierzkowski, na terenie woj. mazowieckiego na godzinę 21 odnotowano 985 zdarzeń związanych z opadami deszczu i 43 z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń było w Warszawie (247), Garwolinie (96), powiecie warszawskim zachodnim (100), Pruszkowie (70), Piasecznie (63), Legionowie (60) i Grójcu (50).

  Kierzkowski podkreślił również, że wszelkie zgłoszone podtopienia są sukcesywnie usuwane. Dodał, że chmura widoczna na radarach pogodowych jest bardzo duża i "rozciąga się od Suwałk, przechodząc ukosem przez Warszawę". Dlatego - jak zaznaczył - strażacy przygotowują się na ciężką noc i nie wykluczają, że liczba interwencji przekroczy 1,5 tysiąca. Dla porównania, w poprzednich dniach mazowieccy strażacy mieli po około 300 interwencji związanych z pogodą dziennie.

  Z informacji, jakich udzielił starszy kapitan Michał Konopka z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie wynika, że zgłoszenia z terenu Warszawy cały czas napływają do straży.

  - Aktualnie najwięcej pracy mamy we Włochach, wcześniej na Bielanach. Najczęściej zgłoszenia dotyczą zalanych posesji, piwnic, garaży podziemnych, a także powalonych drzew na drogi i chodniki - poinformował wieczorem Konopka.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ W TVNWARSZAWA.PL

  Burze na Lubelszczyźnie

  W poniedziałek niebezpiecznie było też w woj. lubelskim. Jak powiedział dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie młodszy brygadier Sylwester Wójcik, strażacy odnotowali w poniedziałek około 90 interwencji związanych z burzami i obfitymi opadami deszczu.

  - Dotyczyły one usuwania połamanych gałęzi i konarów oraz pompownia wody, m.in. z posesji czy piwnic - zaznaczył. Dodał, że nie było interwencji związanych z uszkodzeniami budynków, nikt nie został poszkodowany.

  Ponad 130 interwencji w Małopolsce

  Jak podało w poniedziałek wieczorem biuro prasowe wojewody małopolskiego, od godziny 7.30 strażacy interweniowali w regionie 135 razy.

  Alarmy przeciwpowodziowe nadal obowiązują w powiatach: limanowskim, bocheńskim, myślenickim i gm. Raciechowice. Jak poinformowały służby wojewody, w poniedziałek alarmy wprowadziły gminy: Jodłownik, Mszana Dolna, Kamienica oraz Dobra, a także powiat oświęcimski, miasto i gmina Oświęcim. W gminie Łapsze Niżne obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

  Stany alarmowe przekraczają: Wisła w Jawiszowicach, Raba w Proszówkach, Białka w Łysej Polanie i Trybszu.

  Wasze pogodowe relacje

  Na Kontakt 24 dostajemy Wasze filmy i zdjęcia pokazujące, jak gwałtowna jest pogoda.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...