Informacje

 • "Takiego wiatru nie było bardzo dawno".
  Trwa usuwanie skutków wichur

  19-03-2017 15:09

  Połamane drzewa i zniszczone dachy

  Skutki sobotnich wichur

  TVN24

  W sobotę w wielu regionach porywiście wiało. Miejscami pojawiły się też burze. Wichura zerwała dachy, łamała gałęzie. Strażacy ciągle usuwają skutki.

  W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali prawie 1000 razy. Najczęściej w województwach: wielkopolskim, śląskim, lubuskim i małopolskim.

  - W całym kraju wiatr zerwał lub uszkodził ponad 120 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

  Małopolska

  W kilku miejscowościach w gminie Szczucin w Małopolsce wichura zerwała sześć dachów. Wiatr zaczął się wzmagać w sobotę wieczorem. Uszkodzone zostały głównie budynki mieszkalne. Wichura zerwała 120 metrów kwadratowych dachu kaplicy we wsi Radwan. W całej miejscowości sobotnia pogoda powalała drzewa, które zmiażdżyły samochody, wiatr uszkadzał domy i całkowicie zrywał dachy z niektórych budynków. Strażacy cały czas usuwają skutki silnego wiatru.

  - Takiego wiatru nie było tu u nas bardzo dawno. Była to chwila - opisał mieszkaniec wsi Radwan.

  Opolszczyzna

  W sobotę wieczorem w Warłowie w województwie opolskim przeszła burza z gradem i silnym wiatrem. Zniszczyła między innymi dwa garaże.

  - Patrzymy, że coś leci. Ja mówię: chyba nasze garaże, a on do mnie: nie żartuj. Potem przeleciała błyskawica i już nie było. Była cisza - relacjonowała mieszkanka Warłowa. Dodała, że to nie był mocny wiatr. - Dwa razy zagrzmiało i koniec. Trochę gradu i było po wszystkim, pozamiatało - uzupełniła.

  - Wiele budynków zostało uszkodzonych, (były to budynki - red.) mieszkalne i gospodarcze - powiedziała Róża Koźlik, burmistrz Dobrodzienia. Łącznie zniszczonych zostało około 20 dachów.

  Śląsk

  Połamane drzewa i zerwane linie energetyczne - to efekt silnego wiatru również w woj. śląskim. W całym regionie minionej doby odnotowano 129 interwencji. Kilka domów było pozbawionych prądu. W Borownie w powiecie częstochowskim drzewo spadło na niezamieszkały budynek. W miejscowości Radostków pod Częstochową wiatr zerwał fragment dachu o wymiarach dwustu metrów kwadratowych.

  - Zaczęło się wcześnie. Mamy początek wiosny, a już mamy szkody wyrządzone przez burze i wichury - powiedział Dariusz Pomada, wójt gminy Mykanów.

  Dolny Śląsk i Wielkopolska

  Porywisty wiatr w czasie sobotnich burz był przyczyną zniszczeń również w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Niedaleko Żerkowa w Wielkopolsce wichura wywróciła na drogę drzewo. Na Dolnym Śląsku w Kozich Dołach silny wiatr naruszył konstrukcję dachu budynku.

  Pomorze Zachodnie także z wiatrem

  W sobotę wiało też na Pomorzu Zachodnim. W Szczecinie na osiedlu Pomorzany drzewo spadło na kilka zaparkowanych samochodów.

  - Przewróciło się drzewo, no pogoda taka, a nie inna i co zostały uszkodzone auta, m.in. moje tutaj. Wyszedłem z córką, mieliśmy jechać na basen no i pojechane... - relacjonował kierowca. Drzewo zniszczyło dachy i zbiło szyby. Jak mówił na antenie TVN24 jeden z mieszkańców Szczecina, już w ubiegłym roku myślano o wycince tego drzewa, jednak je zostawiono.

  Tysiące interwencji

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało przed godziną 9 na Twitterze, że w związku z silnym wiatrem ok. 3 tysiące odbiorców nie ma prądu, głównie w województwie małopolskim (1216) i łódzkim (1186). W wyniku silnego wiatru około 22 tys. odbiorców w kraju nie miało prądu.  Porywisty wiatr do 90 km/h

  W sobotę przez Polskę wędrował chłodny front atmosferyczny, na którym utworzyły się burze. Najpierw były na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Zagrzmiało w okolicy Poznania. Później burze przechodziły dalej na południe przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę. Około godziny 19 grzmiało nad Krakowem. Wieczorem zjawiska pojawiły się lokalnie również na Podkarpaciu.

  Miejscami porywy wiatru dochodziły do 90 km/h. Podczas burz ulewnie padał deszcz.

   

   

  Uwieczniłeś sobotnią burzę na zdjęciu lub nagraniu? Widziałeś skutki wichury? Czekamy na Wasze materiały. Wyślij je na Kontakt 24.

  Reporterzy 24 wysłali mnóstwo materiałów marcowych burz oraz skutków, jakie wywołały:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • deszczyk?
  dachy dzis robione tanio i z tapety a drzewa to powycinali w lesie a nie stare zbutwiale przy drogach to jest chore,no i mamy to co sie dzieje.
  ~ogon /2017-03-19 09:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

W weekend wszyscy odczuliśmy podmuch zimna z północy. Taką chłodną dla nas cyrku...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, tyl...