Informacje

 • Tatry: 26 cm śniegu, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

  17-10-2011 11:06

  Poniedziałek śnieżny i mroźny

  Tatry: 26 cm śniegu, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

  Góry sa pokryte śniegiem

  sxc.hu

  Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego został ogłoszony przez ratowników górskich w poniedziałek w Tatrach. - Po opadach śniegu, mimo słonecznej pogody, warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  - Na Kasprowym Wierchu leży już 26 cm śniegu, w poniedziałek rano było tam 9 stopni mrozu - informuje dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

  Turyści poruszający się po wyższych partiach Tatr powinni zachować szczególną ostrozność, ponieważ szlaki są oblodzone i przykrywa je warstwa świeżego śniegu.

  Pierwszy stopień zagrożenia

  Ogłoszony w poniedziałek pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że niewielkie lawiny mogą zacząć schodzić samorzutnie. Przede wszystkim tam, gdzie występują śniegi mokre.

  Ratownicy TOPR przypominają, że stopień zagrożenia lawinowego to tylko informacja, która obok prognozy pogody ma pomóc w planowaniu wyjścia w Tatry. Według ratowników górskich, do największej liczby wypadków lawinowych dochodzi właśnie przy najniższych stopniach zagrożenia lawinowego, dlatego nie należy bagatelizować zagrożenia.

  Lepiej się dobrze przygotować

  Do górskiej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, a więc zabrać ze sobą ciepłe ubranie i dobre obuwie. Na trasach wysokogórskich z kolei potrzebne są dodatkowo raki i czekan. Wycieczkę należy planować mając na względzie aktualnie panujące warunki, swoje możliwości i doświadczenie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...