Informacje
 • Toksyczne zanieczyszczenie plaży w Słowińskim Parku Narodowym

  22-05-2012 17:42 Substancja dotykana patykiem reagowała samozapłonem
  Toksyczne zanieczyszczenie plaży w Słowińskim Parku Narodowym

  Substancję badali specjaliści z Marynarki Wojennej

  fot. Urząd Morski w Słupsku

  Toksyczna i łatwopalna substancja zanieczyściła plaże na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wykryto, że znajduje się w niej fosforan bromu, nie wiadomo natomiast skąd wzięła się ona nad morzem.

  Tajemniczą substancję znaleziono w poniedziałek na plaży w Czołpinie (Pomorskie), na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jak poinformował dziś dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin, substancja leżała na piasku w postaci na ok. 13-kilometrowym odcinku plaży. Materiał pod wpływem dotyku reagował samozapłonem.

  Skąd to się wzięło?

  We wtorek pobrane przez grupę chemiczną Państwowej Straży Pożarnej próbki zbadali specjaliści z Marynarki Wojennej. Wykryto w nich obecność fosforanu bromu. Nie ustalono źródła pochodzenia substancji. Wojskowi chemicy wykluczyli, by materiał był bojowym środkiem trującym.

  Strażacy mieli jeszcze we wtorek po południu rozpocząć usuwanie toksycznego materiału. Będzie w nim brało udział 8 zastępów, czyli 56 strażaków. Według dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku usuwanie chemikaliów z plaży może potrwać do środy.

  Substancja ma być zebrana do beczek, które później zostaną wywiezione z Czołpina pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Utylizacją chemikaliów ma się zająć specjalistyczna firma.

  Poza tym w porządku

  Urzędy Morskie w Słupsku i Gdyni sprawdziły we wtorek pozostałe administrowane przez siebie odcinki wybrzeża pod kątem występowania podobnych zanieczyszczeń. Niczego nie znaleziono.

  Z pokładu samolotu rozpoznano też morze wzdłuż podejrzanego odcinka wybrzeża. Tu także nie stwierdzono występowania zanieczyszczeń.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pero pero
  "Utylizacją chemikaliów ma się zająć specjalistyczna firma." Czyli chemikalia w beczkach wylądują na dnie Bałtyku, po czym wydostaną się z beczek i zanieczyszczą inne plaże by proces mógł zacząć się od początku.
  ~geo03 /2012-05-23 03:53
 • co tu napisac
  szczeze mowiac sam nie wiem co o tym myslec . w kazdym badz razie co jezeli bedzie tego wiecej ???
  ~MUSIK /2012-05-22 22:14
 • ci wojskowi
  i ten sprzęt to nadają się do zabawy w ,,małego chemika"...całe wybrzeże już zostało skażone, to olbrzymia klęska ekologiczna,wkrótce będą następne zdarzenia ,ludzie nie wchodzcie do wody !!! ,te poparzenia sa prawie niewyleczalne...mało kto wyjdzie z tego cało ,tuz po wojnie rybacy wyciagnęli beczkę z tym swiństwem ,otworzyli i po tygodniu juz nikt z nich nie zył ..te sprawy były utajniane ...dlatego tak mało o tym wiemy ,gdzie ochrona środowiska ???
  ~nato /2012-05-22 21:55
 • Bomby napalmowe mają podobny składnik do samozapalania ...
  Ko tu ma takie bomby ??? Chyba pozostało po ostatnich ćwiczeniach naszych wojaków z boys z NATO !!!
  ~anzelmina /2012-05-22 21:55
 • A może to świństwo ktoś wyrzucił
  zgodnie z zasadą tzw. "potrafienia" czyli Polak potrafi
  ~alicja /2012-05-22 21:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...