Informacje
 • Tornado w województwie pomorskim: relacje Reporterów 24 i bilans strat

  15-07-2012 19:40 Filmy, zdjęcia, liczby

  Trąba powietrzna w woj. pomorskim nadeszła nagle i niespodziewanie. W kilkanaście minut zniszczyła w różnym stopniu co najmniej 53 budynki, w tym połowę mieszkalnych. W wyniku jej przejścia zginął jeden człowiek, a pięć osób zostało rannych. Zdjęcia i filmy przechodzącej trąby i zaistniałych w jej wyniku szkód dostaliśmy od Reporterów 24 na Kontakt Meteo i Kontakt 24.

  W sobotę po południu nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego przeszła trąba powietrzna. Niszczyła m.in. dachy domów, powalała drzewa i słupy energetyczne. Nawałnica przeszła przez trzy powiaty: starogardzki, sztumski oraz kwidzyński.

  Powiat starogardzki: zginęła osoba, trzy ranne

  W powiecie starogardzkim nawałnica w różnym stopniu dotknęła miejscowości: Wycinki, Smętowo Graniczne, Kopytkowo, Dębia Góra, Stara Jania, Leśna Jania i Radogoszcz.

  W Wycinkach trąba zerwała dachy ze wszystkich zabudowań jednego gospodarstwa, przewróciła też domek letniskowy, w wyniku czego zginął 60-letni mężczyzna, a trzy inne osoby zostały niegroźnie ranne. Spadające przedmioty raniły też dwóch innych mieszkańców tego powiatu.

  Według straży pożarnej w powiecie tym uszkodzonych zostało 18 budynków mieszkalnych, dziewięć gospodarczych oraz magazynowych, trzy wiaty drewniane oraz blaszany garaż.

  W sobotę po południu, tuż po godzinie 18:00 zaczęły do nas spływać pierwsze zdjęcia przechodzącej nad powiatem starogardzkim trąby powietrznej. Z każdą minutą przybywało ich coraz więcej.

  Powiat sztumski: miejscowości bez prądu

  W powiecie sztumskim nawałnica dotknęła głównie miejscowość Barlewice, gdzie - jak informuje straż - uszkodzonych zostało siedem budynków mieszkalnych i jeden biurowy, dziewięć budynków gospodarczych i magazynowych, cztery maszyny rolnicze i dwa samochody osobowe. Trąba powaliła też kilka słupów sieci energetycznej.

  To właśnie z tego powiatu dostaliśmy od internautów najwięcej zdjęć i filmów z przejścia trąby powietrznej:

  Powiat kwidzyński: zablokowana droga wojewódzka

  Z kolei w powiecie kwidzyńskim, w miejscowości Mątowskie Pastwiska uszkodzeniu uległo dziewięć budynków gospodarczych i magazynowych oraz pięć maszyn rolniczych. Na wysokości tej miejscowości, z drogi wojewódzkiej 525 usunięto 22 drzewa, które utrudniały przejazd.

  Najwięcej zdjęć z tego powiatu dostaliśmy z miejscowości Ryjewo.

  • ~Grzegorz ~Grzegorz
  • ~andrut ~andrut
  • ~Shock ~Shock
  • ~Lusia ~Lusia
  • ~Leszek ~Leszek
  • ~zibi ~zibi
  • ~Leszek ~Leszek
  • ~Leszek ~Leszek

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...