Informacje
 • Trąba powietrzna nad Lubelszczyzną. "Sekundy, to były sekundy"

  21-05-2019 15:55 Żywioł uszkodził 120 budynków
  Mieszkańcy usuwają skutki wichury Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Przez Lubelszczyznę przeszła trąba powietrzna. Jedna osoba została lekko ranna. Uszkodzonych zostało około 120 budynków, w tym około 40 budynków mieszkalnych. Na miejscu pracuje straż pożarna, która próbuje zabezpieczyć budynki.

  W wielu regionach panuje niebezpieczna pogoda. Obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Burzowo było m.in. w okolicach Lublina. Tam we wtorek przeszła trąba powietrzna.

  >>> SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA

  Uszkodzonych 120 budynków

  Zjawisko pojawiło się w gminie Wojciechów.

  - Przed godziną 12 przez cztery miejscowości przeszła trąba powietrzna szerokości 50-100 metrów. Około 120 budynków jest uszkodzonych w różnym stopniu. Mamy też informacje o jednej poszkodowanej osobie, którą zaopiekowało się pogotowie ratunkowe - poinformował Szczepan Goławski, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

  Poinformował, że trwa zabezpieczanie uszkodzonych i zerwanych dachów. - Na szczęście uszkodzone nie są całe budynki, a tylko połacie dachów - dodał. Ma nadzieję, że do wieczora uda się zabezpieczyć uszkodzone budynki tak, aby nie zagrażały im opady deszczu.

  Jak powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, na miejscu pracuje 35 zastępów straży pożarnej, a uszkodzenia odnotowano w 42 gospodarstwach. Jedna trzecia to budynki mieszkalne, a pozostałe to budynki gospodarcze.

  Mieszkańcom gminy pomoże też wojsko. - Pojawi się tu około stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Brygady Lubelskiej, ze sprzętem, z potrzebnymi agregatami, z tym wszystkim, czym dysponują - zapowiedział Czarnek podczas konferencji prasowej.

   

   

  Zebrał się sztab kryzysowy

  W miejscowości Stasin zebrał się sztab kryzysowy i będzie obradował do godzin wieczornych we wtorek. Trąba połamała słupy elektryczne, brakuje też wody pitnej.

  Wieczorem udało się w większości odbudować sieć energetyczną na terenie gminy.

  - W związku z zaangażowaniem ponad 20 brygad terenowych Polskiej Grupy Energetycznej Dystrybucja sieć została w większości odbudowana do godziny 18 i sukcesywnie kolejni odbiorcy energii elektrycznej są przyłączani do sieci. Wszyscy energetycy obecni na miejscu będą pracowali do usunięcia wszystkich skutków dzisiejszej wichury - podał rzecznik prasowy Polskiej Grupy Energetycznej Dystrybucja Adam Rafalski. - Służby są w terenie i jeszcze dzisiaj usuną skutki tego niszczycielskiego wiatru - dodał.

  Wójt gminy Wojciechów Artur Markowski powołał komisję do szacowania strat.

  - Straty są duże, są dopiero liczone, na bieżąco szacowane. Pracownicy ośrodka pomocy społecznej i członkowie ze sztabu kryzysowego chodzą z sołtysami i szacują straty – powiedział Markowski.

  O sile żywiołu mówili mieszkańcy gminy. - Moment, chwila, nic nie było. Świerki latały w górze. To była trąba, urwało wierzchołek świerka i szło daleko - mówiła jedna z mieszkanek miejscowości dotkniętych skutkami trąby.

  - Sekundy, to były sekundy. Potem zamknąłem oczy i powiedziałem "Boże, niech dzieje się, co chce" - relacjonował inny. - W mieszkaniu tylko szybę nam wybiło, bo leciały eternity - mówiła inna z osób, której gospodarstwo ucierpiało po trąbie powietrznej. Jak dodała, wiatr zerwał też kawałki dachu ze stodoły i innych budynków.

  Groźnie było też w gminie Milanów. W miejscowości Okalew pod wpływem wiatru zawalił się dach jednego z budynków. Z kolei w miejscowości Cichostów o jeden z budynków oparły się dwa złamane drzewa.

   

   

  Na miejsce przyjechał premier

  Premier Mateusz Morawiecki przybył do Stasina w gminie Wojciechów na Lubelszczyźnie. Szef rządu spotkał się ze sztabem kryzysowym, oglądał straty wyrządzone przez nawałnicę i rozmawiał z mieszkańcami gminy.

  - Każdy jest głęboko wstrząśnięty, my jesteśmy wstrząśnięci, ale warto podkreślić, że państwo nie zostawi tutaj nikogo samego - zapewnił szef rządu.

  Premier podziękował mieszkańcom gminy i służbom, które pomagają w trudnej sytuacji.

  - Będzie dodatkowa pomoc rządowa, w takich sytuacjach poprzez wojewodę, który tutaj jest na miejscu. Były w różnych tragicznych okolicznościach wypłacane różnego rodzaju pieniądze, zasiłki, wsparcie i takie środki również zostaną teraz zapewnione wszystkim mieszkańcom, którzy ucierpieli - zapowiedział premier.

  Na miejsce udała się także wicepremier Beata Szydło oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

  - Najważniejsze jest to, że nikt nie zginął i że służby zadziałały bardzo szybko. Teraz najważniejsze jest, by zabezpieczyć ludziom możliwość mieszkania. Będziemy pomagać - zapewniała wicepremier Beata Szydło.

  Jak zapowiedziała, mieszkańcy miejscowości dotkniętych trąbą powietrzną będą mogli występować o zasiłki w wysokości do sześciu tysięcy złotych w ramach pierwszej pomocy. Dodała też, że będzie apelować do premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomienie środków w ramach tzw. rezerwy klęskowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tak samo
  Robił tusk
  ~ala /2019-05-22 11:07
 • trąba a może tromba
  trąbą, trąba trąba... jaka trąba??? przyjęło sie godoć na bardzo silny wiotr trąba jak na sportowe buty - adidasy. Tak ja, że wybuchła butla z gazem lub inne bzdury.
  ~szymonidus /2019-05-22 07:38
 • Zniszczone dachy
  Szkoda ludzi. Jednak w większości widać zniszczone dachy z eternitu. Można było zlikwidować wcześniej. Sposób likwidacji w chwili obecnej nijak się ma do BHP.
  ~Jadech /2019-05-22 07:21
 • I tak to jest
  Jeszcze niedawno wznosili modły o deszcz. Bóg dał co miał pod ręką.
  Leokadia Luska /2019-05-22 06:34
 • Koszt podróży Premiera na pomoc Poszkodowanym
  Plus koszt podróży p.Szydło.Ich obecność nic nie pomogła w sensie wymiernym a pieniądze wydane na przeloty śmigłowcami, wynagrodzenia pilotów, ochrony, kierowców...to byłaby realna finansowa pomoc.
  MACIERZANKA1x5o /2019-05-21 19:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...