Informacje
 • "Trąba wirowała z prędkością 200 km/h". Eksperci o sobotnich zjawiskach

  15-07-2012 18:03 Jak naukowcy mierzą siłę tornad i co z tego wynika?

  Najsilniejsze z sobotnich trąb miały siłę F2 w skali Fujity

  Kontakt 24/janusz325

  - Wczorajsze trąby powietrzne mogły wiać z prędkością przekraczająca 200 km/h - na antenie TVN24 powiedziała profesor Janina Trepińska z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak dodała, naukowcom bardzo trudno jest przewidzieć takie zjawiska pogodowe.

  O wczorajszych trąbach powoietrznych, które nawiedziły województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie, na antenie TVN24 mówiła ekspert, prof. Janina Trepińska z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  200 km/h

  - Prędkość wiatru w trąbie mogła przekroczyć 200 km/h - poinformowała badaczka. Jest to jednak oszacowanie, a nie pomiar. Zmierzyć bowiem wiatru w trąbie nie sposób. - Żaden anemometr nie ostoi się, zostanie zniszczony przy tych prędkościach ruchu powietrza - zaznaczyła. Jak zatem meteorolodzy doszli do takiej wartości?

  - Ocenia się ją po skutkach zjawiska - poinformowała Trepińska. Do oceny szkód, które wyrządziły trąby, powstała sześciostopniowa - od F0 do F5 - skala. Od nazwiska autora nazwana skalą Fuijty.

  Zdaniem meteorologów wczorajsza trąba miała siłę F2, bo łamała drzewa i niszczyła budynki. Silniejsze trąby mogą unosić samochody, a najpototężniejsze z nich nawet zrywać asfalt z ulic. do tego zdolne są jednak trąby o sile F5 - najwyższej w skali Fujity.

  Zakłady ubezpieczeniowe

  Jako ciekawostkę profesor przytoczyła historię powstania skali Fujity. Została ona bowiem opracowana nie dla synoptyków, a na potrzeby towarzystw ubezpieczeniowych. Jako, że nie ma innego sposobu mierzenia siły tornad, to na jej podstawie wypłacane są odszkodowania w Stanach Zjednoczonych.

  "Trudno przewidzieć"

  Profesor Trepińska dodała ponadto, że obecnie nie ma możliwości przewidzenia zjawisk takich jak trąby powitrzne.

  - Możemy tylko z pewnym prawdopodobieństwem podawać, że z potężnej chmury Cumulonimbus rozwiniętej w pionie, może powstać trąba powietrzna - wyjaśniła klimatolog.

  W sobotę w województwie kujawsko-pomorskim oraz pomorskim doszło do gwałtownych zjawisk pogodowych. Trąby powietrzne pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne, powaliły drzewa, blokując lokalne drogi. Na skutek przejścia żywiołów zginęła jedna osoba, 10 zostało rannych.

  "Domy eksplodują"

  Profesor Marek Kejna z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, zwraca uwagę, że trąby powietrzne to ogromne zagrożenie dla ludziego życia. Klimatolog radzi, by w przypadku, gdy tornado znajdzie się w pobliżu naszego mieszkania, otworzyć okna. - W czasie przechodzenia takiego wiru wytwarza się olbrzymia różnica ciśnień i w efekcie domy wprost eksplodują - wyjaśnia klimatolog.

  Piwnica lub łazienka

  Ludzie przebywający w budynku, obok którego występuje trąba powietrzna, powinni schronić się najlepiej w piwnicy lub w łazience - w miejscu, gdzie są murowane ściany.

  - Pamiętajmy również, że największym niebezpieczeństwem podczas trąb powietrznych są latające przedmioty przenoszone przez wiatr z ogromną siłą - podkreślił klimatolog.

  Jeśli trąba powietrzna zastanie nas w otwartej przestrzeni, to powinniśmy poszukać zagłębienia terenu i tam się schronić.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Coraz gorzej...
  Kiedys slyszalo sie o sporadycznych trabach powietrzcnych w Polsce. Teraz to juz praktycznie codziennosc. Sklasa F2 ?? To bardzo duzo. Chce powiedziec, ze do tego by nie dochodzilo, gdyby ludzie nie eksperymentowali w pogodzie. Dziekuje, pozdrawiam :)
  ~olaolaolalola /2012-07-19 10:45
 • Siła Tornada F2
  Wszystkie zniszczenia wskazują na F2. Chłopaki z PŁB - Łowcy Burz - którzy naprawdę mają ogromną wiedzę na te temat również określają siłę na F2. Pamiętajcie - F3 - zawsze, a to zawsze poderwie i przewróci auto osobowe. Jeżeli auta będące w tornadzie nie zostały poderwane w powietrze nie ma mowy o F3. Auto osobowe jest dobrym odniesieniem. Waży około tonę do półtora i ma standardowe wymiary plus/minus. A dom jeden to chatka nad jeziorem a drugi to wielka murowana willa.
  ~pASJONATA /2012-07-15 21:56
 • lowca tornad
  a skad ta biedna kobiecina moze wiedziec jaka byla predkosc? niech sobie obejrzy dokument o lowcy tornad w USA to sie dowie jak wpuszczaja sondy w srodek oka cykoonu i bedzie miala poglad - zgadywanie oraz dobre rady w stylu "chowac sie do piwnicy" sobie darujmy
  ~lowca /2012-07-15 21:54
 • NIE EKSPLODUJĄ !
  Profesor Marek Kejna z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu .......Klimatolog radzi, by w przypadku, gdy tornado znajdzie się w pobliżu naszego mieszkania, otworzyć okna. - W czasie przechodzenia takiego wiru wytwarza się olbrzymia różnica ciśnień i w efekcie domy wprost eksplodują - wyjaśnia klimatolog .....NIEPRAWDA !!!! Tak uważano w USA, badania samego Fujity obaliły tę tezę już w latach 80 tych minionego wieku. Biedni przestraszeni ludzie pootwierają okna przy F2 i wyrwie im dach od środka i zniszczy całe wnętrze. Nawet na zdjęciach z tych polskich tornad widać żę domy murowane z oknami plastikowymi często są nienaruszone oprócz dachu. Gdyby ktoś otworzył okna podczas F2 to ma dwa razy większę zniszczenia Panie Profesor Marek Kejna z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu.
  ~pASJONATA /2012-07-15 21:50
 • Trąby powietrzne
  Niedługo będzie tak dużo tych trąb , że będą robione filmy w odcinkach :''TRĄBY POWIETRZNE W POLSCE'' :)
  Damian Pabianice /2012-07-15 21:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...