Informacje
 • Trąby powietrzne nad północną Polską

  15-07-2012 16:46 Jedna osoba zginęła, dziesięć jest rannych. Trąba położyła 400 ha lasu

  Trąba powietrzna koło Sztumu

  Kontakt 24/barbara

  W województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim doszło do gwałtownych zjawisk pogodowych. Trąby powietrzne pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne, powaliły drzewa, blokując lokalne drogi. Na skutek przejścia żywiołów zginęła jedna osoba, przynajmniej dziewięć jest rannych. Zdjęcia i filmy z dotkniętych przez trąby miejscowości dostajemy na Kontakt24 i Kontakt Meteo.

  - W  województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim dostaliśmy kilkaset zgłoszeń związanych z przejściem trąb powietrznych - poinformował rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

  Zniszczonych lub uszkodzonych jest kilkadziesiąt budynków. Jedna osoba nie żyje, a przynajmniej dziewięć jest rannych. - Ta sytuacja jest dynamiczna, a dane mogą ulec zmianie - zaznaczył Frątczak.

  Pomorskie: jedna osoba nie żyje, 5 rannych

  Trąba powietrzna przeszła nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego Przewróciła domek letniskowy, zabijając mężczyznę i raniąc pięć innych.

  - Trąba pojawiła się najpierw w powiecie starogardzkim, gdzie całkowicie lub częściowo pozrywała dachy z przynajmniej kilku domów lub budynków gospodarczych znajdujących się m.in. w miejscowościach Radogoszcz i Kopytkowo - poinformował Tomasz Szeliga z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa.

  W miejscowości Wycinki w tym samym powiecie trąba przewróciła domek letniskowy. - W wyniku tego zdarzenia zginął mężczyzna, a pięć innych osób zostało rannych, na szczęście niegroźnie - powiedział Szeliga, dodając, że znad powiatu starogardzkiego trąba przeniosła się na teren powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego.

  W tym ostatnim powiecie w jednej z miejscowości zerwany został dach obory, a w Barlewicach - powalone słupy energetyczne, co pozbawiło prądu część mieszkańców.

  Kujawsko-pomorskie: 4 osoby ranne

  W woj. kujawsko-pomorskim trąba powietrzna przeszła nad powiatami świeckim i tucholskim.

  W miejscowości Stara Rzeka (pow. Świecie n. Wisłą) ranne zostały cztery osoby. Wskutek przewrócenia przez wichurę domku letniskowego poszkodowana została trzyosobowa rodzina. Najbardziej ucierpiała kobieta, którą przetransportowano do szpitala w Bydgoszczy, a mąż i kilkunastoletnia córka zostali przewiezieni do szpitala w Świeciu n. Wisłą. Czwartym poszkodowanym, przez złamaną gałąź, jest mieszkaniec wsi, któremu udzielono pomocy na miejscu.

  Z obserwacji strażaków wynika, że nawałnica przeszła w pasie o długości 7-8 kilometrów i szerokości 300 metrów. Największe straty wichura wyrządziła w we wsiach Stara Rzeka i Łączek.

  Pomiędzy miejscowościami Zdroje i Ludwichowo (pow. Tuchola) oraz we wsi Bagienica wskutek nawałnicy zostały zniszczone dwa domy, z dwóch domów wichura zerwała dachy, a z czterech innych dachówki. Uszkodzonych zostało też dziewięć budynków gospodarczych i stodoła.

  400 ha Borów Tucholskich zniszczonych

  Trąba powaliła 400 ha Borów Tucholskich w woj. kujawsko-pomorskim - poinformował dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

  - Jestem leśnikiem na tych terenach 37 lat, ale czegoś podobnego nie wdziałem. Trąba powietrzna przeszła pasem o długości 8-9 kilometrów i szerokości 300-400 metrów, a miejscami nawet kilometra. Zaczęło się od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej gigantyczny podmuch szedł przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki - powiedział Kaczmarek.

  Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen. Dorodne drzewa zostały powyrywane z korzeniami lub przecięte na pół. Przewróconych i ściętych zostało około 80-100 tysięcy metrów sześciennych drzew. Precyzyjne ustalanie szkód potrwa potrwa przynajmniej kilka dni.

  - Sam mieszkam w centrum zniszczeń, w Łążku-Szarłacie, ale akurat nie było mnie w domu. Żywioł oszczędził mój dom, ale wszystkie domy w sąsiedztwie zostały pozbawione dachów. W okolicy nie ma prądu - zaznaczył dyrektor RDLP.

  Leśnicy wraz ze strażakami od świtu starają się usunąć powalone drzewa z głównych dróg.

  Kaczmarek podkreślił, że do lasu nie sposób wejść, nie widać nic ponad pięć metrów w głąb. Istnieje obawa, że w lesie mogły znajdować się jakieś osoby, które zbierały jagody lub grzyby.

  Leśnicy będą starali się usunąć powalone drzewa do stycznia przyszłego roku, aby odzyskać jak najwięcej drewna. Późnej trzeba będzie zacząć odtwarzanie lasów.

  Wielkopolskie: ponad 100 interwencji strażaków

  W Wielkopolsce trąb powietrznych nie odnotowano, ale mieszkańcom województwa dały się we znaki nawałnice. Przeszły nad powiatami północnej części województwa około godziny 16. Strażacy interweniowali tam ponad sto razy.

  - Najpoważniejsza sytuacja jest w pow. pilskim. Tutaj strażacy interweniowali już w około 60 miejscach. W Pile na ul. Bydgoskiej, najprawdopodobniej w wyniku wyładowania atmosferycznego, runął komin na budynku mieszkalnym. Silny wiatr uszkodził również dach szkoły policyjnej - poinformował rzecznik wielkopolskiej straży Sławomir Brandt.

  Strażacy na bieżąco współpracują z przedsiębiorstwem energetycznym, sześciu pilarzy z zakładów zieleni miejskiej w Pile pracuje przy usuwaniu powalonych drzew.

  Dużo zdarzeń odnotowano też w pow. czarnkowsko-trzcianeckim. Tam silny wiatr zerwał trzy dachy. 
  - Starostwo Powiatowe w Pile uruchomiło samochód z plandekami, który dowozi je w miejsca, gdzie są uszkodzone dachy. Większość gmin tego powiatu boryka się z przerwami lub brakiem energii elektrycznej - powiedział Brandt.

  Nieprzejezdne drogi, miejscowości bez prądu

  - Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 525 w wyniku powalonych na nią wielu drzew. Podobna sytuacja jest na wielu lokalnych drogach tych trzech województw - wyjaśnia rzecznik prasowy PSP.

  - W większości poszkodowanych powiatów w woj. pomorskim a także powiatach tucholskim i świeckim w woj. kujawsko-pomorskim oraz pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim w woj. wielkopolskim większość miejscowości pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej z uwagi na uszkodzone stacje transformatorowe i zerwane linie energetyczne - opisuje sytuację Frątczak.

  Trąby powietrzne w Polsce to norma

  - Nie ma roku, w którym nie zanotowalibyśmy trąb powietrznych - mówi Agnieszka Cegielska. W Polsce charakteryzuje je siła wiatru mniejsza niż 140 km/h. Ze względu na ich niewielką, w stosunku do huraganów siłę, trudno przewidzieć kiedy i gdzie wystąpią. Zazwyczaj to zjawiska lokalne.

  - Trąby powietrzne w naszej szerokości geograficznej zdarzają się przy okazji przechodzenia frontu atmosferycznego i wyładowań atmosferycznych wtedy, kiedy nad Bałtykiem jest aktywny niż - wyjaśnia Cegielska. - A z taką sytuacją mieliśmy do czynienia dziś.

  - W nocy gwałtowne zjawiska pogodowe będą się wyciszać - uspokaja prezenterka pogody TVN Meteo.

  SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZĄ NOC

  WIĘCEJ W SERWISIE KONTAKT 24

  Zdjęcia i filmy z pogodowych kataklizmów nad północną Polską stale dostajemy od Internautów na Kontakt Meteo i Kontakt 24:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Traby wieksze od atmosferycznych
  Najwieksze traby w Polsce to ksieza i politycy.To prawda pojawia sie kolejne tematy na ambonach i proba wciskania ciemnoty parafianom,tyle ze jestesmy zbyt inteligientni by w te bzdety wierzyc.Szkoda tylko ze Tornado zabiera spoleczenstwu dachy nad glowa i dorobek ciezkiej pracy a nie niszczy tych szczytow politycznych karierowiczow,ktorym Narod jest obojetny.
  ~alis /2012-07-21 10:15
 • edi
  modlić się i błagać o przebaczenie, pod wisielcem,pod obrazem i bęc na glebe!
  ~waza /2012-07-16 17:40
 • do waza
  trąby są karą za takich jak ty...
  ~edi /2012-07-15 15:34
 • Trąby..... trzeba wykorzystać.
  Klechy z tego już ułożą niezłą bajkę,będzie temat na ambonkę, swieżutki :
  "to ręka boża sięgnęła bez bożne tereny, bo nie ma kaplicy w lesie, a by się ostał, musicie się wiecej modlić i wiecej rzucać na tace,musimy objąć te tereny,
  pod klasztory i nasze ziemie"
  Boga żadnego nie ma i to jest kolejny dowód.
  I kombinacje kapucynów, sekciarzy,bałwochwalców i oszustów religijnych
  nie zatrzymają ataku przyrody,zmian ciśnień,chmur burzowych, opadów
  i galaktyki.
  Kapucyni zrezygnujcie z tej bezmyślnej roboty i oddajcie kase narodowi
  na pokrycie strat, jedyne czym możecie odkupić swoje kary.
  Weżcie się za normalną robotę,bez ciągłych inscenizacji.


  ~waza /2012-07-15 14:51
 • Głupie trąby powietrzne!
  Nie lubie już lato bo są te gwałtowne burze wole juz zime .. w zime też mogą być burze ale napewno nie trąby powietrzne.
  ~PoCoWamNick /2012-07-15 13:38
 • kara dla odpowiedzialnych za brak ostrzeżenia
  ludzie którzy ucierpieli są nic nie winni , tylko ci którzy ich nie ostrzegli - powinni za to odpowiedzieć , niech teraz oni oddadzą swoje pensje żeby pomóc poszkodowanym
  ~big /2012-07-15 11:46
 • Połowa tygodnia cieplejsza,z nawałnicami!!!
  W czwartek czeka nas kilkugodzinna zmiana pogody.Od Wysp Brytyjskich po Skandynawię rozciagał się bedzie kolejny układ niskiego ciśnienia,który z południowego zachodu ściągnie na chwilę cieplejsze powietrze.W ciągu dnia wkroczy od zachodu zimny front atmosferyczny z opadami deszczu i bardzo gwałtownymi burzami!!! Najwięcej burz utworzy się w północnych,środkowych,zachodnich i częściowo południowych regionach naszego kraju.Burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu,grad o średnicy do 3 cm oraz potężne porywy wiatru do ok.100 km/h i znów pojawią się trąby powietrzne.
  Duża różnica temperatury-od 18-20 stopni na północy Polski,25-26 stopni w centrum do 29 stopni w Małopolsce.Wiatr umiarkowany,podczas burz silny i porywisty,południowo-zachodni i zachodni.Proszę o rozwagę!!
  ~greg /2012-07-15 11:28
 • kto przewidzial
  taka wspaniala pogoda że nikt tego nie przewidzial? nie wiedzieliscie ze trzeba ludzi ostrzegac ?! żałosne..
  ~XOC7q6 /2012-07-15 10:57
 • do "Eol''
  Czytaj uważnie:140/h a nie 140/s.
  ~lion /2012-07-15 10:05
 • Zmiana systemu ostrzegania
  IMGW które jest odpowiedzialne za ostrzeżenia o gwałtownych zjawskach w Polsce nie wydało takich, prócz tego w prognozie nie ma nic o burzach na sobote. Mamy poważny incydent burzowy z nawałnicami i tornadami a " Państwowy Instytut Meteorologii i gospodarki wodnej- gdzie mniejszymi literami "Państwowy Instytut Badawczy Najlepsze Źródło Informacji o Polskiej Meteorologii i Hydrologii" nie wydaje najmniejszego stopnia ostrzeżenia!! udostępnia swoje bierzące radary odpłatnie!!, to jak ci ludzie mają się dowiedzieć o zagrażającym im zjawiskom, nie wolno w ten sposób ponieważ to państwowa instytucja a nie prywatna.Zamiast poszerzać ostrzeżenia przez m.in. radio które sprawdza sie bardzo dobrze w Stanach podczas przechodzenia gwałtownych zjawisk, to się pogrąża teraz by się proces przydał dla państwowej instytucji która mając radary nie robi nic a tornada pustoszą kraj
  ~Mir /2012-07-15 02:06
 • to jest coś niesamowitego
  jak zobaczyłem zdjęcia i video tych trąb to normalnie "koparka" mi opadła :-0 gdyby to było w Stanach to nie zwróciłbym szczególnej uwagi ale u nas ! ? normalnie szok ! wielki szacun dla autorów zdjęć i nagrań video !!!
  ~grzesiu /2012-07-15 00:13
 • 140 m/s? To jest 504 km/h!
  Nie robcie takich bledow.
  Czy wszystko jest naprawde normalne? Jak jest upal i burze to sie cieszyscie ze jest cieplo i takie ma byc lato. Jak jest chlodo i pada to tez sie cieszyscie i mowicie ze takie jest w Polsce normalne lato.
  ~Eol /2012-07-14 23:40
 • Coś trzeba z tym zrobić
  Proponuję coś z tym zrobić. Dlaczego w USA kiedy szanse na tornado wynoszą mniej niż 10% to w telewizji trąbią od rana a w Polsce jak przeszło EF-3 (taka siłę miało to tornado) to dowiadujemy się po fakcie od internautów. CO POWIECIE RODZINIE TEGO TRAGICZNIE ZMARŁEGO, któremu nikt nawet nie powiedział że nadchodzi wir i tym rannym żeby uciekali. Coś wam powiem będzie tylko gorzej a ci z IMGW nic nie znają się na pogodzie. Trzeba założyć stronę z AKTUALNYMI mapami radarowymi i z ostrzeżeniami przed gwałtownymi zjawiskami taką jak burze.dzis.net LUDZIE RÓBCIE COŚ!!!!!!
  ~skawek /2012-07-14 22:50
 • ciągle coś
  nie wiem co bym co bym zrobił gdyby takie coś się pojawiło..:(;(:(
  ~kwiatek /2012-07-14 21:45
 • trąby
  jak tak bedzie to trzeba będzie szmaba na schrony przerabiac...
  ~darek /2012-07-14 21:26
 • LOWCY BURZ MIELI RACJE - Do ciebie.
  W Polsce nie występuję TRONADA tylko TRĄBY POWIETRZNE. Tornada występują w USA.
  Ale zgodzę się z tym, że NIKT nie ostrzegał.
  ~Paczaj /2012-07-14 21:24
 • burze i burze
  jestem mieszkańcem Mirotek widziałem te chmury z których powstała trąba w Osieku
  nawet widziałem fragment leju... szok
  ~kwiatek /2012-07-14 21:23
 • TRĄBA POWIETRZNA
  Osobiście mieszkam w smętowie granicznym 15 km od osieka , tutaj też przeszła trąba powiterzna zniszone pare domów , silosy. Niesamowity i przerażający widok.
  ~Marcin /2012-07-14 21:14
 • : c
  I pomyśleć , że to kilka kilometrów ode mnie !
  ~Szutum /2012-07-14 21:03
 • trąba !!!
  kiedyś takie trąby były tylko w USA a teraz tutaj w, Polsce
  ~kwiatek /2012-07-14 20:57
 • pogodynka.pl jak zwykle chce tylko kasy
  Dane opóźnione są o 4 do 6 godzin, choć dzieją się ekstremalne zjawiska. Ile nieszczęść można by uniknąć, ile samochodów przestawić/wprowadzić do garażu gdyby dane były podawane na bieżąco.
  ~Mirek /2012-07-14 20:55
 • LOWCY BURZ MIELI RACJE
  Łowcy Burz ostrzegali przed możliwymi trabami
  Nawet model GFS dawał w tym rejonie wspolczynnik (STP) wyst.tornad na ponad 1!
  IMGW nawet słowem się nie zająknęło. Ale czy oni kiedys ostrzegli ludzi? Nigdy.Zawsze po fakcie
  ~luki /2012-07-14 20:46
 • Nawet nie ostrzegaliście..
  w upały ostrzegali że może powstać trąba powietrzna a nie było nigdzie
  ~Eloo /2012-07-14 20:38
 • zdjecie ze Sztumu .. jak z Alei Tornad w Stanach!
  hardkor, doslownie jak z programow Discovery
  ~kika /2012-07-14 20:34
 • trąba powietrzna !
  oatro , jak w tych filmach ...Science Fiction!!
  ~aha /2012-07-14 19:47
 • ???
  A czemu nie ostrzegliście wczoraj przed tymi zjawiskami? Większość ludzi jest totalnie zaskoczona tym, bo w telewizji tego nie nadawali. Tylko niektórzy przewidzieli dzisiejsze trąby powietrzne i chwała im za to.
  ~mottus /2012-07-14 19:46
 • Znawcy......
  A pewien "ZNAWCA" powiedział "Przy temperaturze mniejszej niż 30 stopni trąby powietrzne nie powstaną" ...
  ~anonim /2012-07-14 19:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...