Informacje

 • Tragiczna sobota - kolejne siedem osób zmarło w Polsce z wychłodzenia

  24-01-2016 09:11

  Od początku zimy jest już 90 ofiar

  Zima jest szczególnie groźna dla osób starszych i samotnych

  Fot.: Shutterstock, film: TVN Meteo

  Utrzymujące się niskie temperatury powodują, że z powodu mrozu umierają kolejne osoby. Nie są to tylko bezdomni, ale także ludzie starsi i samotni.

  Mroźna pogoda wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Prawie każdego dnia ludzie zamarzają na ulicach.

  W ciągu ostatniej doby zamarzło 7 osób - 3 w województwie małopolskim, po 1 w kujawsko-pomorskim, mazowieckim, śląskim i zachodniopomorskim.

  Tragiczny bilans

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że od początku stycznia z wychłodzenia zmarło już 75 osób. Od listopada 2015 roku, kiedy rozpoczęły się mrozy, zamarzło ich aż 90. W styczniu, dniem z najtragiczniejszym bilansem była niedziela 3 stycznia, kiedy z powodu wychłodzenia zmarło 12 osób.

  W ciągu ostatnich dziesięciu dni zamarzły 22 osoby. 13.01 - 3, 14.01 - 1, 15.01 - 1, 17.01 - 2, 18.01 - 2, 19.01 - 2, 20.01 - 2, 22.01 - 2, 23.01 - 7.

   

  Alarmuj, zgłaszaj

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje o zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz potrzebujące pomocy. Czasem wystarczy jeden telefon, by pomóc i uratować komuś życie. Odpowiednie służby należy informować, dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.

  Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe. Gdy widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest od razu sprawdzane.

  Nie bądźcie obojętni

  Są także pozytywne informacje związane z interwencjami dotyczącymi mroźnej pogody. Wiele osób reaguje na krzywdę innych. W ciągu ostatniej doby w całej Polsce uratowano od wychłodzenia kilkadziesiąt osób, w tym dzięki zgłoszeniom osób postronnych.

  Funkcjonariusze podczas patroli zwracali szczególną uwagę na osoby bezdomne, samotne, przebywające na przystankach, w pustostanach, a także na tych, którzy samodzielnie przemieszczali się pieszo lub przebywali z dala od miasta.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...