Informacje
 • Turyści opadli z sił po całodziennej wędrówce. Na pomoc ruszyli goprowcy

  23-01-2019 20:08 Dwie akcje w masywie Lubania w Gorcach w ciągu doby
  Bezpieczeństwo w górach Foto: Grupa Podhalańska GOPR/Facebook | Video: TVN24

  Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w ciągu jednej doby musieli interweniować dwukrotnie w masywie Lubania w Gorcach. W środę późnym popołudniem dotarli do trzech turystów, którzy opadli z sił i nie byli w stanie kontynuować wędrówki.

  Goprowcy w środę po południu otrzymali wezwanie dotyczące trzech turystów, którzy opadli z sił podczas schodzenia ze szczytu Lubania w kierunku Grywałdu.

  "Mężczyźni są wyczerpani całodzienną wędrówką w głębokim śniegu i nie są w stanie jej samodzielnie kontynuować. Dodatkowo posiadają przy sobie tylko jedną sprawną latarkę, co znacznie utrudnia poruszanie się" - poinformował na Facebooku GOPR.

  Dotarli do turystów

  Dzięki specjalnej aplikacji ratownikom udało się zlokalizować położenie zagubionych. Dotarli do nich około godziny 18.20 i zaczęli transportować w dół. Ratownik dyżurny GOPR przyznał jednak, że akcję ratunkową utrudniały powalone drzewa.

  Ratownicy sprowadzili turystów w doliny o godz. 19, a następnie przetransportowali ich na nocleg do Szczawnicy. Mężczyźni są bezpieczni i w dobrym stanie.
  Urodzinowa wycieczka w góry

  We wtorek po godzinie 19 GOPR również interweniował w masywie Lubania.

  "O wielkim szczęściu i prezencie od losu może mówić turysta, który wybrał się w swoje 27 urodziny na pieszą wycieczkę w góry i całą noc spędził brodząc w głębokim śniegu. W nocy temperatura otoczenia spadła do około -18 stopni" - czytamy na profilu ratowników.

  W akcji ratunkowej uczestniczyło 13 ratowników GOPR oraz policjanci. Do godziny 3.30 w nocy przeczesywali szlaki, potoki i polany. Turysty nie można było namierzyć ponieważ - jak się później okazało - rozładował się mu telefon, który później wpadł w głęboki śnieg. Na szczęście mężczyźnie nic się nie stało. "Oprócz lekkiego wychłodzenia i przemoczonych ubrań skończyło się na szczęście tylko na zmęczeniu i strachu" - piszą goprowcy.

  "Apelujemy, aby nie wychodzić w góry samotnie. Na szlakach panują trudne warunki do uprawiania pieszej turystyki, zalecamy poruszanie się w rakietach śnieżnych lub nartach skiturowych. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze oraz dodatkowej żywności, łącznie z ciepłą herbatą w termosie" - przestrzegają ratownicy.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...