Informacje
 • Tydzień po nawałnicach, tysiące ludzi wciąż bez prądu

  18-08-2017 10:58 Strażacy interweniowali niemal 23 tysiące razy
  Tydzień po nawałnicach, tysiące ludzi wciąż bez prądu

  Zniszczenia po nawałnicy są ogromne

  TVN24

  Wciąż trwa usuwanie szkód spowodowanych nawałnicami, które przeszły przez Polskę w ubiegły weekend. Do piątku rano straż pożarna interweniowała prawie 23 tysiące razy.

  W nocy z piątku na sobotę przez Polskę przeszedł front atmosferyczny niosący gwałtowne burze. Najgorsza sytuacja panowała na Pomorzu.

  Jak poinformował w piątek rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, w związku z interwencjami strażacy interweniowali już 22 931 razy. W działaniach brało udział 81 836 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Najczęściej strażacy byli wzywani na Kujawach i Pomorzu (6 838 razy). W Wielkopolsce odnotowali 5 378 wezwań, na samym Pomorzu - 3392 razy, a na Dolnym Śląsku - 1160 razy. Tylko w czwartek interwencji było 829.

  Liczba budynków, które zostały uszkodzone przez nawałnice wzrosła do 4392. 3196 z nich to budynki mieszkalne, a zdecydowana większość (2688) znajduje się na Pomorzu i Kujawach.

  Tysiące odbiorców bez prądu

  Frątczak powiedział, że według danych z godziny 6.30 bez prądu było nadal 10 996 odbiorców. 8236 - na terenie województwa pomorskiego, 2637 - w województwie kujawsko-pomorskim i 123 - w województwie wielkopolskim.

  Bilans ofiar śmiertelnych nie uległ zmianie. Zmarło sześć osób, z czego pięć poniosło śmierć na Pomorzu. Wśród nich były dwie harcerki, przebywające na obozie w Suszku. Od czwartku wzrosła liczba osób poszkodowanych - do 54, w tym 15 strażaków.

  Około 7500 odbiorców w województwie pomorskim nadal nie ma prądu. Zaraz po przejściu nawałnicy, w kulminacyjnym momencie energii elektrycznej nie miało ok. 130 tysięcy gospodarstw.


  Wyłączone są 303 stacje transformatorowe średniego napięcia.

  Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Lewandowski poinformował w piątek, że najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie kartuskim, w którym energii elektrycznej nie ma ponad 4,3 tysięcy gospodarstw domowych.

  Spółka Energa Operator informuje, że w kilku wsiach w gminie Dziemiany mieszkańcy będą musieli poczekać na prąd do niedzieli.

  Niszczycielskie bow echo

  Jak tłumaczyła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, gwałtowna pogoda to efekt napływu gorących mas powietrza.

  - Przez wiele dni płynęły do nas gorące masy znad Afryki, niosąc ogromną ilość energii. Od zachodu wtargnęło również powietrze polarne, więc uformował się front atmosferyczny oddzielający te dwie masy. W tej gorącej masie, przed głównym frontem atmosferycznym, który jest zawsze bardzo pilnowany przez meteorologów, utworzył się krótki front burzowy, tak zwana linia nawałnic, linia szkwałowa - tłumaczyła przyczynę zaistniałej sytuacji. Jedna z tych linii przekształciła się w bow echo, które, jak określa je Unton-Pyziołek jest jak "taran silnego wiatru, wiejącego równolegle do ziemi, który ścina wszystko, co ma na swojej drodze".

  Na piątek i sobotę ponownie prognozuje się przejście frontu burzowego, również przez regiony, które w ubiegły weekend ucierpiały najbardziej.

  Wojciech Raczyński o pogodzie w piątek i sobotę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • polska w ruinie
  Tak bedzie wygladac polska za kadecji Pis ?
  ~jann /2017-08-18 11:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...