Informacje

 • Upały spowalniają refleks i zaburzają koncentrację. Efekt? Więcej wypadków

  12-06-2018 10:33

  W gorące dni róbmy dużo postojów

  Co zrobić, żeby uniknąć zimą wypadku samochodowego? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Policjanci alarmują - liczba wypadków podczas upałów rośnie. Wysoka temperatura powoduje szybsze zmęczenie jazdą czy zaburzenia koncentracji.

  Od początku maja na polskich drogach doszło do około 749 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 911 zostało rannych. Policjanci zauważają, że przyczyną większej liczby niebezpiecznych zdarzeń na drogach paradoksalnie może być piękna wiosna.

  - Pogoda ma duży wpływ na psychofizykę kierowców - mówił Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. - W ostatnich dniach mamy do czynienia z upałami. Może to powodować szybsze zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a gorsza dyspozycyjność kierowcy może z kolei bezpośrednio przekładać się na jego styl i technikę jazdy, a także na szybkość reakcji w sytuacjach niebezpiecznych - dodał.

  Dobra aura sprzyja szybkiej jeździe

  Kierowcom pokonującym długie trasy podczas upałów policjant radził, żeby robili częste postoje. Powinni też dbać o nawodnienie. - To spowoduje, że ich kondycja będzie lepsza, będą jechali bezpieczniej, a co się z tym wiąże - bezpieczniej przewozili innych - podkreślił Kozak.

  Jego zdaniem upały bywają zdradliwe także z innego powodu. - Zimą jeździmy ostrożnie, bo bierzemy pod uwagę, że może być ślisko i niebezpiecznie. Niestety, lepsza aura wyzwala w kierowcach euforię, lubią jeździć szybciej, docisnąć gaz. To może być bardzo niebezpieczne - zaznaczył policjant. Dodał, że przy pogorszeniu refleksu przez wysoką temperaturę może być jeszcze groźniej.

  Trzy groźne wypadki w kilka dni

  W ostatnich dniach doszło do trzech wypadków z udziałem autokarów wiozących dzieci. Jeden z autobusów zderzył się czołowo z ciężarówką w piątek na zakopiance. Troje dorosłych i jedno dziecko zostali ciężko ranni. Do podobnego zdarzenia doszło w ubiegły poniedziałek w województwie świętokrzyskim. Tego samego dnia autokar wjechał w tył samochodu osobowego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...