Informacje
 • Uszkodzone dachy i połamane drzewa po nawałnicach

  17-06-2019 09:47 W ciągu dwóch dni niemal dwa tysiące interwencji
  Niebezpieczna pogoda na Podkarpaciu Foto: Kontakt 24/Krystian | Video: Kontakt 24/Anna

  Prawie 150 razy interweniowali podkarpaccy strażacy ostatniej doby usuwając skutki nawałnic, jakie przeszły nad częścią województwa. Łącznie w ciągu ostatnich dwóch dni strażacy w całym kraju wzywani byli 1908 razy. Na Kontakt 24 wysyłaliście swoje pogodowe relacje.

  Jak poinformował w poniedziałek rano rzecznik podkarpackich strażaków mł. bryg. Marcin Betleja, najwięcej interwencji było w powiatach: tarnobrzeskim, leżajskim, rzeszowskim, łańcuckim i kolbuszowskim.

  Ponad 160 zastępów straży pożarnej

  Interwencje polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic i posesji, udrażnianiu przepustów drogowych oraz usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, chodnikach i na posesjach.

  - W powiecie łańcuckim strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzone konstrukcje dachowe. Jeden dach został uszkodzony na budynku sali sportowej, a drugi – na budynku gospodarczym. W Kamieniu, niedaleko Rzeszowa, piorun uderzył w dom mieszkalny i uszkodził ścianę szczytową. Na szczęście nikt nie został ranny - dodał Betleja.

  W usuwanie skutków nawałnic zaangażowanych było ponad 600 strażaków, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotników - w sumie w akcjach uczestniczyło ponad 160 zastępów straży pożarnych.

  Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze relacje z niespokojnego Podkarpacia:

  Łączny bilans

  Jak poinformował w poniedziałek rano rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak, w związku z sytuacją pogodową w ciągu ostatnich dwóch dób straż pożarna interweniowała 1908 razy. Najwięcej interwencji dotyczyło województw: zachodniopomorskiego (465), warmińsko-mazurskiego (381), dolnośląskiego (323) i pomorskiego(193).

  W związku z wiatrołomami straż interweniowała w sumie 1250 razy. Ponadto 413 akcji dotyczyło wypompowywania wody z piwnic zalanych budynków, a 43 razy zalanych dróg. W działaniach związanych z usuwaniem skutków nawałnic brało udział ponad 10 tysięcy strażaków.

  - Do tego wykorzystali 2379 samochodów - podał rzecznik. Jak podkreślił, wiatr w ciągu weekendu uszkodził 112 budynków, w tym 89 budynków mieszkalnych. - W tym czasie dwie osoby w skali kraju zostały ranne. W tym jeden strażak - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...