Informacje
 • "W 10 minut pogoda zmieniła się diametralnie". Prawie 170 interwencji

  27-07-2019 19:10 Relacje dostajemy na Kontakt 24
  Interwencje straży pożarnej Foto: Kontakt 24 | Video: TVN24

  Upalna pogoda sprzyja powstawaniu burz. Na Śląsku strażacy interweniowali prawie 170 razy. Ulewy przeszły też w innych regionach kraju. Na Kontakt 24 dostajemy Wasze relacje.

  W wielu regionach Polski panuje upalna aura. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ układu niskiego ciśnienia znad północnego Adriatyku. Napłynie gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe z południowego wschodu.

  Przez Polskę przechodzą wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza.

  Śląsk po ulewach

  Około 170 interwencji odnotowali dotychczas katowiccy strażacy po gwałtownych ulewach. Woda zalała drogi w mieście, utrudniając lub blokując ruch, a także budynki użyteczności publicznej, piwnice, garaże i samochody.

  Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska powiedziała po godzinie 18, że zgłoszenia ciągle spływają. Choć do podtopień doszło po burzach także w innych miastach regionu - m.in. w Częstochowie, Bytomiu, Chorzowie i Świętochłowicach - to w Katowicach strażacy mają zdecydowanie najwięcej pracy.

  - Do Katowic są dysponowane dodatkowe zestawy pompowe niskiej wydajności z okolicznych miast. Nie ma informacji o jakichś bardzo poważnych zdarzeniach. To są typowe interwencje w przypadku ulew, czyli lokalne podtopienia - powiedziała rzeczniczka. Jak dodała, chodzi głównie o zalane ulice, garaże i piwnice.

  Jak wcześniej przekazywały służby kryzysowe wojewody śląskiego, woda wdarła się m.in. do rozdzielni szpitala Bonifratrów. W katowickiej dzielnicy Zawodzie całkowicie zalanych zostało kilkanaście samochodów zaparkowanych w podziemnym garażu.

  Gwałtowne opady znacząco utrudniły ruch na drogach, w niektórych miejscach rozlewiska uniemożliwiały przejazd samochodów, zwłaszcza pod wiaduktami. Zamknięty został ruch w tunelu pod rondem im. gen. Ziętka w Katowicach.

  Wcześniej burza przeszła nad miastami Zagłębia Dąbrowskiego. Strażacy wypompowywali wodę z jezdni m.in. w Sosnowcu i Będzinie.

  Relacje Reporterów 24

  Na Kontakt 24 dostajemy Wasze pogodowe relacje. Nad Katowicami, Sosnowcem i Będzinem przeszła burza z ulewnym deszczem. Opady deszczu pojawiły się także w miejscowości Klekotna w województwie opolskim. Burze dotarły również do Łodzi oraz w regiony miejscowości Kicin w woj. wielkopolskim.

  - W ciągu 10 minut pogoda zmieniła się diametralnie. Ze słonecznego, ciepłego dnia z pełnym słońcem na niebie w pochmurny, wietrzny i burzowy dzień - napisał Reporter 24 Wojtek z Kicin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 82howi
  wschód tego pragnie
  ~anna /2019-07-28 00:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...