Informacje

 • W górach jest bardzo niebezpiecznie.
  Lawiny mogą schodzić samoistnie

  12-02-2016 20:55

  TOPR ostrzega przed lawinami

  W górach jest niebezpiecznie

  Fot.: Flickr (CC BY 2.0)/Agnieszka, film: TVN24

  W ostatnich dniach w górach dosypało śniegu. Z tego powodu w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, czyli "ostatni, kiedy jakakolwiek działalność ludzka jest w górach możliwa". Lawiny mogą zejść nawet samoistnie.

  W środę po wielu dniach z silnym wiatrem halnym do Zakopanego zawędrowały opady śniegu. W mgnieniu oka wszystko się zabieliło. Na Kasprowym Wierchu warstwa białego puchu sięgała tego dnia jednego metra.

  - Śniegi są mało ustabilizowane. Na wielu stromych stokach może dojść do uruchomienia lawiny już przy małym obciążeniu, jakim jest np. narciarz - powiedział Igor Marcin Józefowicz, ratownik TOPR.

  Uwaga na lawiny

  W związku z niebezpieczeństwem, jakie istnieje w górach, wniesiono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

  - Trzeci stopień z pięciu sugeruje, że jest to środek skali, jednak jest to aż trzeci stopień, czyli ostatni, kiedy jakakolwiek działalność ludzka jest w górach możliwa - tłumaczy Józefowicz.

  Możliwe samoistne zejście lawiny

  Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie dużych lawin.

  Poruszanie się po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

  Trzeci stopień obowiązuje do godziny 20 w sobotę. W piątek w ciągu dnia obowiązywał nawet czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

  Nadal będzie prószyć

  Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek zapowiada, że w ciągu najbliższych dni w Tatrach nadal będzie sypał śnieg. Z tego względu lepiej mieć na uwadze komunikaty lawinowe Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...