Informacje
 • W niedzielę pośpimy dłużej. Przechodzimy na czas zimowy

  21-10-2015 09:35 Wskazówki zegara przesuniemy z godziny trzeciej na drugą

  Już w najbliższą niedzielę pośpimy godzinę dłużej

  Fot.: Shutterstock, Film: TVN24

  Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich śpiochów. W ten weekend można poleżeć w łóżku o godzinę dłużej. To dlatego, że przechodzimy na czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2. Czas letni zacznie znów obowiązywać 27 marca 2016 r.

  W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.

  "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

  W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w

  sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

  Po co ta zmiana?

  Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

  - Nie ma konkretnych wyliczeń i dowodów na to, czy zmiana czasu daje nam korzyści, jeżeli chodzi o efektywność pracy i efektywność gospodarki. Osobiście uważam, że jesienna zmiana czasu jest jak najbardziej przyjemna, bo można się wyspać, a

  organizm po kilku dniach sam się do niej przyzwyczaja. Niektórzy dostosowują się lepiej i po kilku dniach nie czują różnicy, niektórzy zmianę odczuwają zaś kilka dni dłużej - mówi dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika.

  Wyjątki od reguły

  Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii.

  W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała.

  W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

  Historia zmiany

  Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył.

  Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

  W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pupuś i jego zegar
  kopnąć wybory parlamentarne w ki alendarz
  ~i co /2015-10-21 12:42
 • Pogodyn
  To będzie powód by unieważnić wybory.
  mirage /2015-10-21 12:03
 • Obyśmy nie przeszli na czas
  apokalipsy. A taka będzie gwarantowana gdy wygra PIS.
  VaII Govrylo /2015-10-21 10:11
 • po co to komu
  nie widze sensu w zmianie czasu.są to tylko koszta a duzo ludzi ma problem z przechodzeniem z jednego czasu na drugi.
  Zostawić jeden i ile mniej zamieszania bedzie
  ~matti84 /2015-10-21 10:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...